Sajnos lassan itt a nyár vége, de még ebben a pár napban is rengeteg a teendő a kertben. Ezeket pedig nagyon is érdemes elvégezni, hiszen a jövő évi termés is múlhat ezeken a munkákon.

A jó jövő évi termés feltételeit ugyanis ilyenkor kell megteremteni, és az is fontos, hogy a most megtermett finomságok is hosszú ideig álljanak a rendelkezésünkre. Az sem mindegy, hogy mit, mikor és hogyan takarítunk be, és milyen módon tároljuk, így hát vegyük is sorra, milyen teendőink vannak, még mielőtt beköszönt az ősz.

1. Így takarítsd be és tárold jól a termést

Most aztán igazi dömping van, hiszen rengeteg gyümölcs érik be ilyenkor. Azonban nagyon nehéz megtalálni a megfelelő időpontot, hogy mikor is érik el azt az érettségi fokot, amikor a legjobb pillanatban szüretelhetjük le őket. Ez az a pillanat, amikor a gyümölcs érett, de még nem túlérett, hiszen ekkor áll el a legjobban és ekkor a legjobb az íze is.

szőlőtőke

Hamarosan eljön a szőlő szüretelésének ideje. Fotó: Shutterstock

A szőlő esetében nagyon ügyelni kell rá, hogy ne egyszerre szüreteljük le, hanem fürtönként, hiszen a szőlőnek nincs utóérése, így ha nem jó időpontban szüreteljük, a tárolás során sem lesznek édesebbek a fürtök.

Azonban az őszibarack esetében nem szabad megvárni, amíg teljesen beérik, hiszen akkor gyorsan megpuhul, és így nem fogjuk tudni tárolni. A legjobb, ha az őszibarackot félérett állapotában szedjük le és úgy tesszük be a kamrába, hiszen így kellően édes és puha lesz a tárolás során.

A téli almát és a téli körtét sem a teljes érettségi fokában szedjük le, hiszen akkor szintén nem lesznek sokáig eltarthatók. Ne ijedjünk meg a színüktől, hiszen az változni fog a tárolás ideje alatt.


A sárgadinnyét akkor kell leválasztani az indájáról, amikor a kocsányának a tányérja könnyen elválik a gyümölcstől, míg a görögdinnye esetében a kopogtatás igazíthat el abban, hogy valóban érett a gyümölcs.

2. Óvatosan az öntözéssel

Szerencsére több helyen is megnőtt a csapadék mennyisége augusztus utolsó hetében, de ahol nem, ott sem szabad már olyan intenzitással öntözni, mint a kánikula idején. Bármilyen furcsa is, a növényeink ilyenkor már a télre készülnek, így a túlöntözés növeli a téli fagykárok veszélyét.

3. Ne permetezz!

A szőlőt ilyenkor már nem kell permetezni. A gombabetegségek elleni szerek elpusztítják a must erjedését előidéző élesztőgombák spóráit is, ezért sem szabad már augusztus végén ezeket használni. De a többi gyümölcs esetében sem érdemes már permetezni, hiszen itt a szüret ideje.

4. Most ültethetsz örökzöldeket

Az augusztus vége kiváló az örökzöldek ültetéséhez is. Azonban ahhoz, hogy valóban sikeres legyen az ültetés, alaposan elő kell készíteni a talajt. Ássunk jó nagy ültetőgödröt, és töltsük meg minél jobb minőségű földdel, majd alaposan öntözzük meg a frissen ültetett fát, vagy bokrot.

5. Vigyázz a pázsitra is

A fű nagyon intenzív használatnak van kitéve nyáron, ráadásul a szárazság és a sok fűnyírás sem tesz jót az állapotának. Hajlamos ezért csomókban kiszáradni, elvékonyodni. Ezért most jön el a gyepszellőztetés és a talajlazítás ideje. A fűnyírás során csökkentsük a vágási magasságot, hiszen ilyenkor már nem várható akkora meleg, mint korábban.

6. Még mindig vethetsz, ültethetsz

Az utolsó napokat is érdemes kihasználni, és vetni, ültetni, amíg lehet. Természetesen ilyenkor már csak bizonyos zöldségféléket érdemes és szabad vetni, ültetni, amelyeknek rövid tenyészideje van. A sóska, spenót, metélőhagyma, rukkola és az őszi retek is remek választás lehet, de a szamóca telepítésére is kiváló ez az időszak.

Ha nem vetünk már semmit, akkor, ha van érett komposztunk, terítsük szét az ágyásokban, majd alaposan forgassuk át bennük a földet, és gyomtalanítsunk. Így a jövő évi magokat és palántákat kiváló talaj fogja várni. A zöldtrágyázást is most tudjuk elkezdeni, vagyis olyan növényeket tudunk ültetni az ágyásokba, amelyek gazdagítják a talajt. Ezeknek a szerepe nem az, hogy terményt adjanak, hanem hogy visszaforgatva a talajba, természetes tápanyaghoz jussunk. A mustár például kiváló, hiszen nitrogénnel tölti fel a talajt.

7. Most gyűjtsd be a magokat

Az évelő növények magjait is mostanában lehet begyűjteni. A magokat érdemes papírzacskókban tárolni, amelyekre ráírjuk, mit tettünk bele. Fontos, hogy száraz és hűvös helyen tartsuk őket.

8. Készülj a teleltetésre

Figyeljük az időjárást, és lassan készítsük el a helyet a teleltetésre a növényeinknek. Természetesen most még nem kell bevinni őket, de nem árt rendszerezni a kamrát, a pincét és a kerti tárolót, hiszen most még jó idő van, és tovább van világos, mint pár hét múlva, így talán több kedvünk van ezeknek a feladatoknak az elvégzéséhez.

fű fűnyíró

A füvet ne csak nyírjuk, szellőztessük is. Fotó: Shutterstock

9. Készülj fel a madáretetésre!

Bár most még rengeteg ennivaló vár a madarakra, hamarosan ez sajnos már nem mondható el. Így érdemes már most felkészülni az etetésükre. Első feladatként ellenőrizzük a madáretetőket. Ha megrongálódtak, javítsuk meg, vagy cseréljük le őket újra. Ha rendben vannak, akkor takarítsuk ki őket, hogy amikor eljön az idő, csak a friss eleséget kelljen beletenni és máris indulhasson a falatozás.

A madarak számára itatót is helyezzünk ki, hiszen télen erre is nagy szükségük lesz. Ügyeljünk rá, hogy mind az etető, mind az itató az egyéb állatoktól védett helyen legyen. Célszerű a kert egy nyugalmas pontjára helyezni, hogy a madarak ne féljenek a használatától.

10. Takaríts és tarts karban minden eszközt

Ha fából készült bútoraink vannak, érdemes ilyenkor leápolni őket, hogy teljes pompájukban várhassák a tavaszt. Ha van helyünk, ne hagyjuk kint a bútorokat az őszi és a téli időszakban. A sok eső egészen biztosan nem tesz jót nekik, ráadásul valószínűleg feleslegesen hagynánk elől őket, hiszen nem fogjuk használni egy ideig.

A medencét se felejtsük el leereszteni és kifertőtleníteni, akár épített, akár felfújhatós változatról van szó. Semmi esetre se hagyjuk a mozgatható medencét a gyepen, mert a pázsitot nagyon meg fogja viselni, ha egész télen nyomás nehezedik rá.

A különféle kerti eszközöket is tisztítsuk meg, nézzük át, és javítsuk meg még most, hogy ne a tavaszi szezonban kelljen vele bajlódni, amikor amúgyis rengeteg lesz a teendőnk.

Jó munkát és hozzá szép időjárást kívánunk!