A csicsóka a napraforgó unokatestvére. Olyannyira hasonlítanak egymásra, hogy tavasszal nagyon könnyen össze is lehet téveszteni őket. Később azonban a csicsóka virágai már jóval kisebbek, mint a napraforgóé, ráadásul jóval később, augusztusban nyílnak. A csicsóka Amerikából került Európába a 17. század végén, azonban sokan még ma sem tudják, hogy néz ki, és milyen az íze. Pedig a csicsóka igazán sokoldalú növény.
Így termeszd a csicsókát
Termesztése nagyon egyszerű, hiszen teljesen igénytelen. Ráadásul ha egyszer elültettük a kertünkben, akkor szinte kiirthatatlan ez az évelő növény. Magról azonban nem tudjuk szaporítani, hiszen a magyarországi éghajlatnak köszönhetően későn virágzik, így a magok már nem tudnak kifejlődni.
Ültess csicsókát, hogy egész télen friss zöldséged legyen. Fotó: 123rf.com
A növényt gumóról érdemes szaporítani, amely -30 Celsius-fokig fagyálló. Novembertől egészen április közepéig lehet ültetni. A legjobb, ha 50x50 cm-es sor és tőtávolságra, 8-10 cm mélyen ültetjük el. Ültetés előtt ássuk fel alaposan az ágyást, és trágyázzuk meg érett istállótrágyával, vagy komposzttal.
A csicsóka a nyirkos, üde talajokat kedveli, ahol a talajvíz szintje fél méternél mélyebben van. Azonban nem túl igényes, ha a talajról van szó, így akár a homokos földben is jól megterem. Novemberben érik be. Gumója nem fagy el, ezért ősszel nem kell felszedni. Így maradhat a földben, és mindig csak annyit kell behoznunk a konyhába, amennyit éppen fel szeretnénk használni. Ez azért is hasznos, mert vékony héja miatt rosszul tárolható. A csicsóka jól tűri a szárazságot. Mivel kevés a kártevője és a betegsége, biotermesztésben is kitűnően megállja a helyét.
Ezért szeretjük a csicsókát
- A gumóját a burgonyához hasonlóan étkezésre használhatjuk, mely vizet, cukrot, proteint és nyers rostot tartalmaz.
- A gumókban levő cukornak az a táplálkozási értéke, hogy a vékonybélben még nem szívódik fel, csupán a vastagbélben zajlik le ez a folyamat, éppen ezért a cukorbetegségben szenvedők is fogyaszthatják.
- Csökkenti a koleszterinszintet.
- Nem csak az emberek fogyaszthatják. Szárát és a gumóját szarvasmarhák, juhok és sertések takarmányozására is használják.
- De nem csak finom, szép is. Sárga virágai a vázákban is jól mutatnak.
A csicsóka finom és egészséges. Fotó: 123rf.com
- A csicsóka gumóinak rosttartalma hatszor akkora, mint a burgonyáé, így gátolja a szénhidrátok felszívódását.
- Ezen kívül magas a kálium, kalcium, magnézium, vas, foszfor és cink tartalma, de tartalmaz még B1-, B2- és C-vitamint is.
- A csicsókát a világ számos éttermében megtalálhatjuk, ahol homár, libamáj, szarvasgomba és fésűkagyló mellé szokták tálalni.
- Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, köretként, vagy levesként, de főzhetünk belőle szószokat, kifacsart levéből pedig igazán finom turmix készíthető.
- Sokan csicsókalepényt készítenek belőle, vagy krumplipürészerűen készítik el.
- A csicsóka csökkenti az édesség utáni vágyat és a fáradtságot.
- Antibiotikum kúrák után is fogyasszunk csicsókát, hiszen segít a bélflóra helyreállításában.
Így próbáld ki
Így készítsd el, ha gyorsan és egyszerűen szeretnél valami finomat és egészségeset.
1. Készíts csicsókasalátát
Hozzávalók: 50 dkg csicsóka, 1 citrom, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál méz, bors, só, petrezselyem.
A csicsókát nagyon alaposan tisztítsd meg, és szeleteld fel nagyon vékony karikákra. Csavard rá a citrom levét, majd keverd össze a mézet, az olajat, add hozzá a sót, a borsot ízlés szerint, majd az apróra vágott petrezselymet. Keverd össze a csicsókával és tedd hűtőbe. 1 óra múlva fogyasztható.
2. Készíts sült csicsókát
Hozzávalók: 1 kg frissen szedett csicsóka, 1 dl olívaolaj, só, bors ízlés szerint, 3 gerezd zúzott fokhagyma, 10 dkg reszelt parmezán sajt, 2 dl tejszín.
A csicsókákat tisztítsd meg, és hosszanti irányban szeleteld fel. Tedd egy tepsibe és önts rá annyi olívaolajat, hogy elkeverve mindenhol érje. Fűszerezd a sóval, borssal, zúzott fokhagymával, a tetejére pedig tegyél tejszínt és reszelt parmezán sajtot. 30 perc alatt süsd készre. Jó étvágyat kívánunk!