Ha valami igazán finom zöldségre vágysz a közeljövőben, ne feledkezz meg a retekről. Nagyon egyszerűen termeszthető, és villámgyorsan ott terem a veteményesedben, hogy minél előbb megízlelhesd az idei év első friss zöldségét. Így hát ideje kiválasztanod számára a helyet a kertedben, és mielőbb beszerezned a vetőmagot.
Ráadásul azon túl, hogy a retek finom, még egészséges is, úgyhogy egyszerűen nem is értjük, hogy miért nem termeszti mindenki, akinek kertje van. Minden esetre, téged felvértezünk a retekről szerzett minden tudásunkkal, hogy semmi se állhasson a retektermesztésed útjába. Ráadásul, ha folyamatosan veted, akkor nagyon hosszú ideig lesz friss zöldség a kertedben, és a tányérodon.
Ismerd meg a hónapos retket
A hónapos retek a káposztafélék családjába tartozó, egyéves növény. Miután kifejlesztette gumóját, hamarosan magszára nő, amelyen magokat érlel, majd elpusztul. A reteknek a legrövidebb a veteményesben a tenyészideje, hiszen összesen 55-60 nap.
A retek nagyon hamar megterem a kertedben. Fotó: Shutterstock
A megvastagodott szik alatti szár, vagyis a gumó, számtalan színben és alakban előfordul. Lehet gömb, szív, tojás és henger alakú, a húsa fehér, esetleg kissé pirosas. Levelei többnyire szőrösek. A világ minden táján ismert és kedvelt. Európába Marco Polo hozta be Kínából.
A hónapos retek termesztése
A retket lehet először szabad földbe vetni, hiszen magja igazán hidegtűrő, már 2-3 Celsius-fokon elkezd csirázni, és 15-20 Celsius-fokon kel ki. A hónapos retek hosszú nappalos növény, vagyis a nyár felé haladva könnyen felmagzik, hiszen ekkor már jóval több fény éri. Ekkor sajnos már nem fejleszt gumót. Éppen ezért nem érdemes a nyáron vetni, hanem inkább tavasszal és ősszel vágjunk bele a termesztésébe. Télen a téli retket érdemes vetni.
Ügyelni kell rá, hogy a gumóképződés alatt gyakran öntözzük, különben nagyon csípős lesz az íze. Ráadásul a száraz talajban hamar üregessé válik. A hónapos retek legjobban a laza, homokos, de tápanyagban gazdag talajt kedveli. Az aprócska magokat egymástól 15-20 cm-es sortávolságra érdemes vetni. Amennyiben drazsírozott magokat vásároltunk, azokat könnyebb vetni, így ott 4-5 cm-es tőtávolságra kerülhetnek egymástól.
A magokat sekélyen takarjuk be földdel, és tömörítsük a talajt. Ügyeljünk rá, hogy bőségesen öntözzük meg a vetést követően, de később is rendszeres öntözésre van szüksége. A retket egyelni kell, hogy szép, méretes gumókat tudjon nevelni.
Fontos, hogy ne hagyjuk elgyomosodni, így rendszeresen kapáljuk. A gondoskodást meg fogja hálálni, és április második felében, a tavaszt hirdetve, máris megörvendeztet minket csodás termésével. Azért, hogy folyamatosan fogyaszthassuk, érdemes egyszerre keveset vetni, majd két-három hetente megismételni a vetést.
Mivel a hónapos retek nagyon rövid tenyészidejű, érdemes a hosszabb tenyészidejű, nagyobb növények közé vetni. Ezzel nem csak helyet spórolunk, de a növénytársítás segítségével sok kártevőt el tudunk űzni.
A hónapos retket nyugodtan vethetjük a sárgarépával és a petrezselyemmel egyszerre, hiszen már rég elfogyasztottuk a retket, mire azok kikelnek. De ugyanolyan jól vethető a fejes saláta, a hagyma, vagy akár a karalábé közé is.
Ha száraz az idő, megtámadhatja a földibolha, és sajnos néha meg is tud kukacosodni. Bár nyáron nem célszerű elvetni, ősszel ismét termeszthetjük, így egészen októberig friss retket tudunk fogyasztani.
Ezért fogyasszunk retket
A hónapos retket nyersen fogyasztjuk. Egy régi mondás szerint "a retek reggel méreg, délben étek, este pedig orvosság". Ez azonban inkább a téli retekre igaz, hiszen az sokkal több rostot és savat tartalmaz, mint a hónapos retek.
A retek rengeteg vitamint tartalmaz. Fotó: Shutterstock
A retek nagyon egészséges, hiszen egy maroknyi retekben megtalálható a napi C-vitamin szükségletünk 14 százaléka. A retek fogyasztása segít sejtjeinket megvédeni oxidatív stressz káros hatásaitól. Rostban is nagyon gazdag, így fogyasztása segíti az emésztést, és hamar teltségérzetet biztosít. Igen kevés kalória található benne, így a fogyókúrázóknak sem kell lemondaniuk róla.
Ezen kívül található még benne folsav, B-vitamin, K-vitamin, kálium, mangán, magnézium, kalcium, vas, foszfor, nátrium, réz és cink. A májat segíti a méregtelenítési folyamatokban, a vért tisztítja, és segíti megszabadulni a káros anyagoktól. A sárgaság kezelésére is ajánlják, emellett kiváló vízhajtó is. A leve segít leküzdeni a gyulladásokat és a húgyúti fertőzéseket, valamint tisztítja a vesét.
A retekben található antonianin nevű antioxidánsok segítenek csökkenteni a keringési betegségek kockázatát, és még rákmegelőző hatásuk is van.
A retek megmutatja, milyen a talaj a kertedben
A retek tökéletesen megmutatja, milyen minőségű a talaj a kerted különböző részein. Nincs más feladatot, mint a kert különböző területein elvetni egy csipetnyi retekmagot, rendszeresen öntözni és várni. Miután eltelik körülbelül 30 nap, a retek ki fog hajtani. Mielőtt azonban jóízűen elfogyasztanád, vizsgáld meg alaposan. Ha szép, érett és egészséges, kiváló a talaj, amiben termett.
Ellenben, ha a levelei szép dúsak, de a gyökérzete igencsak vékonyka, az foszfor és kálium hiányára utalhat. Viszont ha a levelek sárgák, és nem néznek ki túlságosan egészségesen, akkor az azt jelzi, hogy vas, kén, nitrogén és egyéb nyomelem hiánnyal kell számolnod a kertedben.