A nak.hu a köznyelvben „karbonvám” néven elterjedt árkiegyenlítő mechanizmusról ír a tájékoztatójában. Van, aki még csak most hall az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusról (CBAM) szóló rendeletről, van, aki már jártasabb benne.

műtrágya

Jelenleg átmeneti időszak zajlik – fotó: pixabay.com

A nak.hu szerint fontos tisztázni, hogy köznyelvi megnevezése ellenére a „karbonvám” nem „igazi” vám, pontosabban nem behozatali vám (hiába importtal kapcsolatban hallunk róla), és nem is védővám. Alapjait nem az Uniós Vámkódex határozza meg, hanem klímavédelmi célok adják.

Az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus (CBAM) egy olyan rendelet, amely ösztönzőket vezet be az EU-n kívüli gyártók számára a kibocsátás csökkentése érdekében.

Az EU rendelet célja, hogy a szén-dioxid kibocsátás csökkenjen nem csak az unióban, de a határokon kívül is, azaz ez egy olyan eszköz, aminek a segítségével felvehető a küzdelem a „kibocsátásáthelyezés" ellen. Ez az a jelenség, amikor magas üvegházhatásúgáz-kibocsátó iparágak áttelepítik a termelést az olyan unión kívüli területekre, ahol enyhébbek az éghajlat-politikai előírások. Az intézkedés célja, hogy világszinten csökkenjen a kibocsátás, és a vállalkozásoknak egyenlő versenyfeltételeket teremtsenek.

A nemzeti szabályozók is kimondják, hogy azokra az árukra terjed ki itthon a törvény hatálya, amelyeket az uniós rendelet felsorol és „azok szabad forgalomba bocsátását a Magyarország területén letelepedett importőr … vagy közvetett vámjogi képviselő kéri”. Ki kell emelni tehát a szabad forgalomba bocsátás fontos mozzanatát, hiszen ez keletkezteti meg a kötelezettséget – írja a nak.hu.


Jelenleg átmeneti időszak zajlik – egészen 2025. december 31-ig, amikor is negyedévente kell jelentést tenniük az érintetteknek.

Az átmeneti időszak szabályai ezen kívül:

  • Nem kell engedéllyel rendelkezni (de regisztrálni kell a CBAM átmeneti nyilvántartásba és jelentéseket is be kell nyújtani)
  • A jelentésben foglalt adatok hitelesítése nem szükséges
  • CBAM-tanúsítványt vásárolni és visszaadni nem kell
  • Jelentésnek tartalmazni kell a közvetlen és a közvetett kibocsátásokat is
  • július 31-ig a teljes beágyazott kibocsátás 100%-a az alapértelmezett értékek alapján is meghatározható. A fennmaradó átmeneti időszakban (azaz 2024. július 1-től 2025. december 31-ig) becsült értékek használhatók, de mennyiségi korlátot alkalmaznak: összetett áruk esetén a teljes termelési láncot figyelembe véve a teljes beágyazott kibocsátás 20%-a. Ezt követően becslések segítségével kell meghatározni (a Bizottság által megadott alapértelmezett értékek használata „becslésnek” minősül). Olvasható a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (NKVH) honlapján.

A nemrég lezárult 2024. április-június közti negyedévre vonatkozóan – tárgynegyedévet követő hó végéig –  2024. július 31. a benyújtási határidő. A kapcsolódó uniós útmutatás elérhető magyar nyelven.

Fontos kiemelni, hogy az EU Login fiók létrehozása nem elegendő a benyújtáshoz, az érintettnek e-papíron keresztül kérelmet szükséges benyújtania a CBAM Átmeneti Nyilvántartásba történő regisztrációra vonatkozóan a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság részére. A regisztrációval kapcsolatos útmutatások egy kattintással elérhetőek.

Bár első pillantásra nem tűnik agrár-vonatkozásúnak ez az intézkedéskör, de közvetlenül és közvetetten is több ágon kapcsolódhat az alaptermék-előállításhoz: ne feledjük, hogy a kötelezett termékkörök közt szerepelnek trágyázószerek, így az importáló agrárvállalkozások is érintetté válhatnak – írja a nak.hu.