Az idei nyár rendkívül forró; az a szerencséjük a halastavak gazdáinak, hogy tavasszal és a nyár elején volt bőven csapadék, így időről időre jutott víz a tavakba.

A Bonyhád melletti Széptölgyesen két halastava is van a Pannónia Mezőgazdasági Zrt.-nek, a 10-20 hektáros nagy tavakban idén közepes „termést" várnak, mondta Fördős József ágazatvezető.

– Jól indult az év, januárban, februárban is volt eső, sőt a záporos időszak tavasszal és nyár elején is folytatódott – fogalmazott. – Emiatt volt elég víz a tavainkban, annak ellenére, hogy a nagy hőségben napi egy centi párolgott el a halastavakból. Nagy a tófelület, és az idén kevesebb halat telepítettünk, közel a felét annak a mennyiségnek, mint egy átlagos évben. Ennek elsősorban gazdasági oka volt: amikor lett volna rá pénzünk, már nem kaptunk elég tenyészanyagot. Így félgőzzel üzemelünk, ami az idén nem is akkora baj, hiszen ennek is köszönhetjük, hogy a halastavak jó állapotban vannak.


Tolna vármegyében sok kisebb-nagyobb halastó van, melyek gazdája elmondta, hogy pár napig annyira felmelegedett a tó – közel 30 fokosra –, hogy a halak csak pipáltak a víz felszínén. Ilyenkor kevesebb az oxigén a vízben, és a halak táplálkozása, étvágya is visszaesik. Szerencsére a takarmány ára mérséklődött, így összességében átlagos halmennyiségre számítanak.

A vármegye legtöbb (tíz) halastavával és legnagyobb vízfelületével Czikk László rendelkezik Varsád környékén. A vállalkozás cégvezetője, Katics Máté elmondta, ha nem lett volna a tavaszi és nyár eleji sok eső a környékükön, akkor biztosan nagyobb bajban lettek volna. Így van víz bőven a halastavaikban. Az alga ugyan felszaporodott, és a vizeik hőmérséklete is elérte a 30 fokot, ami nem a legoptimálisabb, de bizakodók. Kis lépéseket tudnak csak tenni, vigyáznak a víz ökoszisztémájára, egyelőre kezelhető a probléma. A nagy hőségben kevesebb takarmányt adnak a halaknak. Szellőztetni ezeket a nagy tavakat nem lehet, így nagyon várták már a lehűlést. Teljesen kiszolgáltatottak az időjárásnak; voltak már aszályos nyaraik, de ilyen hőségre senki nem emlékszik.

halastó

Az a szerencséjük a halastavak gazdáinak, hogy tavasszal és a nyár elején volt bőven csapadék – fotó: Pixabay

A halászatban kétfelé szakadt az ország, a Tiszántúlon az 1960-as években kialakították a nagy vízellátó rendszereket, amelyekre rákötötték az akkor még intenzív öntözést és halgazdálkodást. A Dunántúlon völgyzáró gátas rendszereket alakítottak ki, itt a halastavak a szárazság miatt ki vannak szolgáltatva, ha nem esik elég eső.

A vízhiány miatt könnyen kiszáradnak, elpocsolyásodnak a tavak; már tavaly is hektáronként 3500 köbméternyi víz hiányzott a tavakból. Fontos lenne a vízmegtartó kapacitás növelése, ehhez pedig ki kell kotorni a meglévő tározókat, tavakat.

A 2024-es aszálytérképet és friss híreket az aszályról itt találsz.

Forrás: teol.hu