Az Agrofeed Kft.-nél két évvel ezelőtt döntöttek úgy, hogy egy nemzetközi szimpóziumot rendeznek. Az Európai Unióban akkor tiltották be a cink-oxid használatát és olyan rendeletek léptek életbe, amelyek az antibiotikumok felhasználását erőteljesen korlátozták a haszonállatok etetésében. Mivel a cégnek nagyon jelentős az exportja – közel 40 országba exportálnak – úgy gondolták, hogy a külföldi partnereiknek is meg lehetne mutatni az új takarmányozási lehetőségeket.

Már az első rendezvény iránt is nagy volt az érdeklődés – mintegy 400-an vettek részt az akkor még monogasztrikus témájú (baromfi, sertés) konferencián, amit az idén kibővítettek a kérődző állatfajokkal is – ismertette Csitkovics Tibor, az Agrofeed Kft. ügyvezetője a takarmányozási szimpózium részleteit.

Az idei évben nemcsak az antibiotikum-felhasználás csökkentéséről szólt a konferencia, hanem olyan megoldásokat, újításokat is bemutattak a partnereiknek, amelyekkel sokkal hatékonyabban tudják a telepeiket üzemeltetni. A két napon át tartó szimpóziumon bemutatott előadások és a tapasztalatok megosztása inspiráló és meghatározó ismereteket közvetítettek a takarmányozás terén érdekelteknek.

Nagyon sok olyan új megoldás van a takarmányozásban, amelyekkel növelni lehet a hatékonyságot és a húskihozatalt, és csökkenteni lehet a takarmányok felhasználását. Az ügyvezető elmondta: korunk egyik legnagyobb kihívását a világban zajló népességrobbanás jelenti, aminek a legnagyobb centruma Ázsia, Délkelet-Ázsia, India, Kína. Sokkal kevesebb figyelmet kap az a népességnövekedés, ami Afrikában zajlik: míg 1960-ban 257 millió ember élt itt, most 1,4 milliárd. 2100-ra becslések szerint a népesség száma eléri a 4 milliárdot, ami a világ élelmiszer-ellátására nagy hatással lesz – óriási kihívást jelent, aminek megoldásából mindenkinek ki kell vennie a részét.

Az Agrofeed Kft. a kétnapos konferenciára nemzetközi szinten is magas színvonalat képviselő 60 előadással készült. Alpár Botondnak, a cég kutatás-fejlesztési vezetőjének előadása egy hazánkban még bevezetés alatt álló takarmányozási eljárásról – a takarmány-alapanyagok fermentációjáról szólt. A téma egy olyan pályázatot érintett, amivel az Agrofeed Kft. az utóbbi három évben foglalkozott.

Alpár Botond kiemelte, hogy az új eljárást bármilyen takarmánynövényen lehet alkalmazni, aminek az eredménye egy olyan termék lesz, amely költséghatékonyan járul hozzá a jobb emésztéshez és a tápanyagok jobb felszívódásához. A fermentált takarmányokban ugyanis javul a bennük lévő fehérjék és makroelemek biológiai elérhetősége.

A fermentáció a mindennapokban is gyakran alkalmazott módszer, amivel egyrészt eltarthatóbbá tehetőek az élelmiszerek, másrészt kihasználhatóvá válnak a fermentációval elérhető előnyök: a probiotikus hatás, vagy a szerves savak termelődése. Ezek az előnyök az állattenyésztésben is alkalmazhatóak – a fermentációval, mint takarmánykezelési eljárással különböző kevésbé értékes alapanyagokat tudnak egy magasabb emészthetőségi szintre emelni, és ezzel értékesebbé tenni a takarmányozásban. A kapott végtermékek felhasználhatóak többféle gazdasági haszonállat takarmányadagjában.

Ezt az eljárást eddig főként a nyugati és észak-európai országokban alkalmazták elsősorban olyan sertéstelepeken, ahol folyékony takarmányozást folytatnak. Ezeken a telepeken minden olyan mellékterméket, ami száraz, nedves, vagy folyékony és olcsóbb mint a szilárd termékek, beépítenek a takarmányozásba jelentős költségeket megtakarítva. Hazánkban ez a módszer eddig még nem volt elterjedt, bár sok folyékony takarmányos sertéstelep van, de ők még jelenleg nem fermentálnak.

Az Agrofeed Kft. saját beruházása az a szalkszentmártoni telephely, ahol félüzemi és üzemi méretben fermentált alapanyagok előállítására alkalmas nedvesfermentációs üzemet létesített, és laborfejlesztést hajtott végre.

További információkat az Agrofeed Kft. termékeiről az alábbi elérhetőségeken szerezhetsz:

Agrofeed Kft.

9022 Győr, Dunakapu tér 10.

premix@agrofeed.hu

https://agrofeed.eu

agrofeed