Gyep, virágok, cserjék, díszfák és veteményesek
Manapság (2022 júniusának végén) azt tapasztaljuk, hogy rendkívül meleg van, a csapadék rettenetesen hiányzik. Kánikula van. Aszály van. Mindenki szenved a hőségtől: ember, állat, növény egyaránt. Nincs mit tenni, öntözni kell.
A növényeknek sok vízre van szükségük, de a rendszeres öntözés slaggal nagyon fárasztó – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Amennyiben nincs automata öntözőrendszerünk, slaggal vagy kannával öntözhetünk, ami rendkívül fáradságos és időrabló lehet nagyobb kertek, veteményesek esetén.
Automata öntözőrendszerrel kényelmesebben és víztakarékosabban lehet öntözni.
Mikor öntözzünk?
Amennyiben felülről öntözünk, célszerű akkor, amikor a leghűvösebb a talaj és a levegő hőmérséklete, azaz a hajnali és kora reggeli órákban! Ekkor a legkisebb a párolgási veszteség.
Késő délutáni slagos öntözés esetén a párolgási veszteségünk akár a 40% is lehet!
Csepegtetéses öntözés – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Mulccsal fedett csepegtető cső esetén más a helyzet. A legalább 5 cm vastagon mulccsal fedett területeken az alatta húzódó csepegtető csőből kifolyó víz hűvösebb talajra kerül, tehát sokkal kevesebb víz párolog el.
Csepegtető csővel való napközbeni öntözéskor a növények levelét nem éri víz, így perzselés sem fordul elő.
Csepegtetéses öntözőrendszer, amely védelmet nyújt a növénynek a perzselés ellen – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Öntözővíz-szükséglet
Az ET (evapotranspiráció) érték az a négyzetméterenkénti vízmennyiség naponta, ami a növények vízfelhasználása (transzspiráció), és a növényekkel fedett talaj párolgása (evaporáció) következtében eltávozik a talajból. Ezt a vízmennyiséget vissza kell juttatni a talajba. Ennek egy része a csapadékból származik; ami pedig hiányzik, az az öntözővíz igény, az öntözővíz szükséglet.
Mértéke a mm (1 mm vízmagasság 1 m2-en 1 liter víznek felel meg).
Az öntözővíz szükséglet nagyságát a meteorológiai tényezők (napfény, hőmérséklet, csapadék, a levegő páratartalma, szél), a talaj tulajdonságai és a növény vízigénye határozzák meg.
Meteorológiai tényezők
Öntözési szempontból lényeges a hőmérsékletnek a növények víz igényével való szoros összefüggése, valamint a csapadék, aminek eloszlása térben és időben igen változó.
A pázsitnak legalább napi 3 mm, a cserjéknek 5 mm a négyzetméterenkénti csapadék szükséglete.
A fáknak pedig még ennél több, ugyanis a csapadéknak el kell érnie egy kritikus mennyiséget, hogy a lombozat visszatartó hatásán túl a gyökérzet feletti talajréteget átnedvesítse és a gyökérzónába jusson.
A talaj tulajdonságai
A talaj pórusos szerkezetű. A hézagokban részben víz, részben levegő található. E kettő arányának van egy, a növényfajra legkedvezőbb értéke. A pázsit számára legkedvezőbb, a 30%-os levegőarány.
A vízkapacitásnak növények számára hozzáférhetetlen, talajszemcsékhez erősen kötődő része a holt víz.
A többi a növények rendelkezésére áll, aminek a fele nehezen, a fele pedig könnyen vehető fel.
Öntözéskor az a cél, hogy a talajvízkészlet a könnyen felvehető résznél tovább ne csökkenjen. Különösen szükség van erre a gyakran nyírt gyepeknél, mert a megcsonkított fű vízfelszívó képességét szabályozó ozmotikus nyomás mértéke erősen csökken.
A növény vízellátását nemcsak a talaj fizikai tulajdonságai, hanem a talajréteg vastagsága is befolyásolja.
A víztározó réteg vastagsága pázsitnál 20-25 cm; cserjéknél 40-60 cm; díszfáknál 50-100 cm.
A talajok víznyelése lejtőn gyengébb, mint a sík területen; növényzettel fedve nagyobb, mint fedetlenül.
A növények vízigénye
A víz a növény számára elemi tápláló anyag, szállítja a vízben oldott tápanyagokat és ásványokat, hűti a növényi szöveteket, biztosítja a sejtek belső feszültségét. A szükséges víz mennyisége növényfajonként, fajtánként eltérő lehet.
A fákat is tudod automata öntözőrendszerrel vízhez juttatni – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Gyepek, pázsitok
A fűfajok legnagyobb része közepes vízigényű (réti perje, angol perje, réti csenkesz).
A pázsitfüvek gyökértömegének mintegy 75%-a a felső 10 cm-es talajrétegben található. A további 20% a következő 10 cm-es zónában helyezkedik el; a maradék 5% ennél mélyebbre hatol. A gyakori nyírás a gyökérzóna mélységét és a gyökérzet tömegét is befolyásolja. Öntözött pázsitnál a termőréteg 20-25 cm mélységű áztatása indokolt.
A fűnyírást mindig kövesse öntözés. Hőségben a gyep több vizet párologtat, mint amennyit a gyökerek felvenni képesek. A vízdeficit megszüntetése frissítő öntözéssel történik, amely a talaj vízkészletét alig növeli.
A pázsit öntözésének egyszeri vízadagja lehetőleg 15-25 mm legyen.
|
|
Virágok, cserjék
A virágok öntözése kis intenzitású, finoman porlasztó szórófejekkel, vagy csepegtető öntözéssel valósítható meg. Vízigényük a gyephez hasonló.
Locsolás finoman porlasztó rotoros szórófejekkel – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Szabadon álló díszfák
Javasolt napi vízmennyiség 4 liter/árnyékolt terület, azaz ha 3 m2 a vetett árnyék, akkor 12 liter.
Sövények
Javasolt napi vízmennyiség 4 liter/függőleges felület, azaz 10 m széles 3 m magas sövénynek 30 liter.
Veteményesek
Nem lehet javasolt napi vízmennyiséget megadni, mert a vízigény erősen függ a növény fajtától és attól, hogy a növény melyik fejlődési szakaszában van.
Zárszó
Mindenképpen javasolt automata öntözőrendszer kiépítése. Kíméli az embert, ellátja a növényeket vízzel.
Automata öntözőrendszert saját magunk is készíthetünk. Az erről szóló kisfilm az alábbiakban nézhető meg:
T-Markt Kereskedőház Kft.
Cím: 2013 Pomáz Határ u. 5/A
https://www.tmarkt.hu/
Tel: +3626525500
Email: tmarkt@tmarkt.hu