Ne következzék kukorica, silókukorica,  napraforgó, lucerna, cukorrépa, cirokfélék, fűszer-, zöldség- vagy gyógynövények után sem. Önmaga után 4 évre ültethető. Kivétel lehet a jó kultúrállapotú, gyengén humuszos homok. Ha ennél gyakrabban követi önmagát, akkor gyorsan leromlik, romlik a minősége, az eltarthatósága és nő a tárolási vesztesége. Önmaga után a talajba dolgozott gumó- és szármaradvány a következő években számos gombás és baktériumos betegség fertőzőforrása.

Talajelőkészítés

A burgonya számára a talaj nemcsak a tápanyag-szolgáltatás helye, hanem a termésképzés tere is. A talaj-előkészítés célja közül ezért a pórustérfogat szabályozásának kiemelkedő szerepe van a gumónövekedéshez. A burgonya alapművelő eszköze döntő mértékben az eke. A gyökérzet és a gumók növekedésének feltételeként, a kellően laza talajállapot, középkötött talajokon esetenként a 30-32 cm mély szántás teremti meg.
A szántás ideje, az elővetemény betakarítási idejétől függően alakul, minősége a talaj nedvességállapotától függ. A tavaszi ültetőágy készítéssel kell megteremteni a kívánatos méretű bakhát kialakításához szükséges talajt, a rögmentes bakhátkészítést, a sikeres és biztos vegyszeres gyomirtást és a betakarításkor a sérülésmentes gumóhoz a feltételeket.

Tápanyagellátás

A burgonyafajták között lényegesen nagyobbak a különbségek hasznosítási célban, a tenyészidő hosszában, a fajta típusában, beltartalomban és morfológiai tulajdonságban, mint két egymástól különböző pl. kalászos gabona között. Tenyészidő hosszúságban akár 50 nap, keményítőtartalomban több mint 10 % lehet a különbség, az egyik fajta rövid főzés után szétesik, a másik kitűnő chips vagy saláta alapanyag. Kutatók megállapításai szerint a talajból 1 tonna betakarított bruttó gumósterméssel az alábbi tápanyagokat veszi fel: nitrogén (N) 5 kg/t, foszfor (P2O3) 2 kg/t, kálium (KO) 9 kg/t, kalcium (CaO) 3 kg/t és magnézium (MgO) 1 kg/t. A burgonya K felvétele megelőzi ugyan a N- és P felvételét, mégis a nitrogéné a meghatározó. Az ásványi tápanyagok közül a N gyakorolja legnagyobb hatás a növény hormonrendszerében.
A burgonya termesztéséhez legalább a szükséges tápanyag felét érett istállótrágya vagy zöldtrágya formájában lenne célszerű kijuttatni.

Ültetés, bakhátkészítés

A burgonya ültetése a vetőgumó előkészítéssel és az ültetőágy kialakításával kezdődik. AZ ültetőágy készítésre 7-10 nappal korábban kerüljön sor. A 12-15 cm mélyen laza, aprómorzsás, rögmentes, optimálisnedvességű magágyba ültessünk. Az ültetés idejét a talajhőmérséklet és a talaj nedvességtartalmának függvényében határozzuk meg. AZ intenzív hajtásnövekedés 8-10 oC–on kezdődik. A vetőgumó a fokozatos felmelegedés közben rendszerint hajtani kezd. Az ültetés sortávolsága 70 vagy 75 cm. A tőtávolság 18-40 cm között változhat. Az állománysűrűséget kifejezhetjük az 1 m2 – re, vagy 1 ha-ra eső tövek számával (vetőgumó db/ha).