10-15 évvel ezelőtt még az volt az általános vélekedés a repcéről, hogy elég csak elvetni és utána várni a betakarítást: termett, ahogy termett. Mára ez megváltozott: a hibrid fajták, az időjárási körülmények, valamint a növényvédelem és a kitiltott növényvédő szerek a repcéhez fűződő viszonyokat alaposan átírták. A termesztés bonyolultabbá vált: a szerkivonások miatt a virágzáskor megjelenő bogárral a termelők szinte nem tudnak mit kezdeni, hiszen a méhekre is vigyázni kell, emiatt sokan éjszaka permeteznek, így nem tesznek kárt bennük – írja a novenyvedoszer.hu.
A repce június végéig leköti a termelő figyelmét
A repce a fagyokig szépen fejlődött, az utóbbi két talaj menti fagy azonban a repcénél, a búzánál és az árpánál is okozott károkat a Dél-Alföldön, amelyeknek a felmérése még folyamatban van. A repce országszerte szépen áttelelt, de az elvetett hektár területe az idén is csökkent. Ez igaz a Talentis Agro Zrt.-re is, ahol a repceterület jelentősen csökkent: amíg az elmúlt években 2100 hektár volt, idén már csak 1200 hektárral terveznek. Az okok között szerepel az időjárás, mert az aszályos, meleg évek nem kedveznek a repcének, jobban szereti a kicsit hűvösebb és lényegesen csapadékosabb időt.
A másik kritikus tényező a hektikusan alakuló árakban keresendő – ami a többi olajos növényre is elmondható –, de a repcénél ez nagyon megnehezíti a gazdák életét, hiszen igen magasak a költségei, nagyon munkaigényes kultúra (a vetőmag áráról nem is beszélve). A repce június végéig leköti a termelő figyelmét, a növényvédelme is roppant drága és a gyomirtásokkal együtt hétszer kell kezelni.
Egyre kisebb a repce vetésterülete – fotó: Pixabay
Keresleti piac is kialakulhat
Átlagban 200 ezer forint körüli árat kínálnak a repcéért, amit jelentősen befolyásol a forint árfolyama is.
Az európai repcepiacon Magyarország nem volt meghatározó és nem is lesz az. Nem a mi mennyiségünk és áraink határozzák meg az árakat, hanem az európai termések. A megnövekvő kereslet miatt kínálhatnak érte még jobb árat és ha jó lesz a termés, akkor sok gazda talál vissza a repcéhez. Figyelembe kell venni, hogy a hektáronkénti 3,5 tonna alatti repce nem éri meg, mert a napraforgó termesztése sokkal olcsóbb. Árban és termésátlagban is sokkal közelebb vannak egymáshoz
– fogalmazott Zimmermann István igazgatósági tag.
A repcének a kockázatos növények egyike: a piaci körülmények és a magas költségek jelentősen befolyásolják a termesztést.
Ezért kezd kiszorulni a Dél-Alföldről
Napjainkban már csak az ország északi és nyugati részén, elsősorban a 40 aranykoronás földeken tervezik a repce vetését, aminek a hektáronkénti bekerülési összege 500-600 ezer forint. A piaca bizonytalan és kiszámíthatatlan, emiatt előre nem nagyon vállalkozik senki sem előszerződés megkötésére.
A március közepi és az április eleji fagyok a repcét szárba szökkenéskor érték, viszont sok múlik a gyökérzet erősségén, hogy mennyire lesz lépes talpra állítani a növényt.
Indexkép: pixabay.com