Ha van őszibarackfád, igazán szerencsés vagy. Az őszibarack nagyon finom és egészséges, különösen, ha a kellő pillanatban szüreteljük le. A legtöbb nálunk termelt őszibarackfajta gyümölcse folyamatosan érik, azonban nem egyszerre kell szüretelni, hiszen a fa különböző részein az őszibarack más és más időpontban éri el a szedési állapotot.

Ha pedig nem megfelelő időpontban szüretelünk, kisebb és kevésbé zamatosabb lesz a gyümölcs. Ezért fontos tudni, mikor és hogyan jön el a tökéletes szüretelés időpontja. És ezért fontos, hogy szinte együtt éljünk a kertünkkel. Mert csak akkor tudjuk, melyik gyümölcs mikor éri el a tökéletes, szüretelési állapotát, ha folyamatosan figyeled a gyümölcsfáidat.

Erre ügyelj az őszibarack szüretelésekor

Az őszibarack az érési időszak utolsó két hetében hatalmas mértékű súly- és méretbeli növekedésen megy keresztül, így nagyon nem mindegy, hogy ez előtt, vagy ez után szüreteled le a gyümölcsöt. Nem érdemes tehát féléretten szüretelni az őszibarackot, mert az egészen biztosan nem lesz olyan zamatos, mint amikor a tökéletes pillanatban szedjük le a gyümölcsöt.

őszibarack

Az őszibarackot a kellő időben szabad csak szüretelni. Fotó: Shutterstock

És hogy mikor is jön el a tökéletes pillanat? Folyamatosan figyelni kell a fát, és annak különböző ágain termő gyümölcseit, hiszen nem egyszerre jön el ez a pillanat az összes őszibarack számára. Amikor a gyümölcs még keménynek érződik, ne szedjük le, azonban amikor rugalmas tapintású, illatos, és a színe a fajtára jellemző, már szüretelhetünk is.

Az őszibarackot ne szakítsuk le a fáról, hiszen azzal a fa és a gyümölcs is sérülhet. Ehelyett csavarjuk le azt. Ehhez ne csupán az ujjaink hegyét, hanem az egész tenyerünket használjuk. A tenyerünkkel és az ujjainkkal fogjuk körbe a gyümölcsöt, így nem okozunk foltosodást az őszibarackon.


Ha több őszibarackfa is van a kertünkben, és el szeretnénk tárolni a gyümölcsöt, ügyeljünk rá, hogy az eltérő fajtájú őszibarackot ne szedjük egy edénybe és ne tároljuk együtt. Mindegyik őszbarack fajta más tulajdonságokkal rendelkezik, ezért másképp is kell tárolni. Ha ezt nem vesszük figyelembe, akkor a puhább húsú és vékonyabb héjú gyümölcsök meg fognak romlani. Az is fontos a tárolásnál, hogy mindig csakis azonos érettségű gyümölcsöket rakjunk egy kosárba, vagy rekeszbe.

Ne maradjon el az őszibarackfa zöldmetszése

Ha igazán bőséges termést és egészséges fát szeretnénk, akkor nem maradhat el az őszibarackfa esetében az évenkénti metszés. Ennek a segítségével ki tudunk alakítani egy erős vázat, amellyel az őszibarackfa elbírja a sok termést, másrészt szabályozhatjuk a növekedését, a magasságát és a szélességét egyaránt. De ezen kívül azért is rendkívül fontos az éves metszés, mert ezáltal megszabadíthatjuk az őszibarackfát a beteg ágaktól és fattyúhajtásoktól, szellősebbé tehetjük a koronáját, így több levegő és napfény jut majd a korona belsejébe.

Az őszibarackfa évenként elvégzendő metszését minden évben kora tavasszal kell elvégezni, még mielőtt megindulna a fa nedvkeringése. Mivel ekkor még nincs lombja, sokkal könnyebben átlátható a korona, így könnyebb észre venni a beteg, sérült, rosszul nőtt ágakat is. A zöldmetszésre azonban a nyár elején kerülhet sor.

A zöldmetszés célja, hogy a koronát szellőssé tegyük, és el tudjuk távolítani ilyenkor a termést árnyékoló hajtásokat is. A meredeken felfelé törő hajtást ki kell törni, vagy metsszük meg 2-4 rügyre, mert így még van esély rá, hogy olyan hajtásokat nyerjünk, amelyek őszre berakódnak termő rügyekkel. A moníliás hajtásokat is távolítsuk el.

A nyári zöldmetszés segít, hogy szép, erőteljes termővesszők fejlődjenek, és egyszerűbbé válik a növényvédelem is, hiszen a permetlé sokkal jobban el tudja érni a leveleket, ágakat. Egy szellős, átlátható koronában sokkal több napfény éri a termést, amely így közel azonos időben fog beérni. Ráadásul a legtöbb kártevői is sokkal jobban érzi magát egy gondozatlan, levegőtlen, átláthatatlan koronában, mint egy szépen gondozott, napsütötte őszibarackfa esetében. Közvetlenül a zöldmetszés után érdemes permetezni, de azoknál a fáknál, amelyeken már érnek a gyümölcsök, feltétlenül tartsuk be az élelmezésegészségi várakozási időt.

őszibarack

Az őszibarack utóérő, de nem érdemes túl korán leszedni. Fotó: Shutterstock

Így gondozd az őszibarackfát

Az őszibarackfa rokonságban áll a szilvával, a kajszibarackkal és a mandulával. Az őszibarackfa nagyon fény- és melegigényes, így az ültetéskor a kert napos helyét kell kiválasztani számára. A tavaszi fagyok sajnos gyakran már a virágzásakor érik, és ilyenkor sajnos nem lesz termése. Az őszibarackfa jól tűri a szárazságot, ha rendszeresen öntözzük, azt bőséges terméssel hálálja meg.

Az őszibarackfa szereti a kissé meszes, lazább, levegősebb szerkezetű, tápanyagban gazdag talajt. Ha szabadgyökerű őszibarackfát vásároltunk, az ültetés előtt a gyökereinek végéből csípjünk le 2 cm-t metszőollóval. Az ültetőgödör legyen nagyjából kétszerese a gyökér méretének, aljára pedig tegyünk érett trágyát, majd takarjuk le földdel, hogy a fa gyökere ne érintkezzen vele közvetlenül. A fát állítsuk függőlegesre, majd töltsük vissza és tömörítsük a földjét, ezután alaposan öntözzük meg. A őszibarackfa megfelelő tápanyag utánpótlásról 2 -3 évenként szerves trágyával szoktak gondoskodni.

Ezért érdemes őszibarackot enni

Az őszibarack magas ásványi anyag-, és vitamintartalma miatt igazán jó választás. A- és C-vitamin tartalma, továbbá kálium- és szeléntartalma is magas, de jelentős mennyiségű kalcium és magnézium is található benne, mely nagyban hozzájárul a csontok egészségéhez. Az őszibarack fogyasztásával csökkenteni tudjuk a vérnyomást, de ezek mellett még jótékony hatással van a szívre és az érrendszerre is.

Fogyókúrázók is fogyaszthatják, és remek bőr- és hajszépítő. Sőt, képes megtisztítani a szervezetet a sugárzásos szennyeződésektől is. Kiváló gyulladáscsökkentő, antimikrobiális és antioxidáns, amely segít a köszvényben vagy reumában szenvedő betegeknek is.

Bőséges termést kívánunk!