A minden haszonnövényre kiterjedő napégés nagy károkat okoz, de a nedvességkedvelő károsítók szaporodását is gátolja. A növények érése, betakarítási időszaka kiszámíthatatlanul felborult, olykor három héttel is előbbre tolódott

– írta meg dr. Apponyi Lajos legújabb kertészeti előrejelzésében.

A varasodás terjedése

Az alma károsítói között ott van a varasodás, amely esetében csak ott kedvezőek a körülmények, ahol a csapadék miatt nedvesség uralkodik, máshol szinte semmit nem változott a fertőzés. A gyümölcsök varasodás fertőzöttsége országos átlagban 5 százalék körül van.

Mi a helyzet a lisztharmat terén?

A lisztharmatos hajtások azonban ennél jelentősen magasabb értékekkel vannak jelen. A területek fele továbbra is mentes a betegségtől, de egyes gyümölcsösök esetében 50 százalékos a fertőzöttség. A változás itt is nagyon lassú, hiszen még a melegkedvelő kórokozók számára is rendkívül magas a mostani átlaghőmérséklet. Az almamoly 2. nemzedéke most rajzik, így emelkedőben van a faromon csapdával fogott lepkék száma is.

A közepesen vagy erősebben fertőzött területek aránya eléri a 10 százalékot. A gyümölcsök 10-25 százaléka hernyórágott, ennek hatására folyamatosan potyognak le a fáról. Nem beszélve arról, hogy a hullott gyümölcsök között sok a napégett darab, amit megtámadott a gyümölcsmonília, ezáltal rothadásnak indult - írta meg a Növényvédőszer.

A levélaknázó molyok szinte minden almás ültetvényen találkozhatunk. Egyes helyeken az aknázott levelek aránya eléri a 25-30 százalékot.


Mi történik a többi gyümölcsfával?

A meggy és a cseresznye fákon alig erősödött a blumeriellás-és sztigminás levélfertőzés. Ezzel szemben az időjárásból fakadó levélsárgulás és lombullám már szinte mindenhol jelen van. Nincs hajtásnövekedés, a rügyek differenciálódása pedig majdnem teljesen leállt, ez hatással lehet a jövő évi termésre.

A szilva esetében a szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly rajzása okoz nehézséget. Jelentősen megnőtt a gyümölcshullás, egyre több a moníliától fertőzött termés, ami már nemcsak a fák alatt, hanem a fákon is megjelent.

A sebfertőző betegségeknek terjedésének pedig a molyfertőzés és a darazsak okozta rágás ad lehetőséget. Egyetlen hét alatt a sokszorosára nőtt meg a csapdázott nyugati dióburok fúrólégy száma.

A gyümölcsök varasodás fertőzöttsége 5 százalék körül van - fotó: pexels.com

Kártevők elleni védekezés

A hirtelen megemelkedett rajzás miatt meg kell kezdeni a kártevők elleni védekezést. A rajzáscsúcstól számított 7-10 napon belül ugyanis kezdetét veszi a lárvák kelése. A leghatékonyabban a rajzó legyek csalétekkel kombinált rovarölő használata gyérítheti meg a számukat. Erre azonban még a peterakás megkezdése előtt sort kell keríteni.

A szakember kiemelte, hogy az utóbbi időben uralkodó időjárás a szőlő lisztharmat fertőzés terjedésének kedvezett, ezáltal nem csak a fürtökön, hanem a levelek is megjelent a betegség. A csapadékosabb helyeken pedig emelkedőben van a peronoszpóra és a fekete rothadás fertőzés szintje. A védekezésnél figyelembe kell venni a zsendülést és az éréskezdetet, hiszen sok helyen már megkezdődött a szüret.