A napraforgónak a kezdeti időszakban kevés esélye van a gyomokkal szemben, ezért nagyon fontos az állományok korai gyommentesítése. A gyomirtási technológiák a gyomviszonyoktól függően eltérőek, szakértők tájékoztatnak az okszerű beavatkozásokról.
A válaszokért kattintson a fotóra!
|
Vanyúr György régió menedzser
Elkezdődött a napraforgó vetése, ebben az évben azonban jellemző volt, hogy a gazdálkodók többsége a vetési szezon kezdetét inkább a kukoricával indította. Ennek hátterében a tavalyi év aflatoxin helyzetéből levont tanulságok állnak.
A sikeres alapgyomirtás megadja a kezdeti fejlődési lehetőséget a napraforgónak – fotó: ADAMA Hungary Zrt.
A napraforgó gyors kelése érdekében a gazdák a melegebb talajokat részesítik előnyben, amelyek gyorsabban biztosítják a növények fejlődését. A megfelelő gyomirtás kulcsfontosságú, mivel a napraforgónak gyorsan el kell érnie azt a fejlődési szintet, ahol már hatékonyan képes elnyomni a gyomnövényeket. Ehhez pedig elengedhetetlen az alapgyomirtás, amelyet a parlagfű elleni védekezés céljából döntően a Racer készítménnyel végeznek.
A szántásos művelés mód esetén a Racer alapú gyomirtást követően egy sorközműveléssel elősegíthető a kultúrák megfelelő gyommentesen tartása. Ahol a magról kelő egyszikű gyomok, nagyobb arányban jelennek meg, ott szükség lehet kiegészítő gyomirtásra is. Ilyenkor a petoxamid vagy dimetenamid hatóanyag tartalmú készítmények alkalmazása jöhet szóba.
A szántás nélküli művelés mód esetében, néhány év elteltével az évelő gyomok okozhatnak problémát. A különféle évelő gyomok miatt mindenképpen érdemes olyan növényvédelmi technológiát választani, ahol a sikeres alapgyomirtás megadja a kezdeti fejlődési lehetőséget a napraforgónak és a parlagfű ellen megfelelő tartamhatást biztosít.
Kulcsfontosságú a megfelelő gyomirtás – fotó: ADAMA Hungary Zrt.
A legfontosabb magról kelő kétszikű gyomok ellen, a már jól ismert Racer (flurokloridon) 2-3 l/ha-os dózisával védekezhetünk, közvetlenül vetés után, kelés előtt (preeemergensen). A megfelelő hatás kifejtéséhez, a kijuttatást követően 15-20 mm bemosó csapadék szükséges!
A magról kelő, - és évelő egyszikű gyomnövények ellen a Leopard 5 EC (quizalofop-P-etil) 0,7-3,5 l/ha-os dózisával célzottan, a már kikelt egyszikű gyomok ellen, azok érzékeny fenológiai időszakában kell permetezni.
Amennyiben a kezdeti preemergens gyomirtó hatást, hatásspektrumot szeretnénk szélesíteni, a Racer mellé a Spectrum (dimetenamid-P), vagy egyéb egyszikűirtó kombinációs partnerek használata javasolt.
Válassza a Racer Duo csomagot a napraforgó gyomirtására, amely kiemelkedően hosszú tartamhatásával a legbiztonságosabb megoldást nyújtja a napraforgó termesztők számára.
Mert „Racer nélkül lehet napraforgót termeszteni, de nem érdemes!”
Herpai Sándor ügyvezető
Agrometry Kft.
Fontos növényünk a napraforgó! Miért? Mert szántóföldi növényeink közül a legnagyobb termésstabilitással rendelkezik, köszönhetően annak, hogy jól tolerálja az egyre gyakrabban fellépő csapadékhiányos körülményeket. Termesztéstechnológiájában azonban több olyan kockázatot jelentő elemet is találhatunk, amelyek a növényvédelméhez kapcsolódnak. Ilyen például a gyomosodás!
A gyomosodás, mint kockázat
A napraforgó-termesztés növényvédelmi szempontból több ponton is hordoz kockázatos elemeket, ilyen a gyomnövények által okozott fenyegetés. A napraforgó robusztus, erőteljes növekedésű, jó gyomelnyomó hatással rendelkező növény. Erre azonban csak egy bizonyos fejlettség felett lehet számítani, a fiatal állományokban komoly gondot okozhat az erős gyomnyomás. Az utóbbi évtizedekben széles körben elterjedtek a gyomirtószer-toleráns hibridek és az azokon alapuló technológiák. Ezek nagy segítséget jelentenek a gyomszabályozásban, a korai gyomosodás megakadályozása azonban továbbra is fontos feladat, miközben az erre a célra alkalmazható gyomirtó hatóanyagok köre és alkalmazhatósága egyre szűkül! Ezen a téren jelent segítséget a Chanon gyomirtó készítmény piacra kerülése!
A készítményről
A Chanon hatóanyaga az aklonifen, amelyből az engedélyezett termékek közül a legnagyobb hatóanyagmennyiséget (1800 g hatóanyag/hektár) ezzel a termékkel lehet kijuttatni. A szer a talaj felszínén filmréteget képez, a kelő gyomnövények hajtásai ezen keresztülhaladva veszik fel a hatóanyagot. A hatóanyag felvétele tehát nem gyökéren, hanem hajtáson keresztül történik! Az aklonifen a klorofillképzés blokkolásán, a fotoszintézis gátlásán keresztül fejti ki gyomirtó hatását. Hatástünetei jellegzetesek, a gyomnövények sárgulnak, kifehérednek, növekedésük leáll, majd végül elpusztulnak. A hatóanyag felvételének jellege miatt a gyomirtó hatás szárazabb viszonyok között is kialakul, az a bemosó csapadéktól kevésbé függ, ellentétben a legtöbb preemergens készítménnyel.
Az aklonifen magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényekkel szemben is rendelkezik gyomirtó hatással. Jó hatékonysággal irtja a libatop-fajokat (fehér, pokolvar, sokmagvú), a lapulevelű és baracklevelű keserűfüvet, a vadrepcét. Közepes hatékonysággal irtja a selyemmályvát, a szőrős disznóparéjt, a kakaslábfüvet, a muharféléket (fakó, zöld, pirók ujjasmuhar), a parlagi ecsetpázsitot, valamint az egynyári perjét. Parlagfűvel erősen fertőzött területen, valamint évelő mezei acat jelenléte esetén állománypermetezés válhat szükségessé. Ez az Express®-toleráns hibridekben megtehető a jó hatékonyságú Tribenex 50 SG (tribenuron-metil) gyomirtó szerrel. Amennyiben évelő fenyércirok is jelen van, nem maradhat el a szelektív egyszikűirtóval, a Pilot 5 EC (kizalofop-P-etil) készítménnyel történő állománypermetezés.
A felhasználásról
A Chanon kijuttatását a vetés után legkésőbb három napon belül el kell végezni, az engedélyezett dózisa 3,0 liter hektáronként. Alkalmazását kerülni kell az 1% alatti szervesanyag-tartalmú, szélsőségesen könnyű talajokon, vagy erősen erodált területeken.
A jó hatás kialakulásának feltétele a jól elmunkált, aprómorzsás, növényi maradványoktól mentes talajfelszín. A rögös, nagy tömegű szármaradvánnyal borított felszín a hatóanyag-filmet megszakítva lehetővé teszi a „rögárnyék” kialakulását, ami lehetőséget teremt sok gyomnövény számára, hogy a gyomirtó hatást elkerülve kelhessen ki.
A Chanon hosszú hatástartammal rendelkező készítmény, de ehhez kerülni kell a kezelt terület felszínének bolygatását. Ezért a kultivátoros sorművelés elvégzését érdemes kitolni ameddig csak lehetséges, az ugyanis a filmréteget megtörve új gyomkelési hullámot indíthat el. A vegyszerfilm sérülése miatt az arra hajlamos területeken a talaj cserepesedése hasonló módon ronthatja a gyomirtó hatást, a gyomnövények a repedésekből kelhetnek ki.
Gyakori, hogy a korán elkészülő magágyban újonnan kelő gyomnövények jelennek meg a vetés, majd az azt követő preemergens gyomirtás idejére. Amennyiben a gyomkelés mértéke nagy, a Chanon hatékonysága gyengülhet, a talajfelszínt borító gyomnövények „takarása” miatt nem alakulhat ki a jó gyomirtó hatáshoz szükséges összefüggő vegyszerfilm-réteg. Ezért, bár a készítmény alkalmas arra, hogy glifozáttal kombinálva prepost módon kerüljön kijuttatásra, jelentősebb gyomborítottság esetén érdemes inkább egy újabb talajmunkával gyommentes körülményeket kialakítani.
A Chanon hosszú hatástartama ellenére nem rendelkezik érdemi hatással az utóveteményre. Normál vetésváltás esetén, legalább 15 cm mélységű talajművelés esetén az utóvetemény károsodásának nincs veszélye.
A készítmény kijuttatása során a szomszédos növénykultúrák védelme érdekében fokozott figyelmet kell fordítani a permetlé elsodródásának megakadályozására. A permetezést 250–300 liter hektáronkénti vízmennyiség felhasználásával, kizárólag kis nyomáson, közepes vagy nagy cseppmérettel, szélcsendes időben szabad végrehajtani.
Érvek a Chanon használata mellett:
- engedélyezett dózisával a legmagasabb aklonifen hatóanyag-mennyiség juttatható ki
- széles hatásspektrum a magról kelő egy- és kétszikű gyomnövényekkel szemben
- hosszan fennálló, száraz körülmények között is megbízható gyomirtó hatás
- szükség esetén jól kombinálható egyéb preemergens gyomirtó készítményekkel
- biztonságos a kultúrnövényre
- biztonságos az utóveteményre
A Chanon készítményről további információk weboldalunkon találhatók.
Dr. Vanó Imre marketingvezető
BASF Hungária Kft.
A hatóanyag-kivonások korát éljük. A napraforgó preemergens gyomszabályozásában olyan jelentős hatóanyagtól búcsúztunk el, mint az S-metolaklór. Ezek után, felvetődhet tehát a kérdés, hogy van-e értelme a napraforgó preemergens gyomirtásának? Röviden megválaszolva igen, jobban, mint ezelőtt bármikor.
Kísérletekkel rendkívül jól dokumentált, hogy a kritikus gyom–kultúrnövény kompetíciós periódusban a gyomok képesek 5%-os termésdepressziót előidézni preemergens kezelés nélkül a napraforgó 3–4 leveles állapotáig, míg a kultúrnövény 7 leveles fenofázisával bezárólag ez a hozamkiesés akár 10%-os is lehet. Tény ezenkívül, hogy egy sikeres preemergens kezelés 6–12 napos további rugalmasságot biztosít a posztemergens kezelések megkezdésében, ami szintén nem elhanyagolható érv, annak fényében, hogy a napraforgó aránya a gazdaságokon belül jelentősen megnövekedett és bármely üzemszervezési hiba – gépmeghibásodás, szeles vagy csapadékos időjárás – tovább késlelteti a posztemergens állománykezelést, amely sikerének kulcsa, hogy a gyomok érzékeny fenofáziban legyenek, ne fejlődjenek túl.
Mindezek ismeretében érdemes a gyomfajok összetételét is megvizsgálni a hazai viszonyok között. Az Országos Gyomfelvételezések adatai alapján a parlagfű, már a negyedik felvételezés óta vezeti a legnagyobb borítottságú gyomfajok listáját a tavaszi vetésű kultúrákban. Ha egy pillantást vetünk a többi jelentősebb gyomnövényre, akkor az egyszikűeket a kakaslábfű, fenyércirok és fakómuhar képviseli, melyek mind felfértek a 10 legnagyobb borítást elérő gyomfaj közé. Ilyen gyomspektrum mellett, felértékelődtek mindazok a preemergens talajherbicidek, melyek magas hatékonysággal képesek a fent említett gyomfajok kelését megakadályozni. A klóracetamid-hatóanyagcsoportba tartozó Spectrum® (720 g/l dimeténamid-P) hatáskifejtéséhez már 10 mm csapadék is elegendő. Ez a dimeténamid-P hatóanyag kimagasló vízoldékonyságának köszönhető. (1. ábra).
1. ábra Különböző preemergens talajherbicidek vízoldékonysága – forrás: Hertfordshire Egyetem, Egyesült Királyság Dimethenamid-P
Ha a kijuttatást követő két hétben két-három részletben hullik le ez a csapadékmennyiség, a hatóanyag már akkor is kifejti hatását ezzel megakadályozva az egyszikűek és néhány kétszikű gyomfaj kelését (2. ábra).
2. ábra A Spectrum® 1 l/ha dózisának hatékonysága jelentősebb egy- és kétszikű gyomfajokkal szemben
A parlagfű ellen kifejtett 90% fölötti mellékhatása segíti a napraforgó-termesztés legterhesebb gyomfajának első kelési hullámát kontroll alatt tartani. Amennyiben néhány kelő parlagfű át is „verekszi magát” a Spectrum®-mal átitatott felső talajrétegen, növekedésében akkor is lemarad és ha mégis szükség van posztemergens kezelésre, az könnyebben fejti ki hatását ezeken a kis növényeken akár alacsonyabb dózissal (pl.: Pulsar® Plus 1,6 l/ha). Így a teljes pre- és posztemergens gyomirtást már a napraforgó 4 leveles korában be is fejezhetjük, elkerülve a korai gyomborítását és az ezzel járó gyom–kultúrnövény versengést és termésdepressziót.
A Spectrum® tehát a kevés bemosócsapadékkal is működő preemergens gyomirtás biztonságát hozta el a napraforgótól kezdve a cirkon és szóján át a kukoricáig számtalan tavaszi kultúrában.
Bálint Sándor termékmenedzser
Corteva Agriscience
Ha jövedelmezően szeretnénk napraforgót termeszteni, a vetéstől a betakarításig gyommentesen kell tartanunk a napraforgótáblát.
Ennek érdekében a helyi gyom- és talajviszonyokhoz szükséges igazítani az alkalmazott gyomirtási technológiát. Évelő gyomnövények és parlagfű jelenléte esetén eme két gócpont köré érdemes építeni az egész technológiát.
Úgy gondolom, hogy egyszikűirtó spektrummal rendelkező preemergens készítményt minden esetben célszerű kijuttatni. Bemosó csapadék esetén ez képes a kelő napraforgó viszonylagos tisztán tartására.
Kétszikűirtó preemergens gyomirtó szer alkalmazása helyzetfüggő véleményem szerint, ha nincs a területen számottevő mezei aszat, szerbtövis, selyemmályva, parlagfű fertőzés és megérkezik a várt 15–25 mm csapadék a kijuttatás utáni napokban, akkor megoldható vele a teljes gyomirtás. Ellenkező esetben már el kell gondolkodni az ilyen készítmények elhagyásán, ugyanis szinte biztosan felül kell kezelni az állományt.
|
Fotók: Corteva Agriscience
A vetőmag gyomirtószer-toleranciája szabja meg legtöbb esetben az alkalmazható technológiát. Egy biztos: mezei aszattal erősen fertőzött területeken hatékony gyomirtás a tribenuron-metil alapú gyomirtó szerektől várható!
Bonyolítja a feladatot az a manapság egyre gyakoribb helyzet, amikor nem érkezik elegendő bemosó csapadék a prekezelés után, így az csak részben fejti ki hatását.
Ilyenkor szinte biztosan az állománykezelésre marad pl. a libatopfajok irtásának feladata, ami a száraz viszonyok között a gyomnövényen kialakuló vastag viaszréteg miatt nem könnyű feladat számos gyomirtó szer számára. Azt is hozzátehetjük, hogy az ún. hagyományos (preemergens + korai poszt) technológiák használata esetén, ha valami nem jól sikerül, az esetek túlnyomó többségében a libatopfajok, a selyemmályva, szerbtövis, vagy/és a parlagfű marad gyomproblémaként a területen.
Ezért a gyomirtás tervezésekor mindenkinek eszébe kellene jutni, hogy van egy gyomirtó szer, amely a felsorolt összes problémás gyomot kiemelkedő hatásbiztonsággal képes eltávolítani a napraforgóból. Ez a Viballa™!
Célszerűnek tűnik egy időjárásálló technológia kidolgozása a gyommentesség érdekében.
- Preemergens egyszikűirtó gyomirtó szer
- Hibridtoleranciához és aszatfertőzéshez igazított korai állomány gyomirtás
- Viballa™ kezelés libatop fajok, selyemmályva, szerbtövis és parlagfű kiiktatására, bármely típusú napraforgó hibridben, rendkívüli hatásbiztonsággal.
A gazdálkodók célja, minden helyzetben a kiváló hatékonyság, tapasztalatom szerint sok esetben még a pluszköltség is könnyebben elviselhető ennek oltárán. A helyszínre adaptált gyomirtással könnyebben elérhető ez a cél és még költséget is meg lehet esetenként takarítani.
Sáradi Krisztina területi szakmérnök
FMC-Agro Hungary
Alapgyomirtás nélkül nehéz elképzelni a sikeres napraforgó-termesztést, bár az időjárás változékonysága miatt gyakran kell számolni az állomány felülkezelésével is. A terbutilazin-mentes Successor® 600 gyomirtó szer főleg a magról kelő egyéves egyszikű gyomok (pl. nagy széltippan, kakaslábfű és perjefélék) ellen hatásos, emellett tankkombinációban számos magról kelő kétszikű gyomnövény ellen is jó hatékonyságú. Talajhatással is rendelkezik, mellékhatásaként a kétszikű gyomnövényeink harmonikusabban kelnek, ami segíti a későbbi felülkezelés sikerességét. Vetés után, kelés előtti alkalmazás esetén a hatékony gyomirtó hatás kifejtéséhez a permetezés után 14 napon belül 20-25 mm bemosócsapadék és jól elmunkált, aprómorzsás talajfelszín szükséges. Nem ritka, hogy jó kultúrállapotú területeken az egyszikűirtóval való felülkezelés a későbbiekben elhagyható.
Az állománykezelésre engedélyezett Express™ 50 SX® és Evorelle® Express™ gyomirtó szerek esetében figyelni kell arra, hogy a kétszikű gyomok szik- és 4 valódi leveles állapotuk között a legérzékenyebbek a készítményekre. Sajnos a valóságban csak ritkán (de leginkább sohasem) fordul elő a gyomnövények egyenletes kelése, egyöntetű fejlettségi állapota. Általánosságban elmondható, hogy elhúzódó gyomkeléssel kell számolnunk, valamint a gyomnövényeink fejlettségével együtt csökken azok irthatósága. Az Express™ 50 SX® és Evorelle® Express™ gyomirtó szerek esetében ez nem jelent gondot, hiszen osztottan, két ütemben (7-10 nap eltéréssel) is mindkét készítmény kijuttatható, rugalmasan igazítva gyomflórához.
Az Express™-toleráns napraforgóhibridek genetikai toleranciája lehetővé teszi az Express™ 50 SX® gyomirtó szer hatóanyagának lebontását a napraforgóban. Fontos, hogy mind a gyomnövényeink, mind a kultúrnövényünk megfelelő fenológiai állapotban legyen a kezelés idején. A napraforgó kelésétől 8-10 leveles koráig tartó időszak a vegetatív fejlődés időszaka. Az első 6 levél nagysága és megfelelő fejlődési szintje határozza meg az azt követő 8-10 levél kifejlődését, melyek majd a tányér és a kaszatok kialakulásában, fejlődésében játszanak döntő szerepet.
Az Express™ gyomirtóval 2025-ben kezelhető napraforgóhibridek választékát ezen a linken ismerhetik meg.
Fontos, hogy eddig az időszakig – 2 leveles állapottól 6 leveles fejlettségi szintig – végezzük el a gyomirtást Express™ 50 SX® vagy Evorelle® Express™ gyomirtó szerek valamelyikével, így a genetikai fejlődésre már nem lesz hatása az elvégzett kezelésnek.
A forgatás nélküli talajművelésnek és az enyhe teleknek köszönhetően újra számolnunk kell a mezei acat jelenlétével a területen. Az Express™ technológiának köszönhetően ez nem jelent többé problémát.
Mezei acattal erősen fertőzött napraforgóban (balra) Express™ 50 SX® gyomirtó szerrel kezelt állomány 16 nappal a kezelés után (jobbra) (Jánossomorja, 2022) – fotó: FMC
Növényeink megfelelő fejlettségi szinten, élettanilag aktuális időpontban elvégzett kezelése és ápolása elengedhetetlen ahhoz, hogy a növényeinkben lévő maximális potenciált a változó időjárási körülmények ellenére is érvényesíteni tudjuk.
Molnár Szabolcs fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
Mint minden termesztett kultúrnövényünk, a napraforgó is a korai gyomosodásra a legérzékenyebb. A fiatal növényeknek a kezdeti időszakban nem sok esélyük van a vízért és tápanyagért vívott küzdelemben a gyomokkal szemben, ezért nagyon fontos az állományok korai gyommentesítése.
A napraforgó-gyomirtási technológiák a gyomviszonyoktól függően egészen eltérőek lehetnek. Az ország csapadékosabb régióiban a napraforgó-termesztők még mindig nagy felületen használják az alapkezeléseket, a szárazabb, főleg a keleti országrészben viszont sokan elhagyják ezt a lépést. Az állománykezelések az alkalmazott technológiától függetlenül (tribenuron-metil-, imazamox-ellenálló napraforgóhibridek használata) általában jó hatékonyságúak a kétszikű gyomokkal szemben (sőt, az imazamox hatóanyag a kikelt, fiatal egyszikűeket is irtja), de mivel tartamhatásuk nincs, alapkezelés híján a gyomok újrakelése indulhat be.
A magról kelő egyszikű gyomokkal szembeni védelem egyik lehetősége a velük szemben hatékony alapgyomirtó szerek használatában rejlik, és amennyiben megkapják a szükséges bemosó csapadékot, „biztosan fogják” ezeket a gyomokat. Az esők elmaradása viszont azt eredményezheti, hogy a kívánt hatékonyság is elmarad, az alapkezelések elhagyása esetén pedig biztosan számíthatunk ezen gyomok megjelenésére. Az egyszikűek másik csoportja az évelők (fenyércirok, tarackbúza, csillagpázsit stb.), amelyek a csapadék által bemosott alapkezelések ellenére is ki fognak hajtani.
Figyelembe kell vennünk a napraforgó fejlettségét is, amikor gyomirtó szert választunk – fotó: Nufarm Hungária Kft.
A kikelt napraforgó-állományokban felbukkanó egyszikű gyomok, legyenek azok magról kelők vagy évelők, még mindig jelentős terméscsökkentő tényezőt jelentenek, ezért ellenük feltétlenül védekezni kell. Erre a célra a kétszikű kultúrákban, így a napraforgóban is használható, speciális egyszikűirtó készítmények használhatók. Bár ezek a készítmények alapvetően csak az egyszikű gyomok ellen hatnak, a felhasználásuk során figyelembe kell vennünk a kultúrnövény fejlettségét is, hiszen egyes készítmények csak a korai időszakban (4-6 levél) használhatók a fitotoxicitás veszélye nélkül, míg mások akár a virágzás előtti időszakig is biztonságosan kijuttathatók.
Hatékony megoldások az egyszikű gyomok ellen napraforgóban a Nufarmtól
A Nufarm ajánlatában két speciális egyszikűgyom-irtó szer is található, melyek számos kétszikű kultúrában, így napraforgóban is rendelkeznek felhasználási engedéllyel.
A Gramin egy felszívódó, szuperszelektív, 5% kizalofop-P-etil hatóanyagot tartalmazó gyomirtó szer, melynek felhasználása a napraforgó 4–6 leveles fejlettségében javasolt. Adagja magról kelő fűfélék ellen 0,7–1,0 l/ha, a fenyércirok magról kelő alakja ellen 0,8 l/ha, míg a rizómás fenyércirok ellen 1,0–1,2 l/ha, tarackbúza ellen pedig 2,0–2,5 l/ha. A készítményt lehetőleg önmagában juttassuk ki. Ne keverjünk a permetléhez hatásfokozó adalékanyagot, ammónium-szulfát hatóanyagú terméket, gyomirtó, gombaölő vagy rovarölő szert, illetve lombtrágyát. Napraforgóban legfeljebb 1,5 l/ha dózis alkalmazását javasoljuk.
A szintén felszívódó, szuperszelektív, 150 g/liter fluazifop-P-butil hatóanyagot tartalmazó Fusilade Forte 150 EC az engedélyokirata alapján egészen a napraforgó virágzásának kezdetéig használható. Ez akkor jelent igazán nagy előnyt, ha az egyszikű gyomok kelése elhúzódik, a fenyércirokhajtások megjelenése folyamatos, ebben az esetben a 6 levélnél fejlettebb napraforgóban is biztonságosan használható. Dózisa napraforgóban a gyomok fejlettségétől függően magról kelő egyszikűek ellen 0,8–1,5 l/ha, évelő fenyércirok és tarackbúza ellen 1,5–2,5 l/ha. A permetezést 250–300 l/ha permetlémennyiséggel, a lehető legkisebb cseppméret biztosításával kell elvégezni. A Fusilade Forte 150 EC a vegetáció során maximum egyszer alkalmazható.
További információ: www.nufarm.hu
Tóth Csantavéri Szilvia fejlesztőmérnök
Syngenta Kft.
Gyakorlati tapasztalataink szerint – a gyomfertőzés mértékétől függően, főleg, ha egyszikűekkel is fertőzött a terület - 10-20%-kal magasabb termés érhető el preemergens gyomirtás alkalmazásával mind a hagyományos-, mind pedig a herbicid-toleráns napraforgóban. Mi állhat ennek a hátterében?
- A napraforgó jó gyomelnyomó képességének ellenére fejlődésének első 4-6 hetében fokozottan érzékeny a gyomosodásra. A napraforgóban károsító gyomok nagy részének csírázási hőmérsékletigénye hasonló a napraforgóéhoz, fő csírázási idejük gyakran egybeesik a vetésidővel. A kelő gyomnövények vizet, tápanyagot vonnak el a kultúrnövénytől, így annak fejlődése lassul. Az stresszes csírázás kihat a napraforgó további fejlődésére, a környezeti kihívásoknak, mint például a csapadékszegény időszakoknak kevésbé fog ellenállni a kultúrnövény, így akár jelentős terméskieséssel is számolhatunk.
- A napraforgóban is számos gyomnövény (pl. parlagfű, csattanó maszlag) gazdanövénye a jelentős károkat okozó gombabetegségnek (pl. fehérpenészes szár- és tányérrothadás, szürkepenész, hamuszürke szárkorhadás). A betegségek jelentős mennyiségi és minőségi károkat okozhatnak, a termésveszteségen túl a kaszatok olajtartalmát is drasztikusan csökkenhetik.
A fentiek miatt elemi érdekünk, hogy biztosítsuk a napraforgó zavartalan kelését és korai fejlődését, gátoljuk a betegségek megjelenését a napraforgó-táblánkon. Ennek egyik eredményes és jól tervezhető eszköze lehet a gyommentes állomány kialakítása és fenntartása. Szántóföldjeink egy- és kétszikű gyomokkal egyaránt fertőzöttek, emiatt megfelelő gyomirtó hatást többnyire csak több hatóanyag együttes használatával tudunk elérni.
A napraforgóban szuperszelektív gyomirtószerek nem állnak rendelkezésre, nagyrészük csak helyzeti szelektivitással rendelkezik. Ezek a csírázásban lévő napraforgót csapadékos időjárási körülmények között – különösen az alacsony szervesanyag-tartalmú talajokon - lemosódva a csírázási zónába jelentős mértékben károsíthatják. Az ilyen talajokon különösen körültekintően kell megtervezni az alkalmazandó gyomirtási technológiát.
Gardo Sun, komplex megoldás gyomok ellen – fotó: Syngenta Kft.
Mit nyújtanak a Syngenta alap gyomirtószerei, a Gardo Sun és a Gardo Sun Pack?
- Széles hatásspektrumuknak köszönhetően biztosítják a napraforgó kelés utáni zavartalan fejlődését.
Tartamhatásuknak, köszönhetően az állománykezelések elvégzésének időpontját rugalmasabban lehet kezelni. Szűkösebb csapadékviszonyok esetén is számíthatunk rájuk: a gyomkelés harmonizálásával lehetővé teszik azt, hogy a posztemergens kezelést tökéletes időpontban tudjuk majd elvégezni, ezáltal megbízható hatékonyságot érhetünk el velük. Kedvező körülmények esetén akár el is hagyhatjuk a posztemergens gyomirtást, megvan annak a lehetősége, hogy egy jól sikerült alapkezeléssel, majd sorközműveléssel biztosíthatjuk a napraforgó gyommentes fejlődését a teljes tenyészidőszakra.
- A herbicid-toleráns technológiában kiemelkedően fontos a nagy szelektivitású preemergens készítmények alkalmazása, mint a Gardo Sun és a Gardo Sun Pack, mivel kevésbé szelektív készítmények használata esetén már kisebb fitotoxicitás is jelentősen ronthatja a napraforgó ellenálló képességét.
1. ábra: Forgatásnélküli technológiában is kiválóan működött a preemergensen kijuttatott Gardo Sun Lajoskomárom 2024.05.23. – fotó: Syngenta Kft.
A napraforgó biztonságos, agrotechnikailag helyes gyomirtása így néz ki: preemergens gyomirtás, amennyiben indokolt posztemergens gyomirtás és sorközművelés egy vagy 2 alkalommal. Ez a három egymásra épülő technológiai elem szépen kiegészíti egymást, és megoldást nyújt bármilyen gyomosodási kihívás hatékony kezelésére.
KÖRKÉRDÉS programunkkal hétről hétre jelentkezünk. Olyan témákat helyezünk fókuszba, amelyek a gazdálkodók számára támpontot adnak az inputanyag-beszerzés terén, továbbá választ adnak az agrotechnológiai kérdésekre.