Habár az orbáncfű nem a lovak kedvence, mi emberek sokat köszönhetünk neki. Mint ahogyan az az összes gyógynövényről elmondható, tudni kell a mértéket és azt, mikor élhetünk vele, és mikor kell kerülnünk, és akkor egészen biztosan a hasznunkra válik, és nem a kárunkra.

Az orbáncfű ráadásul azért is igazán izgalmas, mert bár kívül sárga, belül piros. Ugyanis a sárga virágbimbók szétmorzsoláskor piros levet ereszt. Ezen kívül igazán egyszerűen termeszthető, és még a kertünk díszívé is válik.

Ismerd meg az orbáncfüvet

Az orbáncfű onnan kapta a nevét, hogy észrevették, a körülötte legelésző lovak nehezen gyógyuló sebeket, vagyis orbáncot kaptak tőle. De szerencsére az emberekre nézve rengeteg jótékony hatása van.

Az orbáncfű 40-60 cm. magas, évelő növény. Levelei olyanok, mintha tűvel szurkálták volna át őket, szép sárga virágait pedig sok mindenre fel lehet használni. Az orbáncfű, habár örökzöldről van szó, nálunk félörökzöldként viselkedik. A hideg telek alkalmával ugyanis a levelei bebarnulnak, majd lehullanak, azután tavasszal hajt ki újra a növény.

orbáncfű virága közeli

Az orbáncfű egészséges, de a kertet is kiválóan díszíthetjük vele. Fotó: 123rf.com

Ezért legyen orbáncfű a kertedben

Az orbáncfű nem csak hasznos, de gyönyörű dísze is egyben a kertünknek. A talajra nem igazán érzékeny, a leginkább a tápanyagban gazdag, nem túlzottan száraz talajt kedveli. Az örökzöld orbáncfű változatai között akadnak alacsony növekedésű, 20-40 centiméter magasak.

Az orbáncfű azonban kiváló talajtakaróként is. Nagyon kevés gondozást igényel, így azokon a helyeken is kiválóan bevethető, amelyek kevéssé jól hozzáférhetők, és ahol más növény nem igazán érzi jól magát. De mivel az örökzöld orbáncfű a napsütést is jól viseli, akár a sziklakertbe is ültethetjük.

Vízigénye közepes, de ez nem azt jelenti, hogy nem kell rendszeresen öntöznünk, különösen a nagy nyári melegekben. Az egyetlen, amit az öntözésen kívül igényel, a rendszeres metszés. Ezt március közepén kell elvégezni, amikor az orbáncfű elkezd új hajtásokat hozni az ágvégeken. Ekkor a tavalyi hajtásokból kifejlődött szárakat metszőollóval nyessük le a talaj közelében. A friss hajtások ekkor már pár centire kibújtak a földből, így ha a régi töveket megmetsszük, az új hajtásokból fog kifejlődni a megújult növényből.

A metszés során távolítsuk el a földre lelógó leveleket is, hogy még több teret engedhessünk a  friss hajtásoknak. Az örökzöld orbáncfű nagyon szépen mutat a kertben, különösen júliusban és augusztusban, amikor csodás sárga virágai nyílnak. Ha nem kap elegendő mértékű napfényt, akkor sajnos jóval kevesebb virágot fog hozni. Az örökzöld orbáncfű emellett tökéletes megoldás az olyan dombos, rézsűs területek beültetésére is, amelyekre más növényt nehezen tudnánk telepíteni.


Ha talajtakarásra akarjuk használni, ültessük a töveket egymástól másfél arasznyira. Kiválóan mutat az ágyások szélén, és a kerítés mellett is. Mivel télálló, nem okoz gondot a teleltetése sem. Azonban, mivel hajlamos gyorsan átvenni az uralmat a kertünk felett, érdemes kordában tartani a tavaszi metszéskor, és megfékezni a terjeszkedését.

Ezért egészséges az orbáncfű

Az orbáncfű  virágos-leveles hajtását júniustól szeptemberig gyűjtik. Az orbáncfű leveléből készített tea csökkenti a magas vérnyomást és a gyomorsavat, emellett kiváló a húgyúti megbetegedések kezelésében is. De remek torokgyulladás, fogínysorvadás esetén is, és a nehezen gyógyuló sebek kezelésére is használhatjuk. Sőt, depresszióra, szorongásra és alvásproblémákra is megoldást kínál.

orbáncfű virág közeli

Gyönyörű és egészséges. Az orbáncfű még talajtakarónak és a sziklakertben is csodás! Fotó: 123rf.com

Ajánlják még dadogásra is, sőt, még a  nikotin- és az alkoholfüggőség leküzdésében is segít. Ezen kívül immunerősítő hatása is van. Vírusölő tulajdonságainak köszönhetően kiváló víruskezelő. A belőle készített olajat pedig külsőleg alkalmazhatjuk sebgyógyításra.

Azért óvatosan bánjunk vele

Mint minden gyógynövény esetében, úgy az orbáncfű esetében is fontos tisztában lenni azzal, mikor ne alkalmazzuk. Az arra érzékenyeknél alvászavarokat, rémálmokat, nyugtalanságot, szorongást, fejfájást és szédülést is okozhat.

Csökkentheti a fogamzásgátlók hatását, és nem szedhető akkor sem, ha valaki szívgyógyszert vagy antipszichotikumot szed. Terhesség és szoptatás alatt, illetve vérhígító szedése esetén, illetve 12 éves kor alatt nem ajánlott. Emellett hasmenést és gyomorbántalmakat is kiválthat, sőt, az általunk szedett gyógyszerekkel is kölcsönhatásba léphet, ezért nagyon fontos, hogy használata előtt mindenképpen egyeztessünk az orvossal!