A pestónak köszönhetően nemcsak finomabb lesz az étel, de számos jótékony hatással is rendelkezik: többek között segít megelőzni a szívbetegséget, a rákot és az Alzheimer-kórt.

A pesto felhasználási módjai

A pesto az olaszországi Genovából származik, és hagyományosan bazsalikomból, olívaolajból, fokhagymából, parmezánból és fenyőmagból készül, ízvilága gazdag, karakteres. Használhatjuk tészta- vagy pizzaszószként, mártogatósként, salátaöntetként és szendvicskrémként is.

A kiegyensúlyozott táplálkozás része lehet, hiszen szénhidráttartalma minimális, kalóriájának több mint fele olívaolajból, sajtból és fenyőmagból származik, melyek javarészt egészséges zsírok. A szósz fehérjét csak elvétve tartalmaz, ezért fűszerként nemcsak olyan szénhidrátban gazdag ételekkel párosítható, mint a tészta, a pizza és a szendvicsek, hanem felhasználható más, magasabb fehérjetartalmú élelmiszerek ízesítésére is.

Van benne kalcium, foszfor, kálium, magnézium, B12-, E-, C-, B9- és A-vitamin is.


A pestofogyasztás egészségügyi előnyei

A pesto egyik fő összetevője, az olívaolaj számos egészségvédő hatással rendelkezik, emiatt is érdemes a pestót minél többször beiktatni az étrendünkbe.

• A fokhagyma, a fenyőmag, az olívaolaj és a bazsalikom az antioxidánsok gazdag forrása, melyek meggátolhatják a gyulladást elősegítő vegyületek termelődését a szervezetben.

• Az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a szabad gyökök által okozott károk elleni védekezésben, ezáltal csökkentve számos betegség, például a cukorbetegség, a szívbetegség és számos daganattípus kialakulásának kockázatát. A pesto összetevői révén segít megakadályozni a rákos sejtek növekedését, vagy akár el is pusztíthatja azokat.

• A pesto összetevői hozzájárulnak az Alzheimer-kór és a demencia megelőzéséhez is.

pesto

A pestóban van kalcium, foszfor, kálium, magnézium, B12-, E-, C-, B9- és A-vitamin is – fotó: Shutterstock

• Az egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírokban gazdag élelmiszerek, mint amilyen a pesto, segíthetnek csökkenteni a vér LDL-koleszterinszintjét, és támogathatják a HDL, vagyis a „jó" koleszterinszintet.

• A pesto a bazsalikomlevélből származó antioxidánsok és illóolajok, valamint a fokhagyma hatására javíthatja a vérnyomást is.

• Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy az olívaolaj képes megakadályozni a baktériumok és más mikrobák növekedését. Emellett a fokhagyma növényi vegyületei is rendelkeznek az olívaolajhoz hasonló antimikrobiális tulajdonságokkal, azaz képesek elpusztítani vagy inaktiválni a mikrobákat, illetve a baktériumokon kívül a gombákat és a vírusokat is.

Forrás: divany.hu

Indexkép: Shutterstock