Az idei rekordhideg április miatt a zöldborsó kelése és fejlődése is lassabb volt, így a betakarítás is késve indult el.
A magyar borsó legnagyobb felvevőpiaca Oroszország, de jelentős mennyiség kerül Németországba, Olaszországba és Litvániába is.
Borsókonzerv
Az idei év első három hónapjában 28 %-kal, 10 000 tonnára csökkent az exportpiacokon eladott zöldborsókonzerv mennyisége 2020 első három hónapjához képest. A legnagyobb mennyiség Németországba került (2,4 ezer tonna). Olaszországba 14 ezer tonna konzervet szállítottunk, ugyanakkor jelentősen csökkent az orosz export: 58 %-kal kevesebbet, 398 tonna konzerv zöldborsót szállított hazánk.
A friss értékesítésre szánt zöldborsó mennyisége minimális a feldolgozott termékekhez képest – Fotó: pixabay
Fagyasztott zöldborsó
A fagyasztott zöldborsó kivitele tavaly 27 %-kal 10,6 ezer tonnára csökkent. A magyarországi mirelit zöldborsó felvásárlója elsősorban Németország, Görögország és Románia volt tavaly.
2021 első három hónapjában kiugró mértékben, 36 %-kal nőtt meg a fagyasztott borsó kivitele, a behozatala pedig ugyanerre az időszakra vonatkozóan 77 %-kal csökkent. (Elsősorban belga és lengyel borsó került a hazai piacra.)
Friss és feldogozott termék
A KSH adatai szerint a friss értékesítésre szánt zöldborsó mennyisége minimális a feldolgozott termékekhez képest. 2020-ban mindössze 600 tonna friss zöldborsó került a külpiacokra, az import pedig 372 tonnányi volt.
Az AKI PÁIR adatai szerint az ipari feldolgozásra szánt zöldborsó felvásárlási ára 15 %-kal magasabb volt 2020-ban, mint egy évvel korábban.
A Budapesti Nagybani Piacon a zöldborsó termelői ára 2020-ban 837 forint volt kilónként, ami 58 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbihoz képest, amikor csak 530 forintba került.
A zöldborsó az idén a 19. héten jelent meg 2200 forint kilónkénti áron, majd a 20–24. hétre a zöldborsó termelői ára 15 %-kal 1015 forint/kilogrammra emelkedett az előző év azonos időszakához képest.