Az Európai Unió, az Egyesült Királyság és az USA is nemet mondhat a pakisztáni rizs importjára, miután több onnan származó tételben is szermaradványokat találtak. Az ázsiai ország a világ top rizsexportőrei közé tartozik, azaz az innen származó import betiltása előreláthatóan jelentős emelheti az árakat a globális élelmiszerpiacon – írja a 168.hu.

rizs

A pakisztáni termelők nem ismerik a rizsspecifikus agrokémiai szereket – fotó: pixabay.com

Az EU fokozott riasztást adott ki

A Dawn című pakisztáni lapban jelent meg az az elemzés, ami szerint 2023-ban az Európai Unió fokozott riasztást adott ki, mivel a Pakisztánból és Indiából származó rizsszállítmányokban növényvédőszer-maradványokat találtak, legfőképpen a basmatiban.

Emellett az elmúlt három évben Pakisztánban folyamatosan magasabb volt a mikotoxinok, különösen az aflatoxinok előfordulása is. Az aflatoxinok köztudottan mérgező anyagok, a rizsben gombák vagy penészgombák okozta fertőzéssel alakulnak ki.

A növényvédőszer-maradékok és a mikotoxinok számának növekedése okkal keltett riadalmat az exportőrök körében, akiket most uniós tilalom fenyeget, hacsak azonnal nem hajtanak végre korrekciós intézkedéseket. Most már elengedhetetlen a pakisztáni élelmiszer-biztonsági protokollok megerősítése a rizságazatban.


rizs

A minőségellenőrzés hiánya még tovább növeli a nem megfelelő rizsszállítmányok elterjedtségét – fotó: pixabay.com

A rizs termesztésére sok helyen még elmaradott módszereket használnak

A gazdák Pakisztánban még gyakran használnak olyan agrokémiai szereket, amelyek a szárfúrók, a barna poloskák és a gombás fertőzések elleni küzdelemhez szükségesek. Ezeket a vegyszereket viszont nem engedélyezték a rizskultúrákban való használatra, mert az alkalmazásuk a betakarított rizsben a növényvédőszer-maradványok megnövekedett szintjéhez vezet.

Sokan nem ismerik a rizsspecifikus agrokémiai szereket, azok megfelelő adagolását, és továbbra is alkalmazzák a ma már elavultnak számító napon történő szárítási módszereket, annak ellenére is, hogy ezek nem hatékonyak a nedvességtartalom 14-15 százalékos, biztonságos küszöbértékre történő csökkentésében.

Emellett a nyomon követhetőség és a minőségellenőrzés hiánya még tovább növeli a nem megfelelő rizsszállítmányok elterjedtségét.

rizs

Biztonságosabb mezőgazdasági gyakorlatokat kellene alkalmazni – fotó: pixabay.com

A pakisztáni kormány jelentős akadályokkal néz szembe

Többek között ilyen a befolyásos növényvédőszer-vállalatok ellenállása. A biztonságosabb mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazását pénzügyi ösztönzőkkel, például exportfejlesztési felárakkal és a rizsfeldolgozó üzemek szárítóberendezéseinek korszerűsítésére irányuló támogatott hitelprogramokkal is támogathatnák.

Ezek az intézkedések viszont erőteljes kormányzati támogatást és hatékony szakpolitikai végrehajtást igényelnének, ami jelenleg azonban hiányzik – írta a Dawn.