a fóliázás háromszor hatékonyabb védelmet nyújt a takarmánynak – ez leginkább a szállítás folyamán fontos – így számottevően nő a tárolhatósági idő.
A másik fontos változás, hogy a szenázsnak szánt bálákat a megszokott méretektől eltérően, 3 centiméterrel kisebb átmérőjűre lehet tömöríteni, amely nem tűnik soknak, ellenben körülbelül 70 literrel kevesebb levegő, így kevesebb oxigén marad a rostok között. A kevesebb oxigénmennyiségnél kisebb a penészedés kockázata és a gyors pH-érték csökkenése.
A gépeken opciós kivitelben egyaránt alkalmazhatók a hagyományos bálahálók és fedőfóliák. A munka közbeni csere gyorsan elvégezhető. A háló- vagy fóliahengert hidraulikusan működtetett görgő fékezi le és egy külön kötegelő egység biztosítja a fólia bálakamrába továbbítását.
Pöttinger IMPRESS 185 VC bálázógép.
A fólia sérülésmentessége érdekében, valamint a hálóról fóliára-, vagy fóliáról hálóra történő váltás megkönnyítése érdekében egy kiegészítő siklóhengert alkalmaznak a tekercstartó előtt. A tekercstartó 1420 milliméter szélességű és 310 milliméter átmérőjű tekercs kezelésére alkalmas. A működés felügyelete szériában kamerával követhető. Az IMPRESS PRO típusnál a biztonságos működést további funkció segíti, ilyen a bálakamrában zajló munkafolyamatokat is közvetítő kamera.
A higiénia megőrzése érdekében a bálákat állítva kell tárolni. A bála tartalmának tömege megnyújtja a fóliát, a takarófóliák egymásnak nyomulnak, így a bálák tartalma könnyebben és gyorsabban erjed. A saját gyártású bálafelállító szerelék értékesítését még az idén megkezdik.
Fontos, hogy a szántóföldi takarmánybálák lerakáskor se a bála, se a fólia ne sérüljön. Ezért a kigördítő heveder a csomagolószerkezet alól indul.További fontos szempontok, hogy a bálák kicsomagolása könnyű és gyors legyen és mind a háló, mind a fólia újrahasznosítása szintén megoldható legyen.
Szöveg és képek forrása: https://lectura.press/