A bundásbogarak a virágokat szeretik, ezeket fogyasztják, kizárólag csak a virágzás időszakában jelennek meg. Az ellenük való védekezésben éppen az jelenti a nehézséget, hogy a virágzó kultúrákban szem előtt kell tartanunk a beporzó rovarok biztonságát is – írja a novenyvedoszer.hu.

bundásbogár

Bundásbogár (Tropinota hirta) – fotó:Fráter Szabolcs, izeltlabuak.hu, CC BY 4.0

A bundásbogár (Tropinota hirta vagy Epicometis hirta) olyan rovarfaj, amely a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe, a ganajtúrófélék (Scarabaeidae) családjába tartozik. Alakja nagyjából téglalap, hossza 8–13 mm, színe feketésszürke, egész testét fehéres-sárgás szőrök borítják. Szárnyfedői feketék, rajtuk egyedenként eltérő számú és elhelyezkedésű fehéres-sárgás foltok láthatóak.

Miként károsít a bundásbogár?

A bundásbogár lárvája korhadékon él, de néha a gyökereken is károsít. Megjelenhet minden virágzó növényen, rajzása márciusban kezdődik. A virágzó növények közül először az alacsonyabbakat választja – porzó és a termő kirágásával okoz kárt. Bár eközben valamelyest a megporzásban is részt vesz, de ezen tevékenységének a haszna elenyésző az okozott kárhoz képest. A bogarak szívesen látogatják a gyümölcstermő növényeinket, bokrainkat, a bogyósokat akár tömegesen is.

Az imágók intenzív repülése a déli órákban figyelhető meg – különösen nagy kárral számolhatunk száraz, meleg időjárásban, főleg a virágzó ültetvényekben.


Hogyan védekezhetünk a bundásbogarak ellen?

Ebben az esetben is kulcsfontosságú a megelőzés, így a lemosó permetezés elvégzése. A szakemberek azt javasolják, hogy ezt minél hamarabb végezzük el, mert virágzáskor már nem permetezhetünk mindenféle szerrel.

A virágzás idején a repülő méhek védelmében méhkímélő technológiát kell alkalmazzunk, ami két részből tevődik össze: csak a méhekre nem jelölésköteles rovarölő szert használhatunk és az alkonyati órákban permetezzünk.

A bundásbogár életmódja a második elem alkalmazását nem teszi lehetővé, ugyanis a délutáni órákban már a talajszintre húzódik.  Mint írják, virágzó kultúrákban a bundásbogár ellen a jelen ismereteink szerint a Mospilan (Spilan) alkalmazható.

Vegyszermentes védekezés is létezik a bundásbogár ellen

Ennek során azt kell elérnünk, hogy a hidegebb időben minél kevesebb kifejlett bogár tudjon a talajrepedésekbe behúzódni, így a bogarak más helyet fognak keresni. Ezt ősszel mulcsozással is el lehet érni, segít abban, hogy gyérítsük az állományt.

Ha ősszel nem tettünk meg semmit, akkor tavasszal is cselekedhetünk. Ha észrevesszük a bundásbogarakat, akkor gyűjtsük őket össze, Ehhez használjunk kékszínű vizes csapdát, kékszínű vödröt, tálat, ebbe tegyünk vizet. A bundásbogarak ugyanis szeretik a kék színt, vonzza őket, a vízbe esve pedig megfulladnak. A csali hatását fokozhatjuk, ha a vízbe ánizsteát, vagy narancsolajat teszünk.