Ismerd meg a kínai kelt
Ez az ázsiai származású zöldségféle sajnos még mindig nem eléggé ismert, éppen emiatt nem is túl elterjedt, pedig mind íze, mind magas vitamintartalma miatt nagyon is megérdemelné, hogy több kertben kapjon helyet, és több családi asztalra kerülhessen.
A kínai kel nagyon finom és egészséges. Fotó: Shutterstock
A kínai kel a keresztesvirágúak rendjébe és a káposztafélék családjába tartozik. Kínában és Japánban időszámításunk kezdete óta termesztik, de csak a múlt század első felében érkezett Európába. Habár az USA-ban, Németországban és Svájcban nagyon kedvelt és ismert, hazánkban még csak most kezdünk ismerkedni vele. Akár nyersen is fogyasztható, ráadásul magas vitamintartalma mellett igen alacsony a kalóriatartalma, így bátran fogyaszthatjuk anélkül, hogy aggódnunk kellene a súlyunk miatt.
Így legyen kínai kel a kertedben
A kínai kelről nehéz lemaradni, hiszen egészen a nyár végéig vethető. A kínai kel magját tehát a legjobb, ha júliusban vagy augusztusban vetjük el, majd a kikelt palántákat 30-35 cm-re kell ritkítani.
Egyéves növény, erős karógyökere van, szára igen rövid. Mivel a gyökérzetének oldalelágazása csekély, nagyon érzékeny a kiszáradásra, hiszen nehezen képes felvenni a nedvességet a talajból. Éppen ezért nagyon fontos, hogy gyakran öntözzük.
Habár a magoknak körülbelül 20 Celsius-fokra van szüksége a fejlődéshez, a kifejlett növény az enyhébb fagyokat is jól viseli. Fényigénye sem túl nagy, és a talaj iránt sem igazán igényes. Viszont a tápanyagigénye magas, így jócskán kiveszi azt a talajból, sőt, még a közelében lévő gyomok sem képesek fejlődni mellette. Nagyon meghálálja, ha trágyázzuk, és ha időnként nitrogénnel és káliummal erősítjük.
Ügyeljünk rá, hogy nem csak mi szeretjük a kínai kelt, hanem sajnos a káposztalepke zöld hernyója is, aki nem elég, hogy megrágja a leveleit, még a fejet is összekoszolja az ürülékével. Ezen kívül kedvelői között találhatjuk még a a meztelencsigát és a levéltetveket is.
Tenyészideje 60-80 nap. Bár a kínai kelt még ősszel is szüretelhetjük, arra ügyeljünk, hogy még a fagyok előtt takarítsuk be. Nagyon jól eltartható zöldség, a leszedett fejeket gyökértelenítve, és a takaróleveleket lefejtve pincekörülmények között akár 6 hétig is tudjuk tárolni.
Nem csak salátaként és főzelékként, de nyersen elrágva is igazán finom a kínai kel. Fotó: Shutterstock
Ezért együnk sok kínai kelt
A zöldség C-vitaminban gazdag és aminosavakat tartalmaz. Fehérjetartalma háromszor annyi, mint a fejeskáposztának. Főzelékként, salátaként is kiváló, de akár nyersen is fogyaszthatjuk. Ráadásul pont az őszi időszakban áll rendelkezésünkre, amikor a friss zöldségfélékből már jóval kevesebb jutna az asztalunkra.
A kínai kel biológiai, táplálkozási értéke nagyon is jelentős, hiszen nagy mennyiségű, könnyen emészthető fehérjét tartalmaz. Ráadásul nyersen is jó fogyasztani, mert nem olyan rágós, mint a fejes káposzta. Sok karotin van benne és jelentős az ásványianyag-tartalma is . Alacsony kalóriatartalma miatt bátran fogyaszthatják a fogyókúrázók is.
A kínai kel tehát egyenesen kell a kertedbe, és a konyhaasztalodra is!