A scienceblog.com, angol nyelvű hírportál a közelmúltban érdekes ismertetést közölt egy különleges szárazságtűrő növényről.

Szárazságtűrés felsőfokon

A Pekingi Egyetem kutatói a szögletes-szárú délszőlő (Cissus quadrangularis) élettevékenységét vizsgálva megállapították, hogy ez az Európában is használt szobanövény a szárazságtűrés példája lehet, mivel annak teljes felépítése és élettevékenysége a maximális víztakarékosságra van berendezve, és így a legszárazabb sivatagi környezetben is képes virágozni.

A növény aszályos túlélési stratégiájának döntő szerepet játszik a nagy szárazság idején erőteljes gén-expressziót mutató, domináns szub-A genom, valamint a négyszögletes szárban aktiválódó, alapvető anyagcsere-útvonalak.


Dr. Qingyun Li, a projekt vezető tudósa hangsúlyozta a genomika átalakító potenciálját a növekvő szárazság okozta kihívások kezelésében. A növény teljes genomjának feltárása azt mutatta, hogy az közel 52.000 fehérjét-kódoló gént tartalmaz, amelyek hozzájárulnak ennek az egyedülálló víztakarékossági stratégiának a létrehozásához.

A növény teljes genomját feltárják - fotó: pexels.com

Bíznak a legjobbakban

A kutatók remélik, hogy ezeket a fontos géneket előbb-utóbb sikerül más haszonnövényekbe átültetni, és ez által fokozni azok szárazságtűrését, illetve vízmegőrző képességét, ami forradalmi változást hozhat a növénytermesztésben, mivel az ilyen növények világszerte fokozatosan meghódíthatják a sivatagos és félsivatagos területeket.