Jelenleg is zajlik a Hortobágyon a VII. Magyar Szürke Szarvasmarha a Kárpát-medencében nemzetközi konferencia, melynek keretén belül kerekasztal-beszélgetésre is sor került - tudjuk meg az Agrárminisztérium sajtóközleményéből. A beszélgetés témája az új Európai Uniós agrárpályázatok tapasztalatai.

Középpontban a Magyar Szürke Szarvasmarha

Kiemelt cél az állattartó gazdaságok versenyképességének javítása és fejlesztése, valamint a védett őshonos és veszélyeztetett állatfajták fennmaradásának támogatása - jelentette ki Nagy István agrárminiszter a VII. Magyar Szürke Szarvasmarha a Kárpát-medencében Nemzetközi Konferencián a mai napon, Hortobágyon.

A konferencián a tárcavezető a magyar állattenyésztés szimbólumának nevezte a magyar szürkét. A szarvasmarha tenyésztők és a gulyások a puszta legerősebb emberei, az a tapasztalat, bölcsesség és tudás, amivel rendelkeznek felbecsülhetetlen kincset ér, amit meg kell becsülnünk - tette hozzá.


Kifejtette, az agrártárca a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervben továbbra is fenntartja az állattenyésztés kiemelt támogatását. A lehetőségek közül az egyik a beruházási támogatásokat érinti. Júliusban írta ki a minisztérium az állattartó telepek megújítását célzó pályázatokat. A kisebb léptékű fejlesztéseket 50 milliárd forintos keretösszeggel segítik, míg a nagyobb beruházásokra 150 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre.

Magyar Szürke Szarvasmarha

A Magyar Szürke Szarvasmarha igazi büszkeségünk. Fotó: Shutterstock

A támogatás nemcsak új épületek létesítésére, de eszközbeszerzésre, technológiai fejlesztésre is igényelhető. A kérelmeket az érintettek szeptember 17-től, illetve október 15-től tudják beadni – hangsúlyozta a miniszter.

Nagy István beszédében kitért a génmegőrzésre és az állatjóléti támogatásokra is. A veszélyeztetett mezőgazdasági és a fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták megőrzéséhez kapcsolódó tevékenység támogatására, a húsmarha – köztük a magyar szürke szarvasmarha – állományok tartási, takarmányozási és higiéniai körülményeinek javítására és az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem támogatására kiírt pályázatok már elbírálás alatt állnak.

Ősszel pedig várhatóan újabb támogatási lehetőség nyílik meg. Ez a pályázat – a korábbi támogatáshoz hasonlóan – kifejezetten az alacsony létszámmal rendelkező védett őshonos, veszélyeztetett mezőgazdasági és fajtarekonstrukció alatt álló mezőgazdasági állatfajták állományának in situ feltételek közötti fenntartását segíti − fűzte hozzá.

A miniszter kiemelte, Magyarország nincs a vidék nélkül. A vidék Magyarországa pedig nincs versenyképes mezőgazdaság és versenyképes állattenyésztés nélkül.