Szakértők az Ashbridge Partners pénzügyi tanácsadó cég megbízásából az Egyesült Királyság 2000 mezőgazdasági üzemének működését áttekintve arra a megállapításra jutottak, hogy 2030-ig az ország farmjainak több mint egyharmada csődbe juthat.
2026 áprilisától ugyanis a mezőgazdasági ingatlanok örökösödési adójának mentessége csak az első egymillió font sterlingre korlátozódik, ennél magasabb összeg esetén akár 20 százalékos örökösödési illetéket kell fizetni, ami a brit gazdálkodók helyzetét tekintve minden tizedik farmer esetében egymillió, további 30 százalék esetében pedig félmillió font terhet jelent – amit a jelenlegi megtérülési viszonyok mellett nem lehet kigazdálkodni.
2026 áprilisától változik a mezőgazdasági ingatlanok örökösödési adója Angliában – forrás: Shutterstock
Ezen túlmenően a megkérdezett farmereknek csak 40%-a számít arra, hogy a javaslat szerinti adókedvezmény felső határa alá esik, ami azt jelenti, hogy a megemelt illetéket évente 125 400 brit gazdaságnak kell fizetnie, miközben a kormány ezek számát 500-nál kevesebbre becsülte.
Az elemzést végző cég szerint az öröklési számla költségeinek fedezéséhez a gazdálkodók több mint 40 százalékának el kell adnia a vállalkozása legalább felét (főleg épületeket, de végső soron földet is).
Felmerül a kérdés, hogy ki vásárolhatja meg a kényszerből eladásra kerülő földeket, és itt nem lehet kizárni, hogy azok egy része belföldi vagy külföldi, nem mezőgazdaságból élő befektetők kezébe kerül – amint az korábban is több esetben megtörtént –, és ez mindenképpen ellentétes az ország érdekeivel.
Forrás: farminguk.com
Indexkép: Shutterstock