Éretlenül potyog le az alma a fáról? Nem jó látvány, ez kétségtelen. De vajon mi lehet az oka? Ezt nagyon is fontos tudni, hiszen csak ezt követően tehetünk azért, hogy a bajokat orvosoljuk.

Miért hullik éretlenül az alma?

Ennek több oka is lehet.  Az okok legtöbbje ellen azonban lehet, és kell is tenni, hogy egészséges maradjon az almafa és a termés is megmaradjon.

alma almafa lehullott

A földön lévő alma nem szép látvány. Tegyünk meg mindent, hogy ne hulljon le idő előtt az almafáról. Fotó: Shutterstock

A gyümölcsritkulás

A legyakoribb oka egy teljesen természetes folyamat, amit gyümölcsritkulásnak nevezünk. Az almafa ugyanis ezen a módon segít magán, hogy a felesleges termés egy részétől meg tudjon szabadulni. Ezáltal sokkal szebbek, egészségesebbek, nagyobbak és finomabbak lesznek azok a gyümölcsök, amelyek rajta maradnak az almafán.

Azért, hogy ezt a munkát ne az almafa legyen kénytelen elvégezni, segítsünk be neki. Célszerű az érőfélben lévő almatermést a virágzást követően hat héttel megritkítani. Ilyenkor olyan módon ritkítsuk meg a termést, hogy egymástól 10-15 cm-re csupán egy-egy alma helyezkedjen el az ágakon. A termésritkítás nem csak az alma minőségének szempontjából hasznos, de az almafát is óvjuk vele. Lehet, hogy elsőre jól hangzik, hogy tele van almával a fa, azonban így a termés jóval kisebb, íztelenebb lesz, mintha megritkítanánk.


Ráadásul nagyon közel vannak egymáshoz az almák, így sok esetben meg is romlanak, és mivel nem járja át a levegő és a napfény a koronát a sűrű termés miatt, azok nagy része nem is fog tudni beérni. A nagy súly alatt pedig az almafának lehajlanak, letörnek az ágai, és jóval kevésbé lesz ellenálló a különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben is. Így hát a termésritkításról ne feledkezzünk meg, hiszen sokat teszünk érte az almáért és az almafáért egyaránt.

Ez a folyamat, amikor is az almafa próbál megszabadulni a felesleges terméstől, általában május végén kezdődik, és július elején, körülbelül 8 héttel a virágzást követően éri el a csúcspontját.

A hőmérsékletváltozás is okozhatja

De nem csak a természetes gyümölcsritkulás, hanem az időjárás is felelős lehet az almák idő előtti lehullásáért. Ha az időjárás hűvös és csapadékos, a júniusi gyümölcshullás felerősödhet és a szokásosnál is tovább tarthat, ami persze nem azt jelenti, hogy a végén minden termés le fog potyogni. Minden 20 virágból csupán egynél történik meg a terméskötődés, így hát ne aggódjunk amiatt, hogy elveszítjük a termés egy részét. A természet így csökkenti a rivalizálást, ezáltal pedig minden gyümölcs számára elegendő  energiát tud fordítani az almafa.

Ezt azonban könnyen meg tudjuk előzni, ha minden évben szakszerűen megmetsszük az almafát. Az almafa különféle metszési feladatairól itt olvashatsz. Fontos, hogy a korona szellős legyen, és megfelelő mennyiségű fény jusson be.

Ha valami hiányzik

De a különféle hiányok is okozhatják az alma idő előtti hullását, így például a nitrogénhiány is hibás lehet, ezért ajánlatos komplex műtrágyát kijuttatnunk. De vigyázzunk, mert a túlságosan sok nitrogén is gyümölcshullást okozhat.

almafa alma

Ha odafigyelünk a jelekre, meg tudjuk előzni az alma idő előtti lehullását. Fotó: Shutterstock

A vízhiány szintén előidézheti az almák idő előtti lehullását így mindenképpen gondoskodjunk az almafa megfelelő vízellátásról. Öntözzük rendszeresen és terítsünk szét talajtakaró mulcsot az almafa töve köré. A mulcs nem csak a nedvesség megtartását segíti, de még a talaj hőmérsékletét is szabályozza, így nem engedi azt túlságosan felmelegedni.

Kártevők is okozhatják

Kártevők, illetve betegségek is válthatnak ki gyümölcshullást. Ezért nagyon fontos, hogy rendszeresen permetezzük az almafát. Azonban ügyeljünk a permetszeren lévő tájékoztató és használati utasítás betartására. Ne permetezzünk például a beporzás idején.

A beporzás is fontos

Ha a virágzás ideje alatt nem megfelelő volt a beporzás, gyümölcshullást okozhat. Éppen ezért kell a beporzó rovarokat az almafa 15 méteres körzetén belülre csalogatni, hogy ilyen még véletlenül se fordulhasson elő. A virágzás idején pedig semmi esetre se használjunk rovarölő szereket.

Termésben gazdag almafákat kívánunk!