Az idei évben február 28-tól ismét kiírásra került az ültetvénytelepítési pályázat, mellyel mindenki hozzájárulhat a gyümölcstermesztése megújulásához, korszerűsítéséhez - írja a nak.hu. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a tájékoztatójában a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat osztja meg az érdeklődőkkel, annak érdekében, hogy a telepítés sikeres legyen.

facsemeték

A Kárpát-medence ezen részén kiválóak lennének a minőségi gyümölcsök előállításához — fotó: pixabay.com

A legtöbb gyümölcsfajtából behozatalra szorulunk

A megújulás rendkívül indokolt, hiszen az ültetvények elöregedtek, jelentős mértékben lecsökkent a termőfelület, és elavult a termesztéstechnológia is. A legtöbb gyümölcsfajból behozatalra szorulunk, a hazai szükségleteket a termelés nem tudja kellően kielégíteni, holott az ökológiai lehetőségeink a Kárpát-medence ezen részén kiválóak lennének a minőségi gyümölcsök előállításához.

Akár ültetvényi vagy akár házikerti telepítést szeretnénk végezni az  egyik első és legfontosabb lépés, hogy a csemetéket, oltványokat a megfelelő módon - nagy körültekintéssel - el tudjuk ültetni.

A mérsékelt égövi gyümölcsfajokat tavasszal a tartós fagyok elmúltától a rügyfakadás megindulásáig lehet ültetni. Ez élettani sajátosságaikból adódik -  főleg a csonthéjasokra vonatkozik, mivel ezek a téli fiziológiai kiszáradásra érzékeny fajok.

A kívánt szaporítóanyagot mindenképpen meg kell előre rendelni abban az esetben, ha nagyobb ültetvényt szeretnénk létesíteni, hiszen a faiskolák sem mindig rendelkeznek minden fajtából elegendő mennyiségű szaporítóanyaggal. A csemetét a szállítás során fokozottan óvni kell a kiszáradástól, ezt fóliatakarással, szükség szerint árnyékolással és a gyökérzet nedvesen tartásával tudjuk megőrizni.

Az ültetési anyag ültetésre való előkészítése

A csemeték ültetésre való előkészítésének megvannak a maga munkafolyamatai, amelyeket érdemes betartani:

  • Végezzünk fajta-ellenőrzést a certifikált jelcímkék alapján
  • Csoportosítsuk a fajtákat
  • Vágjuk vissza a sérült gyökereket ép metszlapra (vermelés előtt érdemes egy napra vízbe téve a gyökérzetet felszívatni, hogy  pótolni tudjuk az esetleges vízvesztést)
  • Vermeljük el aprómorzsás talajban, vagy homokban, annak érdekében, hogy a légmentes vermelést biztosítani tudjuk. A vermelésről célszerű saját részre egy kis térképet készíteni, hogy ha véletlenül a jelcímkék leesnek, akkor is be tudjuk azonosítani a fajtákat
  • Öntözzük be alaposan a vermelőben az ültetési anyagokat

Lehetőség szerint a területre szakaszosan vigyük ki a szaporítóanyagot és ott  ideiglenesen vermeljük el a növényeket. A növények gyökérzetét szükség szerint pépezhetjük is, ami azt jelenti, hogy föld és víz összekeverésével képezett masszába a gyökérzetet bemártjuk - ezzel meg tudjuk akadályozni a vízvesztésüket addig, amíg elültetésre kerülnek.

ültetvény

Gyümölcsfa-ültetvény — fotó: pixabay.com

Kézi ültetés

"Kézi ültetés előtt ültetőgödröket kell ásnunk, az ültetéshez két fő szükséges. Gödörásás előtt használjunk segédpálcákat, melyeket az ültetőléc két bevágott végéhez szúrunk, majd az ültetőléc közepén kialakított bevágáshoz, ahová majd az oltvány gyökérnyakát illesztjük, szintén pálcát szúrunk, mely jelöli a gödör közepét. A gödör kiásása után az ültetőlécet visszaillesztjük a két szélső pálcához, majd az oltvány gyökérnyakának magasságában az ültetőléc közepén kialakított bevágásba helyezzük az oltványt "- tanácsolja cikkében a nak.hu.

Az oltványokat nagyon fontos a megfelelő magasságba ültetni, ugyanis a mély ültetés gyökérfulladást, ,a magas ültetés a gyökerek kiszáradását és instabil fákat eredményezhet. A fenti módszer segítségével azonban biztosítható a pontos tőhelyre való ültetés és az optimális ültetési magasság.

fiatal fa

Termő gyümölcsfa — fotó: pixabay.com

Ültessük el a csemetéket

Ezt követően osszuk ki a gödrök mellé a csemetéket, az ültető gödörbe érett szervestrágyát is tehetünk, de arra azonban ügyeljünk, hogy ez közvetlenül nem érintkezhet a gyökérzettel. 2-4 dkg mennyiségben starter műtrágya is elhelyezhető. Ezután helyezzük el a csemetét a gödörben, a kiásott földmennyiség felét húzzuk vissza a gyökerekre, taposással  tömörítsük alaposan a talajt a gyökerekhez, majd a maradék földet is húzzuk vissza. Ezután újból tömörítsük a földet, majd végezzünk bőséges beiszapoló öntözést.

Az ültetést követően kitányérozzuk a földet a csemete körül- ez  az öntözővíz elfolyásmentes elhelyezésére szolgál. A biztos eredés érdekében ültetéskor növényenként legalább 15-20 liter vizet juttassunk ki a fák tövéhez. A vegetációs időszak végéig ezt ajánlott legalább kéthetente megismételni.

Ha támberendezést, öntözőrendszert, vagy víztározó kiépítését tervezzük, akkor célszerű azt még az ültetés előtt elvégezni, mert így elkerülhető a csemeték sérülése. Ne feledkezzünk meg az adminisztrációs teendők elvégzéséről sem. Minden, az ültetvény beruházással kapcsolatos fontos folyamatot vezessünk az üzemi naplóban.