Hamarosan itt a vetés időszaka. Azonban vannak olyan apró magok, amelyeket egyáltalán nem könnyű elvetni, hiszen olyan kicsik, hogy nagyon nehéz őket kezelni. Ráadásul kellő távolságra kell egymástól a magokat vetni, hogy a kikelő növényeknek elegendő hely álljon a rendelkezésére ahhoz, hogy megfelelő módon tudjanak fejlődni.

Ha túl közelre sikerült elvetni a magokat, akkor ritkítani kell a kikelő növényeket. Így sok felesleges palánta marad, amelyet, ha van elég helyünk, elültethetünk másik helyre, vagy akár el is ajándékozhatunk. De a legkönnyebb, ha vetőszalagot használunk, hiszen így egészen biztosan nem fog kárba veszni egyetlen magocska sem.

vetőszalag

A vetőszalag segít az apró magvak megfelelő távolságra történő vetésében. Fotó: 123rf.com

Mi az a vetőszalag?

Ha nem szeretnénk az apró magokkal bajlódni, és sok magot elpazarolni, vásároljunk vetőszalagot. Ez egy olyan papírszalag, amelyre az adott növény igényeinek megfelelő távolságban vannak felragasztva a vetőmagok. Így a növények olyan távolságra fognak kikelni egymástól, amely ideális a fejlődésükhöz.

A fóliás kertészek általában így termesztik a hónapos retket, de sok kiskertben használnak vetőszalagot a sárgarépa, a petrezselyem, a mák, és az apró magvú virágok esetében is, mint amilyen például a petúnia.

Így készíts házilag vetőszalagot

Nem feltétlenül kell megvásárolnunk a vetőszalagot, hiszen mi magunk is könnyedén elkészíthetjük azt. Akár egy pénztárgép szalag is kiváló megoldást nyújthat erre, a lényeg, hogy mindig enyvezetlen papírt használjunk. A ragasztáshoz semmi esetre sem használhatunk szintetikus ragasztóanyagot. Ehelyett kitűnő megoldás lehet a lisztből és vízből kevert ragasztó, a csiriz.

A munkálatokba nyugodtan vonjuk be a család legkisebb tagjait is. Akár egy saját kis ágyást is kaphatnak, amelybe el is tudják ültetni a vetőszalagot. Így könnyen megtanulják, hogy a magról gondoskodni kell, és a sok odafigyelés és öntözés hatására óriási élmény lesz számukra, ahogy a földből előbújnak a kis növények, majd az is, amikor beérik munkájuk gyümölcse, illetve zöldsége, és leszüretelhetik, majd jóízűen elfogyaszthatják azt.

vetőmagok kiborítva

Az apró magokat inkább ragasszuk fel papírra, és készítsünk vetőszalagot. Fotó: 123rf.com

A vetőszalag hatására ráadásul sokkal pontosabb lesz a kelés, mintha egyesével próbálnánk meg elvetni az apró magokat. A vetőszalag készítéséhez szükségünk lesz vetőmagokra és papírra, ami semmiképp se legyen színes újságpapír, hanem inkább valamilyen könnyen lebomló papírt használjunk erre a célra. Kelleni fog még liszt, víz, olló, filctoll és fogpiszkáló is.

Első lépésként készítsünk csirizt úgy, hogy összekeverjük a lisztet egy kevés vízzel. Vágjunk a papírból 2,5 cm széles, hosszú csíkokat, majd a vetőmag csomagolásán jelzett tőtávolságokat mérjük ki, és jelöljük meg egy filctoll segítségével, hová kell majd ragasztani a magot. Ezután a pontokra fogpiszkáló segítségével tegyünk egy csepp csirizt, majd tegyünk rá egy magot. Így menjünk végi a papírcsíkon. Hagyjuk, hogy a csiriz megszáradjon, hogy nehogy lehulljanak a magok, majd a vetőmag csomagolásán jelzett mélységre ültessük el a vetőszalagot.

Jó szórakozást és bőséges termést kívánunk!