Az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai szerint több mint harmadával csökkent a műtrágyák átlagos ára 2023-ban. Ennek ellenére a gazdálkodók közel húsz százalékkal kevesebb műtrágyát vásároltak tavaly, mint 2022-ben. A műtrágya-értékesítés nettó árbevétele pedig 40,6 százalékkal, 226,7 milliárd forintra esett.
Az Economx egyebek közt erről is beszélgetett Bige Dáviddal, a Nitrogénművek kereskedelmi igazgatójával. Ő megerősítette: valóban jelentősen csökkent a hazai műtrágya-felhasználás, ezen belül régiónkban kifejezetten a magyar piacon következett be a legnagyobb visszaesés. A számok azonban árnyaltabbak: a felhasználás szintje tényleg csökkent a nagy gazdaságokban, de nem jelentős mértékben. Sokkal nagyobb a visszaesés a kisebb és közepes családi gazdaságokban – ezzel azonban a termelők belekerülnek egy negatív spirálba, amiből nem fognak kilábalni. A kereskedelmi igazgató szerint előbb-utóbb elkezdik értékesíteni földjeiket.
A csökkenő műtrágya-felhasználás egyenes következménye az alacsonyabb terméshozam – forrás: iStock
Egyszerű: a kevesebb műtrágyával kevesebb termés, kisebb bevétel lesz, miközben minden költségelem folyamatosan emelkedik.
A magyar tendenciával ellentétben Németországban a hektáronkénti műtrágya-felhasználás növekszik, mivel a gazdák tudják, hogy a termények árai nem emelkednek a következő időszakban, s a magasabb árbevétel csak több termény termelésével érhető el.
Az Agrárközgazdasági Intézet információi szerint a 2013–2022-es évek átlaghoz képest 2023-ban 36 százalékkal kevesebb műtrágyát adtak el a gazdáknak. Főleg a kálium- és az összetett műtrágyák forgalma csökkent, a visszaesés mértéke ezeknél 45 százalék.
Bige Dávid rámutatott: ezekben a hónapokban véget ér a műtrágya-felhasználási időszak; ilyenkor minden évben csökkennek a műtrágyák értékesítési árai. Európában ennek mértékét jelentős mértékben befolyásolja az európai földgáz ára, ami szintén csökkenő tendenciát mutat, ám ennek is vannak korlátai.
A karbamid esetében az Amerikában, Kínában vagy Afrikában érvényes piaci ár nem érvényesül Közép-Európában, mivel a szállítási költség nagyon jelentős. A napokban az egyiptomi karbamid ömlesztett kikötői ára 300 dollár körül mozog. Ezt el kell szállítani egy európai kikötőbe. Magyarország szempontjából Koper, Konstanca vagy Ravenna jöhet szóba. Ott a terméket csomagolni kell, majd kamionon, vagy hajón a Dunán elszállítani Magyarországra. Mindez azonban olyan költségessé teszi a terméket, hogy jobban járnak a magyar vásárlók, ha egy közép-európai gyártól vásárolnak.
Figyelmeztetett arra is: az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékekre ma jelenleg nem vonatkozik semmilyen olyan élettani, vagy környezetvédelmi előírás, amelyeket az európai uniós tagországoknak be kell tartaniuk. Ennek köszönhetően lényegesen alacsonyabb költségszinttel tudják előállítani a mezőgazdasági input termékeket. A műtrágya-előállítás is olcsóbb, mert nincs szén-dioxid vám a gyártáson. Mint azt hangsúlyozta: azonban ez a termék minőségi szempontból gyakorlatilag ipari hulladék.
Semmilyen módon nem felel meg az EK-műtrágya rendeletnek, tehát Európában forgalmazni se lehetne – húzta alá Bige Dávid.
Indexkép: iStock