A bürökgémorr nevű vadvirág magvai ihlették azt a „robotot", amely képes elültetni magát. A bürökgémorr magvainak vége kis dugóhúzó alakban feltekeredett szálacskát hordoz, amely eső vagy pára hatására elkezd forogni, és ezzel a mag „önbeásó" módon kerül a talajba. Lining Yao, a Carnegie Mellon Egyetem kutatója ebből merített ötletet az ültető robothoz, amellyel távoli, nehezen elérhető helyeken a levegőből is hatékonyan lehet magvakat ültetni – írja az ng.24.hu. A magvak betemetődésének folyamatát eddig senki nem utánozta le mérnöki módszerekkel.

A bürökgémorr és néhány rokona száraz klímához alkalmazkodott ezzel az önbeásó módszerrel. Mivel a virág csak repedezett talaj esetén tudja beásni a magvait, ezért módosítani kellett a terveken a természetes mintához képest. Egy helyett három szálból álló spirál volt a mag hordozója, mert az hatékonyabban tudott felegyenesedni és ezzel a magot a föld mélyébe tolni. A hordozó alapanyaga a furnér lett.

Ezzel a módszerrel nemcsak magvakat lehet kijuttatni, hanem más apró, a talaj számára szükséges dolgot is, például gombákat, ragadozó fonálférgeket, tápanyagokat.


Az önbeásó magvakkal be lehet ültetni nehezen megközelíthető vagy elérhetetlen helyeket, és hasonló eszközzel akár környezeti körülményeket mérő szenzorokat is ki lehet juttatni majd. Ráadásul az ültető "robot" nemcsak önbeásó, hanem biológiailag lebomló is.

Indexkép: Youtube-videó