A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) kiemelt feladatának tartja az agrárszakmák népszerűsítését, a pályaválasztó fiatalok és szüleik tájékoztatását, az agrárszakképző intézményekbe történő beiskolázás elősegítését. Ennek részeként a nyáron „Szakmakóstoló" pályaorientációs programhetek keretében 19 agrárszakképző intézményben 380 általános iskolás kapott interaktív betekintési lehetőséget az agrárszakmák rejtelmeibe, munkafolyamataiba, az iskolák életébe.

mezőgazdaséóági gépész

Szakmakóstoló – a mezőgazdasági gépészek munkáját is megnézhették a diákok – fotó: NAK

Tapasztalatok szerint az élményalapú, játékos ismeretszerzés hatékonyabban szólítja meg az agrárszakmákat megismerni vágyó gyerekeket. Így történt a NAK támogatásával immár ötödik éve megszervezett „Szakmakóstoló" pályaorientációs programheteken is, ahol a szakképző intézmények színvonalas bemutatókkal és programokkal várták az általános iskolás tanulókat, akik 20 fős csoportokban „kóstolgatták" az adott iskola által kínált agrárszakmákat.

A programhetekre június 19. és augusztus 18. között, az egész országra kiterjedően került sor, bejárós jelleggel. A programok gyakorlati környezetben valósultak meg, összesen 19 agrárszakképző intézményben, 56, az agráriumban dolgozó sikeres vállalkozó, vállalkozás bevonásával. Üzemlátogatásokra is sor került, ahol a diákok megismerhették, hogy milyen elvárások és munkakörülmények jellemzik az adott szakmákat.


szakmakóstoló pék, cukrász

A programok gyakorlati környezetben valósultak meg – fotók: NAK

A tanulók kipróbálhattak a növénytermesztéshez és az állattenyésztéshez kapcsolódó munkafolyamatokat (például borjúnevelés keretében a születéstől az első fejésig, magvak nedvességtartalmának meghatározása, talaj-előkészítés, talajtakarás, precíziós gazdálkodás lépései), betekintést nyerhettek az élelmiszerkészítés fortélyaiba (tej elsődleges vizsgálata, sajtüzem felszerelése, szikvízgyártás és lekvárkészítés, cukrászipari alapfogások, mézeskalács-készítés és -díszítés stb.).

Megismerkedhettek az agrárgépészet rejtelmeivel (gépészeti alkatrészek, gépüzemeltetés, tesztvezetés, permeteződrón-bemutató), valamint erdőgazdálkodási és vadgazdálkodási ismeretekre tehettek szert (vadaspark állatainak gondozása, ismerkedés az erdőben található fafajokkal, vadnyomokkal, madarakkal).

favágás

A diákok erdőgazdálkodási és vadgazdálkodási ismeretekre tehettek szert – fotó: NAK


A játékos szakmai ismeretek és gyakorlati bemutatók mellett a diákok vetélkedőkön, szintetizáló kvízjátékokon mérhették össze a nap folyamán szerzett tudásukat. A programhét zárására a szülők is meghívást kaptak, akiknek a NAK vármegyei szakképzési referensei bemutatták az agrárium továbbtanulási lehetőségeit, valamint a szakképzésben elérhető tanulói juttatásokat.

A programheteken bemutatott szakmák:

  • Erdésztechnikus,
  • Erdőművelő-fakitermelő,
  • Kertész,
  • Kertésztechnikus (Dísznövénytermesztő, virágkötő, Parképítő és fenntartó szakmairányok),
  • Gazda (Állattenyésztő, Növénytermesztő, Lovász szakmairányok),
  • Mezőgazdasági gépész,
  • Mezőgazdasági technikus (Állattenyésztő, Növénytermesztő szakmairányok),
  • Kistermelői élelmiszer-előállító,
  • Pék-cukrász,
  • Erjedés- és üdítőital-ipari technikus.

A visszajelzések alapján a tanulók 95%-a szívesen vett részt a programhéten, ami segíti őket a későbbi pályaválasztásban. Áltagosan a gyerekek 70%-a mondta azt, hogy a „Szakmakóstoló" héten megismert szakma szerepelni fog a továbbtanulási tervei között.