Úgy tűnik, hogy egyre több egzotikus növény terem hazánkban. A Balaton partján ma már nem a fenyők és a tuják hódítanak, az utóbbi időben ugyanis előtérbe kerültek a kifejezetten egzotikus növények.

A banán termesztése

A Magyarországra importált banán döntő része Ecuadorban terem, így hatalmas utat tesz meg, amíg az otthonunkba kerül. Ezt a típust zölden szüretelik, majd ezt követően hajókra pakolják és így érnek el Európába. Itthon érlelőkamrákban, etiléngázzal változtatják sárgává. Ez azonban nem teljesen tudja kiváltani a természetes érési folyamatot.

A banán egy olyan trópusi növény, aminek állandó 26-30 fokos hőmérsékletre van szüksége, tehát nem fagyálló. Havi minimum 100 mm csapadék kell neki ahhoz, hogy megfelelően tudjon fejlődni. 9-10 hónapot követően kezd el virágozni, majd maga a gyümölcs nagyjából 3 hónap alatt érik be.

Siófoki banán

Magyar Bálint siófoki lakos, aki arra vállalkozott, hogy házi körülmények között neveljen banánokat. Szeretett volna saját maga termeszteni egzotikus gyümölcsöt, a sikerességben pedig nagy szerepe van a klímaváltozásnak, ami idővel egyre rosszabb lesz. Ez azt is jelenti, hogy míg korábban alig termett nálunk egzotikus gyümölcs, ma már több fajta is túléli a téli időszakot.


A vállalkozó szellemű gazdálkodó saját "esőerdőt" hozott létre a Balatonon, azon belül is Balatonkilitiben, ahol a látogatók már-már dzsungelben érezhetik magukat. A különlegessége, hogy nem csupán a hagyományos banán terem meg nála, hanem van itt kék, piros, de még csíkos gyümölcs is. A termelő törekszik arra, hogy minél sokszínűbb legyen a kertje - írta meg az Infostart.

2-3 év kell neki

A banán nem rögtön, nagyjából 2-3 év után terem először. A levelek növekedése sokszor naponta látható. Hetente több méterrel is nagyobbak lehetnek, bár ehhez mindenképpen szükség van megfelelő mennyiségű vízre és persze melegre. Emellett nem árt, ha intenzív trágyázásban részesítjük, hiszen nagy szüksége van a tápanyagokra.

Egyre több hazai egzotikus gyümölcsöt kóstolhatunk - fotó: pexels.com

A gazdálkodó hozzátette, hogy a 2022-es nyári forróság és az aszályos idő az ő banánjait is megviselte. Elmondta, hogy akkor sokat takargatta őket, hogy véletlenül se pusztuljanak el. Szerinte nem csak ennek, hanem több egzotikusnak tartott növénynek is van jövője hazánkban.