Elkészült Magyarország első szarvasgombás tortája, mégpedig a rábakecöli Érsek Éden gasztrobirtok terméséből. A dunántúli ültetvény büszkélkedhet Magyarország első termesztett kései szarvasgombájával is.

szarvasgomba torta

Készítői úgy tudják, ez a világ első szarvasgombás luxustortája – fotó: Nour Desszertműhely Facebook

Nem mindennapi ízélmény

Mint azt a Kisalföld.hu írja, a La Truff’ luxustorta Palágyi Eszter Michelin-csillagos séf és a budaörsi Nour desszertműhely együttműködésének gyümölcse, hogy ezzel a képzavarral éljünk.

Az első szarvasgombás desszert a Nour és a séf tavaly augusztusi Dubaji Desszertvacsoráján debütált és rögtön nagy sikert aratott a vendégek körében.

Ezt követően kezdődött az a kísérletezés, melynek köszönhetően a torta minden szempontból olyan lett, amilyenhez foghatót a hazai közönség és a nívós gasztronómia iránt érdeklődők idehaza még nem kóstolhattak. A nem mindennapi ízélményt nyújtó torta a különleges ünnepek legszebb ajándéka lehet.

Fő alkotóeleme a szarvasgomba. A tortaalap vaníliás tarte, melyben szarvasgombás fehér csokoládé ganache, aranyló karamell és puffasztott rizses fehércsokoládé-ropogós rétegek váltják egymást. A tortát könnyű krémsajtréteg veszi körbe, végül mindezt fekete bársonyfújással és arany pelyhekkel díszítik.


szarvasgomba

A téli szarvasgomba a Tuberaceae (szarvasgombafélék) család egyik legemblematikusabb, Magyarországon is előforduló képviselője. Sajnos, a tavalyi aszály miatt kevés termett belőle – fotó: pixabay.com

A 16 szeletes torta ára megközelíti a 100 ezer forintot

Érsek Gergelytől, az Érsek Éden szarvasgombás gasztrobirtok tulajdonosától a lap megtudta: hazánkban a legelterjedtebb a nyári szarvasgomba (Tuber aestivum), melynek kilónkénti ára az aszályos időszak hatására megduplázódott, elérte a 600 eurót. A legdrágább fajta az isztriai szarvasgomba (Tuber magnatum), melynek kilónkénti ára felment 10 ezer (!) euróig. A nyári és nagyspórás (Tuber macrosporum) szarvasgombák már teremnek Rábakecölön, most folynak kísérletek az isztriaival és a téli szarvasgombával (Tuber brumale). Ha mindkettő sikerülne, az szakmai berkekben rendkívüli eredmény lenne.

Mindemellett megjelent Magyarország első termesztett kései szarvasgombája (Tuber borchii) is a rábaközi ültetvényen, melynek a kocsányos tölgy és a mogyoró a gazdanövénye.

Érsek Gergely azt is elmondta, hogy az országunkban a természetben talált mennyiségnek több mint 90 százaléka külföldre kerül.