Továbbra is a munkaerő kérdése és az időjárás számít a leginkább meghatározónak az ágazatban – világpiaci kitekintés készített a fruitveb.hu a málna piacáról.

Hollandia: a termelők szerint nem elég magasak az árak

Hollandiában a málna ára 1,3 euró/125 gramm, ami körülbelül 4000 Ft/kg-nak felel meg. Bár a megnövekedett munkaerő-költségek miatt a termelők ezzel nincsenek megelégedve, de a kínálat bőséges, és a kereslet is élénk a gyümölcs iránt. Az utóbbi időben egyre több lengyel málna kerül a holland piacokra, mivel a közelmúltban Lengyelországban is elkezdetek korszerűbb fajtákat, például Lagorai-t termeszteni.

Belgium: a hőség nem kedvez a termelőknek

A málna kínálata Belgiumban még mindig korlátozott, annak ellenére, hogy a hasonló fekvésű országokban a szezon most van a csúcson. Ennek oka, hogy a közelmúltban érkezett hőség miatt a növények túlélő üzemmódba kapcsoltak, ezért nagy tételek még nem jelentek meg a piacokon. A kereslet élénk,emiatt igen magas árakkal találkozhatnak a vásárlók – valószínűleg a következő hetekben jelentős árcsökkenés következik be – olvasható a fruitveb.hu összefoglalójában

málna

Alsó-Szászországban az új termesztési módszereknek köszönhetően már májustól szeptemberig termesztik a málnát – fotó: pixabay.com

Németország: Alsó-Szászországban bővül a termesztés

Három hete kapható a boltokban német málna, de már ezt megelőzően is lehetett vásárolni üvegházi és fóliasátras tételeket. Jelenleg a kereslet kis mértékben visszaesett, mert a nyári szabadságok miatt sokan nyaralnak külföldön. Az árak magasak, a kereslet átlagosnak mondható. A német málnának versenyeznie kell az importtal is, ráadásul nem csak a hagyományos termelő országok vannak jelen a piacon (Portugália, Marokkó), hanem olyan tengerentúli országok is, mint Mexikó és Dél-Afrika. A német piacokra Lengyelországból és Szerbiából még csak most érkeznek az első tételek.

Alsó-Szászországban az új termesztési módszereknek köszönhetően már májustól szeptemberig termesztik a málnát. A 2022-es évben szabadföldi termesztésben összesen 192 tonnát takarítottak be a tartományban. A jelenlegi időjárás jó minőséget valószínűsít, de az utóbbi években a szabadföldi termesztés fokozatosan a takarásos, fólia alatti technikára állt át, ennek következtében állandó mennyiséget és minőséget tudnak piacra juttatni a termelők, javarészt az időjárási viszonyoktól függetlenül – írja a fruitveb.hu


Egyesült Királyság: jelentősen késett a szezonkezdet

Az angol málnaszezon 10 napos késéssel, május közepén indult, és július elején érte el csúcspontját. Az idény hagyományosan Kentben kezdődik, majd egyre északabbra tolódik, de idén a középső országrészben szokatlanul korán kezdődhetett meg a szedés. Jelenleg a piacon a keresletet meghaladó mennyiségű áru található, de nem lehet tudni, hogy ez a felesleg túlkínálat következménye, vagy pedig az országban sokakat sújtó megélhetési válság csökkenti a keresletet ilyen mértékben.

Az Egyesült Királyságban az utóbbi néhány évben a málna termőterülete kis mértékben bővült, az új fajtáknak, illetve modernebb termesztéstechnikai megoldások bevezetésének köszönhetően, ami jelentősen növelte a belföldi termelés volumenét.

A kiskereskedelemben nagyobb csomagolási egységekben kezdték el árulni a gyümölcsöt, és némileg csökkentettek az áron is az addig alkalmazott "egyet fizet, kettőt kap" akciók helyett. Bár ez kedvező a fogyasztók számára, a termelők jövedelmezőségét rontja.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy sikeres, vagy rossz szezont zárnak a termelők, mivel hátra van a jellemzően erős kereslettel jelentkező és a hazai termékeket preferáló skót kereslet beindulása is. A munkaerő-ellátottság pillanatnyilag megfelelő, itt a problémát leginkább az jelenti, hogy sok helyen nyelvi akadályok akadályozzák a hatékony munkavégzést. Kevés a visszatérő idénymunkás is, a termelőknek kezdő szedőkkel kell boldogulniuk, ez pedig szintén nem tesz jót a hatékonyságnak – írja a fruitveb.hu

málna

Franciaországban rengeteg az import termék: a teljes kínálat 85%-a külföldi áru

Franciaország: alacsony szinten van a belföldi málna fogyasztása

Július elejére már mindegyik fő francia termesztőkörzetben megkezdődött a szedés. A májusi átlag körüli hőmérsékletek miatt nem jött előrébb a szüret, mint 2022-ben. A magasabban fekvő régiókban a múlt héten kezdődött meg a betakarítás, így a következő héttől várhatóan intenzívebb lesz a kínálat, amelynek nem lesz könnyű vevőt találni.

A málna marketingje Franciaországban egyáltalán nem megoldott, rengeteg az import termék: a teljes kínálat 85%-a külföldi áru. Ennek az a magyarázata, hogy a szamócához hasonlóan a málna is rendkívül időjárás-érzékeny gyümölcs, így a boltok nem szívesen kanyarítanak le külön polcrészeket a hazai termékeknek, valamint nem merik feladni az importtermékek rendelését sem, hiszen gyakran akadozik a belföldi áru beszállítása. Ugyanakkor a fogyasztási adatokból egyértelműen kitűnik, hogy a franciák az utóbbi időben egyre több málnát fogyasztanak, vagyis lenne tér a fejlődésre – a következő hetekben az ország számos pontján promóciós kampányokat fognak tartani a boltokban.

Az eddigi tapasztalatok szerint a szezon kezdetén a termés minősége jó volt, de több termesztőkörzetből is foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii) fertőzését jelentettek – a fertőzés mértéke régiónként eltérő – olvasható a cikkben.

Olaszország: továbbra is versenyképes a portugál málna

Észak-Olaszországban Vinschgau körzetében a szamóca után a málna a legnagyobb területen termesztett bogyósgyümölcs, amelyet 900-1700 méteres magasságban termesztenek. Itt július elején kezdődött meg a betakarítás, és a szezon egészen október végéig, az első fagyokig tart majd. Kizárólag fóliaalagutas termesztést folytatnak, az elsődleges célpiacaik Észak- és Közép-Olaszország. Az utóbbi napokban az árak 8-10 euró/kg körül alakultak.

Május közepén startolt el az idény Piemontban, az első csúcs május-júniusban már lefutott. Általában 15 nap szünet van az első és a második, újravirágzást követő szezoncsúcs között, de júliusban még kis mennyiségeket takarítottak be. A május-júniusi időszakban 9-10 euró/kg áron értékesítették a gyümölcsöt a kiskereskedők felé, de az exportra szánt tételeknél magasabb árat is el tudtak érni. Június végén 6 euró/kg környékére csökkent az átvételi ár, majd július elejére 8 euró/kg szintre emelkedett – áll a fruitveb.hu cikkében.

Olaszországban június közepén jelent meg a Portugáliából származó málna, amelyet általában a belföldi gyümölcsnél 7-8%-kal olcsóbban lehetett kapni, így versenyképes volt a piacokon, ahogy a portugál áfonya is. Hamarosan érkeznek tételek Lengyelországból, Hollandiából és Belgiumból is – ezek az országok évek óta folyamatosan fejlesztik bogyósgyümölcs-ágazatukat, és már kialakult piacokkal, értékesítési csatornákkal rendelkeznek Olaszországban.

Szicíliában az idei málnaszezon előreláthatóan július végén fejeződik be. A termelők az idény elejétől fogva igen elégedettek. Különösen azért, mert egyes helyeken már januárban is jó volt a termés, amelyet 12-13 euró/kg-os áron sikerült értékesíteni. Itt a fő fajta a "Shani", ami kiválóan alkalmas a szicíliai hegyeken történő termesztésre. Az árak április végére 7-8 euró/kg, július közepére pedig 6-7 euró/kg környékére csökkentek.

málna

Olaszországban június közepén jelent meg a Portugáliából származó málna, amelyet általában a belföldi gyümölcsnél 7-8%-kal olcsóbban lehetett kapni – fotó: pixabay.com

Spanyolország: alacsony termésszint magas árakkal

A spanyol málnaszezon lényegében már véget ért, a 24. hétre a legjelentősebb tételek értékesítése befejeződött. Ágazati források szerint a tavalyinál 21%-kal kisebb mennyiséget sikerült forgalomba hozni. A szűkösebb kínálat felnyomta az árakat, a párizsi Rungis nagybani piacon például a szezon utolsó négy hetében is még 10,7-12,8 euró/kg árakat sikerült elérni a 125 grammos tálcás kiszereléseknél – írja a fruitveb.hu

Dél-Afrikai Köztársaság: szűkös kínálat, szeptemberben indul csak a főszezon

Bár Dél-Afrikában a főszezon csak szeptemberben kezdődik meg, a legdélebbi országrészben egész évben folyik a termelés. A kínálat elég szűkös, pedig a termelők szerint helyi kereslet és exportlehetőségek egyaránt lennének, a fő problémát azonban a helyi viszonyokhoz jól adaptálódó fajták hiánya jelenti.

Szerbia: horrorisztikus évet zárnak a gazdák

A késő tavaszi és a kora nyári esők következtében kialakult áradások miatt a frisspiaci málna mennyisége elmarad a tavalyitól, exportra például alig jut majd belőle, ezt általában a helyi piacokon értékesítik. Az előző, jó szezonból még igen jelentős fagyasztott készletek vannak raktáron (kb. 25 ezer tonna), ami most a friss és a fagyasztott felhasználásra kerülő gyümölcs árát egyaránt lenyomja.

Szerbia éveken át a világ legnagyobb fagyasztottmálna-exportőre volt fénykorában évi 120-140 ezer tonnás kivitelével, és szerepe mind a mai napig meghatározó gyakorlatilag a teljes világpiacra nézve. A mostani helyzetnek egészen biztosan komoly hatása lesz a lengyel, az ukrán, a moldáv és más piacokra is.

A szerb termelők helyzetét súlyosbítja, hogy a fagyasztóüzemek nem voltak hajlandók 650 Ft/kg-nál magasabb árat fizetni a beszállított gyümölcsért, ami különösen annak fényében hátrányos, hogy az előző pár évben a felvásárlási árak 1200 Ft/kg körül alakultak. A gazdák tüntetéseket, tiltakozásokat is szerveztek, de mivel a fagyasztóüzemek még veszteséggel sem tudták értékesíteni a tavalyról rajtuk maradt tételeket, csak igen szerény mértékű áremelést tudtak elérni. A gazdáknak nem maradt más választásuk, mint extrém alacsony áron átadni a gyümölcsöt, mivel tárolni nem lehet, ennyi málnát pedig a frisspiacon értékesíteni lehetetlen – olvasható a cikkben.

málna

Ukrajnában az augusztus-októberi főszezonban rekordtermést fognak betakarítani – fotó: pixabay.com

Ukrajna: olcsó az ukrán málna, rekordtermés várható

A jónak ígérkező termés miatt a feldolgozásra felvásárolt málna ára az 50 dollárcentes pszichológiai határérték alá csökkent: a fő termesztőkörzetekben 18 hrivnyát (0,5 USD, 165 Ft) kínáltak a gyümölcs kilójáért, de voltak próbálkozások 17 hrivnyás (155 Ft/kg) felvásárlási árakra is. Ennyiért azonban csak kevesen voltak hajlandók odaadni a termést, nem is alakult ki kígyózó sor a felvásárlóhelyek előtt.

A gurulós málna szegmensben 35 UAH/kg (320 Ft/kg), majd egy hét múlva 30 UAH/kg (275 Ft/kg) árak voltak jellemzőek. A feldolgozók részéről megnyilvánuló erősebb kereslet normál körülmények között egy pozitív előjel lehetne a piaci résztvevők számára, ám elég valószínű, hogy Ukrajnában az augusztus-októberi főszezonban rekordtermést fognak betakarítani, ami nem segíti az árak jelenlegi szinten tartását.

Észak-Amerika: a hőség miatt szűkös a kínálat, magas árakkal

Az amerikai piacokon továbbra is igen szűkös a málna kínálata. A mostani időszakban a tételek oroszlánrészének Mexikóból kellene jönnie, de a rekkenő hőség szétégeti a gyümölcsöket, ezért a minőség nem az igazi, márpedig az árak az egekben vannak. A következő hónapban Mexikó befejezi a termelést, a stafétát Kalifornia veszi át, majd az érés fokozatosan északra vándorol, egészen Kanada British Columbia tartományáig – írja a fruitveb.hu