Magyarországon az éves csapadékösszeg nem változott jelentősen az elmúlt körülbelül 120 évet tekintve és a klímamodell-szimulációk szerint a jövőben sem várható éves szinten sokkal több vagy kevesebb csapadék. Az éven belüli eloszlásban azonban már valószínűsíthetők változások, még hozzá a szélsőségek irányába való eltolódás – írja a Másfélfok.

Az egymást követő száraz napok maximális száma július és szeptember között a jelenleg jellemző, átlagosan 20-25 napról 25-30 napra növekedhet a 21. század végére a pesszimista kibocsátási forgatókönyv szerint. Negyven napot meghaladó, egybefüggő száraz időszak jelenleg ritkán, átlagosan 20 évente egyszer fordul elő hazánk nagy részén, azonban ha a pesszimista forgatókönyvet nézzük, az évszázad végére ez az ország körülbelül 80%-án 2-5 évre nőhet. Ez a növényzet és a mezőgazdaság számára is kritikus aszályok gyakoriságnövekedését jelenti.

Létfontosságú tehát, hogy mihamarabb elkezdjük az üvegházgáz-kibocsátás érdemi csökkentését, mert ezzel elkerülhetjük az egy hónapot meghaladó összefüggő száraz időszakok előfordulásának gyakoribbá válását. Ez mindannyiunk érdeke.


Még csak a nyár közepén járunk, de a hőhullámok és szárazság miatt már most is 200-240 milliárd forintos kár érte a kukoricatermelést. Ha tovább nő a nyári egybefüggő száraz időszakok száma, akkor az további károkhoz és az élelmiszerárak emelkedéséhez vezet. A jövőben pedig ha a legrosszabb forgatókönyv valósul meg és éveken át tartósan több összetett éghajlati extrém esemény sújtja Magyarországot, akkor az az ellátásbiztonságra is hatással lehet.

A víz az élet nélkülözhetetlen eleme és számos szektorban használjuk, például a mezőgazdaságban, a háztartásokban, az ipari folyamatok során, az energiaellátásban. Az IPCC legutóbbi jelentése szerint vízhiány az egyik kulcskockázat, amivel meg kell küzdenie Európának. Az elmúlt években már itthon is többször tapasztalhattuk, hogy egy-egy szárazabb, csapadékmentes időszak során bizonyos régiókban vízkorlátozásokat kellett elrendelni.

Forrás: masfelfok.hu

Indexkép: Pixabay