Ma még a téli búvóhelyén fotóztam a selyemfényű-puszpángmoly kis hernyóját. Az ágak csúcsán található, összeszőtt levélkéket bontottam ki. Már ébren volt, mozgott. Az elkövetkező napokra meleget ígérnek, a lárvák végleg elhagyják a fészküket és rágni kezdenek. Éhesek!
Selyemfényű-puszpángmoly hernyója, vadkár a gyümölcsfákon és ibolyák – a szerző felvétele
Most még metszőollóval lecsipegethetőek a hernyófészkek, a szétmászásuk után már csak permetezéssel védekezhetünk ellenük. A kis lárvák ellen a bioban is engedéylezett Dipel DF, később ajánlom a Mospilant, pl. a Decissel vagy a Karatével kombinálva. A kívülről beköltöző lepkék nyári és őszi nemzedékei miatt egész évben figyelni kell a bokrainkat.
Úgy tűnik, hogy az enyhe, hómentes télen sem szoktak le a gyümölcsfák megrágásáról a vadak. Ebben az almásban, a tavalyi, már barnuló rágásnyomok mellett az idén, kora tavasszal is otthagyta a fognyomát talán éppen az az őzbak, melyről nyáron videófelvételt is csináltam. Egyre több nagyvad kerülgeti a kertjeinket, a kerítés a legbiztosabb (az egyetlen?) megoldás.
Hogyan irtsam ki az ibolyát a gyepemből?
Kaptam a kérdést, a szép gyepre áhítozó szomszédomtól. Nekem tetszik, én nem bántanám – válaszoltam neki, de elfogadtam, hogy ő főleg fűfajokból álló pázsitot szeretne. A tövek kiszedéséről, kiszúrásáról hallani sem akart a dereka miatt, így a vegyszeres gyomirtózás maradt megoldásként. A széleslevelűeket (kétszikűeket) elpusztító hatóanyagokat megtalálják a műtrágyaszemcsék felületére felvíve pl a Substral gyomirtó szer gyeptrágyával nevű készítményben illetve a gyomirtó szerekben. Ilyen pl. a Colombus EC mely Bofix garden néven is kapható és a Dicophar.
A felmelegedő időjárásunk miatt egyre több délről származó rovarfaj telepdhet meg nálunk. Az ibolya elterjedése is a melegebb, hosszabb ősznek köszönhető. Már ekkor csírázik, tavaszra megerősödik, virágzik és sok magot érlel. Néhol a búzában is gondot okoz! Ehhez hozzájárul az is, hogy a klasszikus gabona gyomirtók hatástalanok ellene. A szomszéd, a felsorolt készítményektől sem várhat azonnali hatást.
Az eddigiekhez képest más feltételekkel lehet műtrágyát vásárolni – fotó: Shutterstock
Egy új EU rendelet értelmében, lakossági felhasználó nem vásárolhat olyan terméket aminek a N tartamában 16% vagy attól több ammónium-nitrát található. Ezek pl. az Ammónium-nitrát, a Pétisó, a Cropcare 23-7-7, a Compo Novatech 24-5-5. Szerencsére maradt még a házikerteseknek pl. az NPK 15-15-15 illetve a Péti mészsó, ami 15,9% nitrogént tartalmaz. A karbamid tartalmú termékek is megvásárolhatóak.
„Kicsi a kertem, sok a virág, sietnem kell, várnak az ibolyák!” Ezzel a rövid locsolóverssel kívánok jó egészséget és jó kertészkedést mindannyiuknak!
Zsigó György,
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara