Egy új tanulmány alapján blokkolja egyes, a rákos megbetegedések fejlődése szempontjából kritikus útvonalakat az a vegyület, amely parazita gombákban található meg.
A Nottinghami Egyetem csapata a Cordyceps és Ophiocordyceps nembe tartozó gombákban előforduló kordicepint vizsgálta. Az érintett paraziták a gazdatestet megfertőzve átveszik az irányítást áldozatuk felett, ezzel segítve a további terjedést.
Már korábban is folytak vizsgálatok a kordicepin rákellenes képességeinek megértése céljából, a kutatók most ezen eredményekre alapoztak. Mára a génkifejeződést, a sejtek jelátviteli útvonalait és a fehérjetermelést is elemezni lehet a sejtekben, ami nagyon sokat elárul a vegyület hatásairól.
Ezek a kísérletek egyszerűbbé és olcsóbbá váltak, így egyszerre több ezer gént tudtak vizsgálni a kutatók, akik az emberi szövettenyészeteken végzett kísérletek révén megállapították, hogy a kordicepin egy aktívabb, kordicepin-trifoszfát nevű vegyületté alakul, mely a sejtek aktivitásának gátlásáért felelős. Az anyag két olyan jelátviteli útvonalat is blokkol, amelyet a rákos sejtek gyakran használnak önmaguk terjesztésére. Azt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kordicepin-trifoszfát melyik molekulákat veszi célba, de a jelek alapján a vegyület gyorsan hat.
Ahhoz, hogy az anyagot a gyakorlatban hasznosítsák, még rengeteg vizsgálatra lesz szükség, de a mostani eredmények alapul szolgálhatnak ehhez.
A Cordyceps militaris nevű fajt már régóta alkalmazzák a hagyományos kínai gyógyászatban, és számos modern készítményben is megtalálható.
Forrás: 24.hu
Indexkép: Shutterstock