Ez is elhangzott azon az eseményen, melyen az MBH Bank Nyrt. együttműködési megállapodást kötött, illetve meghosszabbította korábbi megállapodását a meghatározó hazai agrárszakmai szervezetekkel: a Magyar Állattenyésztők Szövetségével, a Gabonatermesztők Országos Szövetségével, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal, valamint a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanáccsal. Az aláírási ceremóniára a XXXI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Szakkiállítás és Vásáron került sor a csütörtöki nyitónapon.
Az eseményhez sajtóbeszélgetés is kapcsolódott, melyen egyebek mellett olyan témákról esett szó, mint magyar mezőgazdaság aktuális helyzete és fejlődési kilátásai – főként a rövidesen induló vidékfejlesztési pályázatok fényében –, visszatekintés az uniós csatlakozás 20. évfordulója alkalmából, az ágazat jövőjével kapcsolatos kilátások az EU-ban, illetve finanszírozási lehetőségek az agráriumban.
A sajtóbeszélgetésen és az aláíráson az MBH Bankot Szabó Levente egyedi kiszolgálásért felelős üzleti vezérigazgató-helyettes, Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Állattenyésztők Szövetségét Zászlós Tibor, a Gabonatermesztők Országos Szövetségét Petőházi Tamás, a FruitVeb – Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezetet dr. Apáti Ferenc elnökök, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanácsot pedig Harcz Zoltán ügyvezető igazgató képviselte.
Az aláírási ceremónia és sajtóbeszélgetés résztvevői – forrás: MBH
A magyar élelmiszer-gazdaság részesedése 2 százalékos az Európai Unió mezőgazdasági kibocsátásából, 1,2 százalékos a közösség élelmiszeriparából. A tágabb értelemben vett ágazat 1,8 százalékos piacrésszel bír az EU exportjából, ugyanakkor például az EU-n belüli gabonaexportból való magyar részesedés az egyik legmagasabb, 9-10 százalékot tesz ki. Ez tükrözi, hogy a megtermelt áru jelentős részben – a kukorica esetében akár 35-40 százalékban – feldolgozatlanul, alacsonyabb hozzáadott érték és profit mellett hagyja el az országot. Az ágazat jövedelmezősége az európai uniós szint 90 százalékát éri el, míg a munkaerő hatékonysága a 45 százaléka az EU-átlagnak. Az élelmiszeriparban a hozzáadott érték aránya 20 százalék körüli – olvasható az MBH Bank közleményében.
Szabó Levente az MBH részéről az esemény megnyitásaként elmondta: az együttműködési megállapodás előzménye, hogy a pénzintézet szeretne a magyar agrárium stratégiai partnerévé válni. Meggyőződésük ugyanis, hogy az agrárium a magyar nemzetgazdaság egyik alappillére, s egy magyar banknak kötelessége a szektor segítése, támogatása, mely nyilván, a pénzintézet számára is komoly üzleti lehetőség. Ma Magyarországon 4,5 millió hektárt művelnek meg, ebből 2-2,5 millió hektárnyi az a terület, melyen az MBH partnerei, ügyfelei termelnek. Hozzátette: körülbelül 600 milliárd forintnyi hitelt nyújtanak az agráriumnak, ami több mint 25 százalékos piaci részesedést jelent, azaz piacvezetők úgy a finanszírozás, mint a lízing vonatkozásában.
"Amit ma aláírunk, nemcsak lehetőség, hanem felelősség is számunkra. Azért, mert az agrárium az elmúlt két évben nehéz időszakot kényszerült átélni és az idei év is kihívásokkal teli. Azt gondoljuk, hogy az agráriumban elindult változásokat nemcsak banki, hanem szakmai oldalról is támogatnunk kell. Ebben partnereink a jelenlévő szakmai szervezetek, s immáron közös felelősségünk, hogy kidolgozzuk azokat a szolgáltatásokat, konstrukciókat, termékeket, amelyek mind-mind segítséget nyújtanak majd ahhoz, hogy az agrárium a következő években tovább építkezhessen és megoldhassa a jelentkező kihívásokat" – vázolta a vezérigazgató-helyettes. „Az élelmiszer-gazdaság stratégiai ágazat, amelynek korszerű banki termékekre és szolgáltatásokra van szüksége" – tette hozzá.
Hollósi Dávid arra mutatott rá: az uniós csatlakozás gyökeres változásokat hozott a magyar agráriumban, nemcsak működési, finanszírozási, hanem piaci oldalról is. Mint azt kijelentette: az eltelt 20 évben a támogatási intenzitásból a feldolgozóipar nem részesült kellő mértékben. Ezért a következő időszak feladata ennek korrekciója és a termelő szektor (zöldség-, gyümölcstermelés, állattenyésztés borászat, stb.) bekapcsolása abba a programba, melynek központi célja a feldolgozás erősítése.
„Ezek a szakmaközi szervezetek a magyar élelmiszer-gazdaság gerincét képviselik. Termékeik iránt stabil a hazai kereslet, és exportviszonylatban is van tér számukra. Ezekre lehet fejlesztéseket alapozni, márkázott termékkel megjelenni a piacokon. Közösen sokat tehetünk azért, hogy az ágazat a költségalapú verseny helyett a minőségalapú versenyben helyt állva kikerüljön a közepes jövedelmi csapdából, valamint tervezhető, biztonságos és egyre inkább okszerű legyen. Ez a banki finanszírozás szempontjából is biztosabb alapokat jelent" – emelte ki a szakember.
A szakmai szervezetek közül elsőként Zászlós Tibor, a Magyar Állattenyésztők Szövetsége elnöke beszélt, aki arra figyelmeztetett: nemcsak a termékpályán mentén, hanem azon túl is vannak lehetőségek az együttműködésre, összefogására. Ezt példázza az MBH Bankkal kialakított együttműködés. Ennek a versenyképességet növelő, az élelmiszerellátás biztonságát még jobban garantáló beruházások lehetnek az eredményei.
Ezt követően valamennyi jelenlévő szervezet képviselője méltatta az együttműködés jelentőségét, fontosságát. Petőházi Tamás például arra mutatott rá, hogy az MBH az elmúlt két évnyi nagyon nehéz időszakban sem fordult el a növénytermesztőktől. Reményei szerint ha elkezdődik a szektorban a fellendülés, az együttműködés még magasabb szintre emelkedhet.
Harcz Zoltán a tejfeldolgozó kapacitás bővítésének szükségességére mutatott rá, illetve azt hangsúlyozta többek között, hogy az iparágnak és a termelőknek is megbízható pénzügyi partnerre van szükségük.
Dr. Apáti Ferenc szerint korszakváltás előtt áll a kertészeti ágazat, meggyőződése, hogy az előttünk álló 10-15 évben óriási szerepe lesz a tudásnak és a tőkének. Ha sikeresen helyt tudunk állni ebben az időszakban, akkor egy korszerű, megújult zöldség-gyümölcstermesztési ágazattal találkozhatunk.
A beszédek után sor került az együttműködési megállapodás aláírására.