A kertben nagyon sok időt töltünk azzal, hogy a növényeink minél jobban érezzék magukat, és minél szebbek, bőségesen termők legyenek. Ez vagy összejön, vagy nem. Azonban a gyomok, bárhogy is küzdünk ellenük, még gondoskodás nélkül is egészen biztosan szépen fognak növekedni és szaporodni. A gyomnövények nem azért kerülnek a kertünkbe, mert elvetettük a magjukat, vagy elültettük őket. Maguktól jelennek meg, és a legtöbbször csak bosszúságot okoznak, hiszen gátolják a kultúrnövényeink fejlődését és elcsúfítják a kertet.

Azonban nem minden gyomnövény haszontalan. A pitypang, vagy más néven gyermekláncfű nagyon is hasznos. Sőt, még meg is ehetjük és akár bort is készíthetünk belőle!

Ismerjük meg a pitypangot

A gyermekláncfű évelő, vastag, húsos gyökerű növény. Van, aki kedveli, van, aki mindent elkövet, hogy eltüntesse a kertjéből. Pedig egyáltalán nem csúnya növény, sőt, kifejezetten szép, amikor aranysárgába borítja a gyepet. Sokan gyomnövénynek gondolják, de ennél jóval több. Tavasszal korán kihajtja zsenge leveleit, amelyeket salátaként is fogyaszthatunk. A virágzata aranysárga gömb, amely egészen őszig nyílik. Termése gömb alakú bóbita. A magok „ejtőernyővel" rendelkeznek, és a szél segítségével tudnak minél messzebbre szállni.

pitypang gyermekláncfű

A pitypang széppé varázsolja a kertet és még egészséges is. Fotó: Pixabay

Áprilistól egészen nyár végéig virágzik a gyermekláncfű, melyet nevezhetünk másképp is, így hallgat a békavirág, buborékfű, cikóvirág, csürkevirág, disznósaláta, ebtej, eszterláncfű, pitypang, kácsavirág, kákics, kislibavirág, kotlóvirág, kutyavirág, kutyatej, lámpavirág, lánclapi, marcivirág névre is. Magjain kívül szétdarabolt gyöktörzsével is szaporodik

Így irthatjuk ki a gyermekláncfüvet

Mielőtt nagyon belemerülnénk a különféle irtási módszerekbe, gondoljuk át, hogy tényleg ennyi energiát fordítunk a kiirtására, vagy inkább megismerjük, és megpróbáljuk minél több módon hasznosítani.

1. A pitypang irtható vegyszeresen, de ekkor rajta kívül egyéb növényeket is ki fogunk irtani.

2. Választhatjuk a talaj teljes pitypang-mentesítését, teljes tisztítással, majd újrafüvesítését, de a teljes sikert sajnos nem tudjuk garantálni. Azt azonban mindenképpen, hogy rengeteg időt és energiát fogunk elpazarolni rá.


3. Lefedhetjük fekete fóliával az érintett területet, azonban így nem csak a pitypang, hanem minden, a fólia alá kerülő növény el fog halni.

4. Mechanikusan is eltávolíthatjuk, vagyis a töveket ásóval emelhetjük ki a földből. Viszont egy dologgal számolni kell. Ha nem végzünk alapos munkát és esetleg szétdaraboljuk a gyökerét, azzal még több pitypang lesz a kertünkben. Így itt is elég valószínű, hogy teljesen feleslegesen töltöttünk el a munkával hosszú órákat, vagy napokat. Habár, a testmozgás a friss levegőn mindig jót tud tenni.

Így használjuk fel a pitypangot a növényeink örömére

Mivel a gyermekláncfű a földbe mélyen behatoló, hosszú karógyökerével értékes ásványi anyagokat vesz ki a talajból, és igen gazdag káliumban, olcsó és magas tápanyagtartalmú trágya válhat belőle. Két módszer is van az elkészítésére.

1. Készítsünk elő egy nagy, fedéllel ellátott vödröt, és gyökerestől dobáljuk bele a pitypangot. Öntsünk fel minden egyes kiló gyomnövényt 4 liter vízzel, majd fedjük le a vödröt és hagyjuk állni körülbelül 4 hétig. Hetente érdemes alaposan megkeverni. Azonban arra készüljünk fel, hogy a lének nagyon erős szaga van. A lefedett vödörben zajló folyamat a fermentáció, azaz erjedés, és azt, hogy ez jól halad, az erős szag jelzi. Amint kész, ritka szövésű vásznon vagy nejlonharisnyán keresztül szűrjük le, és dobjuk ki a szilárd részeket.

2. Tegyük a pitypangot vízáteresztő zsákba, majd így merítsük egy vödör vízbe. Körülbelül  2-4 hétig hagyjuk érni a trágyalevet, majd használjuk fel.

A pitypangos trágyalevet vízzel hígítva használhatjuk fel. 10 rész vízhez 1 rész trágyalevet keverjünk, majd öntözzük meg vele a növényeinket, amelyeknek a leveleire is permetezhetünk belőle. Azonban ne alkalmazzuk azoknak a növényeknek a levelein, amelyeket a közeljövőben kívánunk betakarítani.

A pitypang nagyon hasznos és finom

A pitypang nem gyom-, hanem gyógynövény. Éppen ezért érdemes minél többet megtudni róla, és felhasználni.

1. Leveleiben magas az A-vitamin tartalom, de C-, B-, és D-vitamin is található benne.

2. A gyermekláncfűből készült tea kiváló hatással van a májra és az emésztőrendszerre.

pitypang gyermekláncfű

A pitypang számos jótékony hatással bír az egészségünkre. Fotó: Pixabay

3. Szára nyersen fogyasztva szintén segíti a máj működését, és a májgyulladások ellenszere, habár az íze elég keserű.

4. Fontos, hogy mikor gyűjtjük be, hogy igazán hasson. A legmegfelelőbb időszak a gyűjtésére, ha a leveleit virágzás előtt, a szárát virágzáskor, a gyökerét pedig tavasszal és ősszel gyűjtjük be.

5. A gyermekláncfű bőségesen tartalmaz cinket, vasat, kalciumot, magnéziumot és káliumot. Minden része fogyasztható,  a gyökere, a levele és a virága is bátran felhasználható.

6. A gyermekláncfűben található fitonutriensek víz- és hashajtó hatásúak. Éppen ezért a fogyókúrában is segítségünkre lehetnek.

7. Ha elfogyasztunk pár pohár gyermekláncfűteát, az segít a húgyúti fertőzésekkel szemben, ezen kívül vízhajtó hatású, és hatásosan csökkenti a magas vérnyomást is.

8. A máj egészségének megőrzésében is számíthatunk rá, hiszen kiváló méregtelenítő, és serkenti az epehólyag működését is. Felveszi a harcot az alkohol és a gyógyszerek káros hatásaival szemben. Segíti a vesénk működését, segít megelőzni a veseköveket, a húgyutak gyulladását, fertőzését is.

9. Magas az antioxidáns-tartalma, így védi a sejtjeinket a káros szabad gyökök hatásaitól. Segít megelőzni a daganatos betegségeket. A cukorbetegeknek is segít, mert serkenti a hasnyálmirigy működését és segít a vércukor-szint kiegyensúlyozásában is.

Együk és igyuk meg a pitypangot!

Ha a kertünkben gyűjtjük be a pitypangot, ügyeljünk rá, hogy semmiképp ne legyen az vegyszerrel fertőzött. Erre akkor is ügyeljünk, ha nem a kertben szerezzük be, hanem elmegyünk pitypangot gyűjteni. Ilyenkor mindig a forgalomtól távol eső területeken szedjük a gyermekláncfüvet, ahol minél kevesebb szennyeződés érhette.

1. Levelét és virágát nyersen, salátákhoz fogyaszthatjuk. Azonban óvatosnak kell lenni vele, hiszen sokan allergiásak rá

2. A pitypang virágát ki lehet rántani. Igazán finom!

3. A pitypangszörphöz mindössze 750 ml vízre, 1 kg kristálycukorra, valamint 3 marék szép, egészséges pitypangvirágra van szükségünk, de készíthetünk belőle szirupot is.

4. A pitypangbort nagyon könnyen el tudjuk készíteni. Az ital mézes íze igazán finom, azonban türelemre lesz szükségünk, mert fél év erjesztés után tudjuk csak megkóstolni.

Szükség lesz hozzá 3 liter űrtartalmú edény pitypangvirágra, 3,8 liter vízre, 2 db. bio narancsra, 1 db. bio citromra, 1,5 kg cukorra, 50 gramm élesztőre és fél kiló mazsolára.

A pitypangot napsütéses időben szedjük, amikor az teljesen kinyílt. Szedjük le a zöld részeit, mert azok keserűvé tehetik az italt. Szórjuk a vízbe a virágokat, majd forraljuk fel. Forralás után fedjük le, és hagyjuk 3 napig ázni

Hámozzuk meg a citromot és a narancsokat, szeleteljük fel azokat, és a héjukat is vágjuk vékony szeletekre. Adjuk hozzá a léhez a héjat, majd forraljuk fel. A forralás után öntsük bele a cukrot, és keverjük el, hogy az teljesen fel tudjon oldódni, majd hagyjuk kihűlni a levet.

Ezután a hideg lébe tegyük bele a szeletelt citromot, narancsot, mazsolát és az élesztőt. Semmiképp ne fém edénybe öntsük. Takarjuk le, majd tegyük hűvös helyre, hogy megkezdődjön az erjedés.

Amikor a lé felhabzása befejeződik, szűrjük le a folyadékot több rétegű gézen, és töltsük üvegekbe. Ez körülbelül 3-4 héttel az elkészítés után következik be.  Amikor látjuk, hogy nem pezseg, készen is van a bor. A palackozás után tartsuk hűvös helyen és pihentessük fél évig, majd fogyasszuk mértékkel.

A pitypang tehát igazán hasznos és finom, így érdemes megbarátkozni vele és minél több mindenre felhasználni.