Bár vannak bizonyos betegségek, amikor előnyös lehet multivitaminokat szedni, csodára egyik sem képes, nem élünk tőlük tovább. Egy újonnan közzétett tanulmányból fény derült a vitaminok sötét titkára.

Nem segítenek hozzá a hosszabb élethez

A Science Alert-ben publikált kutatás eredménye rávilágít bennünket arra, hogy a multivitaminok cseppet sem járulnak hozzá a hosszú élethez. Bár az igaz, hogy egyes betegségekkel szemben védelmet nyújthatnak, ez főleg az idősebb korosztályra vonatkozik. Nem a multivitaminoktól leszünk tehát egészségesebbek.

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) kutatói három nagy vizsgálat eredményét mutatták be. Ehhez 390 ezer felnőtt étrendjét és egészségről szóló felméréseinek adatait vetették össze. Megnézték azt, hogyan változott az alanyok egészségi állapota a multivitaminok hatására 30 éven keresztül.

"Sok amerikai felnőtt számolt be arról, hogy az egészség megőrzése vagy javítása érdekében multivitaminokat szedett"

- mondta el Erikka Loftfield, az NIH epidemiológusa a közzétett tanulmányukban.

Negatív megállapítások

Az elemzés eredményeiből jól látszik, hogy a multivitaminok napi szedése nem hosszabbítja meg az életet. Sőt, a vizsgálatból az derült ki, hogy akik rendszeresen fogyasztják őket, azoknál kicsivel (4 százalékkal) magasabb volt a bármely okból bekövetkező halálozás kockázata, mint azoknál, akik nem szedtek semmit.


Ennek több oka lehet. Az egyik, hogy a rosszabb egészségi állapotban lévő idősek körében többen használták ezeket a készítményeket, ez magyarázza a magasabb halálozási arányt. Persze fontos megemlíteni, hogy azok a személyek, akik multivitaminokat szedtek, egészségesebben táplálkoztak, többet mozogtak, nem dohányoztak, a jövedelmük is magasabb volt. Nem véletlenül engedhették meg maguknak a táplálékkiegészítők vásárlását. Ezek olyan tényezők, amelyek javíthatják az egészségi állapotot.

Ezt a nézetet az új kutatás is megerősítette:

"a résztvevők eleve egészségesebbek voltak, nem küzdöttek daganatos vagy egyéb krónikus betegségekkel, valamint a multivitaminokat szedők eleve jobb minőségű ételeket ettek, és testtömegindexük (BMI) is az alacsonyabb tartományban mozgott"

- írták meg.

Van, hogy szedni kell őket

A szakértők a mai napig szkeptikusak a multivitaminokkal kapcsolatban. Azt azonban senki sem tagadja, hogy vannak olyan esetek, amikor előnyös lehet ezek alkalmazása. Amennyiben valaki vas- vagy B-vitamin-hiánnyal küzd, azoknál nem árt a pótlás, hogy újra a megfelelő szintbe lehessen hozni az értékeket - írta meg az Origo.

Másik vizsgálat pedig arra utal, hogy a készítmények napi szedése javíthatja a memóriát, lassíthatja a kognitív hanyatlást, de csak az idősebb embereknél és csak viszonylag rövid ideig. Azok a vitaminok, amelyek antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, mint a C-vitamin vagy a cink, megakadályozhatják a makularegenerációt, az időskori progresszív látásvesztést.

Jobb egészségesen étkezni

A táplálékkiegészítők egy része káros, kockázatos lehet, főleg, ha túl sokat szedünk belőlük, esetleg a rossz vitaminokkal kombináljuk őket. Fennáll a veszélye, hogy kölcsönhatásba lépnek néhány vényköteles gyógyszerrel. A béta-karotin-kiegészítők például dohányosoknál megnövelheti a tüdőrák kialakulásának kockázatát. A K-vitamin pedig csökkentheti a vérhígító gyógyszerek hatékonyságát. A cink, valamint a kalcium köztudottan gátolja a bakteriális fertőzések ellen alkalmazott antibiotikumok felszívódását.

Jobban járunk, ha egészségesen étkezünk - fotó: pexels.com

A multivitaminok előállítását és forgalmazását ráadásul nem szabályozzák annyira, mint a vényköteles gyógyszerekét, így a hatékonyságuk sem biztos, hogy bizonyítékokkal alátámasztható. Sokkal célravezetőbb tehát helyesen étkezni, megfelelő zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, amivel nagy valószínűséggel fedezni tudjuk a napi vitaminszükségleteinket.

Forrás: JAMA Network Open