A szeptember végi és október eleji időszakban az időjárás fokozatosan állt át az őszies jellegre. Az átlagos nappali hőmérséklet 15-20 °C körül mozgott, de több helyen is elérte a 22-24 °C-ot, különösen szeptember végén. Éjszakánként azonban már érezhetően lehűlt a levegő, több helyen 5-10 °C közötti értékek is előfordultak.

Több hullámban érkezett csapadék az ország különböző részeire. Elszórtan esők, záporok és helyenként zivatarok is előfordultak. A szelesebb időjárás szintén megmutatkozott, különösen a hidegfrontok átvonulása során. Időnként erős széllökések is előfordultak, ami tovább fokozta az őszi hőérzetet. A reggeli órákban gyakran alakult ki köd és pára, különösen az alacsonyabban fekvő területeken.


Fel kell készülni az őszi lemosó permetezésre

A levelek már színesednek a csonthéjas gyümölcsfákon, ennek oka a természetes öregedés mellett a betegségek okozta foltosságok. Cseresznyében és meggyben a blumeriellás levélfoltosság, szilván a polisztigmás levélfoltosság, míg őszibarackon a sztigminás levéllyukacsosodás váltott ki korai levélhullást. Ez jelzi, hogy fel kell készülnünk az őszi lemosó permetezésre, mert ennek ideális időszaka a gyümölcsfák 50-60%-os lombvesztésekor jön el.

Az almatermésűek betakarítása sem tart már sokáig. Főként a házi kertekben szaporodnak a betegségtünetek, a körte lombját két betegség is támadja: a körterozsda és a mikoszferellás levélfoltosság.

körte

Két betegség is támadja a körtefák lombját – fotó: Lepres Luca

A körterozsda a levelek felszínén narancsvörös színű, sárga udvarú foltokat okozott. A fonákán pedig kiemelkedő világosbarna színű gombaképletek alakultak ki mostanra. A mikoszferellás levélfoltosság okozza a kivilágosodott, világosszürke közepű foltokat, melyekben a gomba fekete pontszerű képletei a levél színén és fonáki oldalán is megtalálhatóak. Súlyos fertőzés esetében a körtefák idő előtti teljes lombhullását is okozhatja.

Általános igazság, hogy amennyiben a gyümölcsfáinkon (például az almán) a lisztharmat okozott problémát ebben az évben, kéntartalmú, míg a többi gombás betegség előfordulása esetén réz hatóanyagú készítménnyel végezzük el a záró permetezést. A kártevők áttelelő alakjai ellen pedig az olajtartalmú készítmények hatásosak. Persze több kombinált készítmény is elérhető, melyekben mind a három hatóanyag megtalálható, ezért hatásuk univerzális.

Újra fertőzi a peronoszpóra a szőlő leveleit

Már alig van szüreteletlen szőlőültetvény. A leveleken a lisztharmat még mindig terjedt, sőt kifejlődtek a kazmotéciumok és beértek, zömében már feketék. A telelő képletek mennyisége alapján jövőre is erős fertőzési nyomással kell számolnunk. A peronoszpóra esetében is megfigyelhető kései fertőzés, ami az idei termésre már ugyan nincs hatással, de annál inkább hat a következő szezon indulására a telelő oospórák útján. A szüret után még mindig érdemes elvégezni a lemosó permetezést, mellyel az áttelelő képletek számát csökkenthetjük az ültetvényekben.

szőlő

A csapadéknak köszönhetően újra fertőzi a peronoszpóra a szőlő leveleit – fotó: Lepres Luca

Az őszi vetéseknek jót tett az eső

Az őszi árpa már sorol, az őszi búza vetése szeptember végén megkezdődött, és azóta folyamatosan dolgoznak a vetőgépek. Kelést itt még nem lehet látni, de jót tett az eső, a magvak találnak annyi nedvességet, amennyi a csírázáshoz kell.

Az őszi káposztarepce indulásának is kedvezett a csapadék. Az állományok zömében homogén képet mutatnak, többnyire 2-4 leveles állapot a jellemző. A gabona-előveteményű táblákon a gabona-árvakelések tömeges megjelenése és fejlettsége indokolja már a beavatkozást, de a kétszikű gyomnövények is tömegesen kelnek.

repcebolha egyedszáma és kártétele egyelőre nem számottevő az állományokban. A nedves, csapadékos időjárás nem kedvez a kártevőnek, emellett a növények gyorsan kinőttek „a kártevő foga alól". Azonban érdemes a táblákat folyamatosan szemlézni, és ha szükséges, időben beavatkozni.

repce

Gyomosodik a repce – fotó: Lepres Luca

Erősödik viszont a repcedarázs álhernyóinak lombkárosítása. L2-L3 fejlettségű lárvák nagy számban jelen vannak, és a fiatal növények számára a kártevő által okozott jelentős levélveszteség komoly veszélyt jelenthet. A védekezés szükségességéről táblaszinten kell dönteni.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.