Csütörtökön rendezte meg törökszentmiklósi telephelyén hagyományos CLAAS UniTech Mérnökversenyének országos döntőjét a CLAAS Hungária Kft. Ennek kapcsán Csanádi Tamás, a CLAAS Hungária Kft. fejlesztési vezetője az Agroinformnak elmondta: az immár 10 éves múltra visszatekintő rendezvénnyel nem titkolt céljuk, hogy a fiatal, már végzett, vagy még a felsőoktatásban, egyetemen tanuló gépészmérnök hallgatók körében népszerűsítsék a mezőgazdasági gépgyártást.

– Ez egy igen összetett, komplex verseny, melyen lényegében leképeztük a mi munkánkat – bocsátotta előre a szakember, aki egyébként a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége elnöke. – Egy kombájn, valamint adaptereinek megtervezése, funkcióinak kikísérletezése és megépítése a feladatuk, természetesen az ő tudásukhoz igazítva. Szóval nem egy konkrét és komplett arató-cséplőgépet kell elkészíteniük, hanem egy koncepcionális eszközt, mely azonban mégiscsak a kombájn működését "másolja". Erről szól a feladatkiírás, egy teljes évad áll rendelkezésre ahhoz, hogy a fiatalok megkonstruálják a saját mini "kombájnjukat".

Csanádi Tamás hozzátette: 3-5 fős csapatok jelentkezését várják évről évre, s hála Istennek, mindig jelentős érdeklődést tapasztalnak a program iránt. Idén 27 csapat jelentkezett. A nevezőknek műszaki tervet kell készíteniük, mely alapján a szakértőkből álló zsűri kiválasztja azokat a csapatokat, amelyek a CLAAS támogatásával megépíthetik gépeiket, melyekkel a döntőben kell versenyezni. A géppel mozogni, "aratni" kell és elvárt bizonyos tartósság is.

CLAAS mérnökverseny

A második feladat a „betakarításra" összpontosít egy négyzet alakú „mezőn" belül, fakockákat és teniszlabdákat kell felszedni, szétválasztani és külön-külön összegyűjteni – forrás: Agroinform

A versenyévad fináléjában, április 25-én a legkitartóbb csapatok élőben mérték össze a tudásukat, ahol három kihívással kellett megküzdeniük.

Az első feladat célja a vezetési képesség tesztelése. A járműveknek egy kombinált szlalom- és gyorsasági pályát kell a lehető legrövidebb idő alatt teljesíteniük. A második feladat a „betakarításra" összpontosít egy négyzet alakú „mezőn" belül, fakockákat és teniszlabdákat kell felszedni, szétválasztani és külön-külön összegyűjteni. A „terméshozamról" egy számlálónak kell tájékoztatnia a versenyzőt.

A harmadik feladat az egész gép tartóssági tesztje. A körpályán a járműveknek a beépített akadályokon, például rámpákon és bukkanókon kell áthaladniuk anélkül, hogy megsérülnének vagy elvesznének az alkatrészek.


– A verseny nem titkolt célja, hogy egyrészt magunkat, másrészt a mezőgépészetet népszerűsítsük, s a fiatalok körében megtaláljuk a későbbi fejlesztő-, vagy kísérleti mérnököket, esetleg a termelésben foglalkoztatható középvezetőket, akik tudásukkal és ambíciójukkal tudják majd előre lendíteni vállalatunk szekerét. Erre egyébként több példa is volt az elmúlt tíz évben – fogalmazott a fejlesztési vezető.

Az UniTech Mérnökversenyt a 2023/2024-es tanévben immár kilencedik alkalommal rendezték meg, ebből ez volt az ötödik gépépítős verseny. A mostani évadban a 6 döntős csapatból 5 teljesítette sikeresen a gépépítés végső fázisát, illetve átment a fékezési képességet és a vonóerőt ellenőrző úgynevezett gépátvételi eljáráson.

Ők a következők:

  • Acéljobbágyok - Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
  • CLAAS QUATTROplus - Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
  • Észkombájnok - Nyíregyházi Egyetem
  • GMT Racing Technology - Debreceni Egyetem
  • Kapanyél - Debreceni Egyetem
  • Pelikán - Szegedi Tudományegyetem

Az ez évi versenyt a CLAAS QUATTROplus csapata nyerte meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről. Nyereményük egy utazás és gyárlátogatás Harsewinkelbe, a CLAAS központjába, a legmodernebb kombájngyárba. A 2. helyezett az Észkombájnok csapata lett a Nyíregyházi Egyetemről, akik 1 500 eurót nyertek. A 3. helyen végzett az Acéljobbágyok csapata, akik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatói, jutalmuk pedig 1 000 euró. Ezen felül a győztes csapat egyetemét 750 euróval támogatta a CLAAS.


A CLAAS Hungária Kft. a német magántulajdonban levő CLAAS Csoport tagja. 1997-ben kezdte meg működését Törökszentmiklóson. 350 dolgozóval, 8 hektár területen indult el a dobos fűkaszák, majd egy évvel később a Dominator kombájnok vágóasztalainak gyártása.  2003-tól már kizárólag itt készül a cégcsoport valamennyi vágóasztala: 11 típus, évente átlagosan 5.000 darab. Jelenleg 15 hektár területen, 800 fővel működik a gyáregység, mely a cégcsoporton belül a kombájn-vágóasztalok és vágóasztal-szállítókocsik kompetenciaközpontjává vált. A CLAAS Hungária Kft. éves nettó árbevétele a 27 év alatt jelentősen nőtt, a cégcsoporton belül a negyedik legnagyobb üzem, utolsó lezárt üzleti évében (2023) közel 101 milliárd forint árbevétellel.