A nyár látványához hozzátartoznak a muskátlikkal teli ablakpárkányok, balkonládák. Ahogy pedig közelítünk az őszhöz, lassan sajnos lekerülnek az ablakból, és a teleltető helyükön várják a tavasz közeledtét.

Azonban, most van rá alkalom, hogy jövőre még több muskátli díszíthesse a kertünket, ablakunkat, illetve, hogy másokat is megajándékozhassunk ezzel a gyönyörű növénnyel. A muskátli ráadásul nem csak a szépségével hódít, hiszen akár a szúnyogoktól is meg tud minket védeni. Így hát nem árt, ha minél több van belőle körülöttünk. A szúnyogokból pedig minél kevesebb. Úgyhogy szaporítsunk magunknak és ismerőseinknek minél több muskátlit!:

Most jött el a muskátli szaporításának ideje

Szeptemberben és októberben lehet a legsikeresebben dugványozással szaporítani a muskátlit. Ehhez fontos, hogy csakis egészséges és virágban gazdag muskátlit szaporítsunk. Mindig használjunk éles kést, hogy ne roncsoljuk a hajtás szöveteit, hiszen azzal a sikeres szaporítást veszélyeztetjük.

muskátli ültetés

Ősszel kerülhet sor a muskátli szaporítására. Fotó: Shutterstock

Túl fiatal, és túlságosan idős hajtásokat se válasszunk. A 10-12 cm-es dugvány alsó leveleit szedjük le, hogy azok ne rohadjanak el a földbe kerülve. A dugványozásra morzsás szerkezetű, tápdús talajt használjunk. A cserepet tegyük világos helyre, ahol nem éri tűző napfény, és csak akkor öntözzük, amikor a talaj felszíne kiszáradt. 3-4 hét múlva láthatjuk meg a dugványon az első lombleveleket.

Hamarosan itt a teleltetés

A muskátli virágba borítja a kertünket, de azért, hogy ezt jövőre is megtehesse, meg kell védenünk a hideg tél előtt. A muskátlit akkor kell védett helyre vinni, amikor odakint 0 Celsius-fok körülire esik hajnalban a hőmérséklet, de még nincs fagy. A fagyot ugyanis nem fogja tudni átvészelni a muskátli.


Sok esetben ilyenkor még bimbók és virágok is lehetnek a muskátlin, ezeket viszont sajnos le kell vágnunk, mielőtt bevisszük telelni. Szintén távolítsuk el a növényről a száraz, sárguló leveleket, és természetesen a beteg részeket se hagyjuk rajta.

A muskátli teleltetésére a legalkalmasabb egy világos és hűvös helyiség, amelyben a hőmérséklet nem emelkedik 10 Celsius-fok fölé. Ezek között a körülmények között tud a növény igazán pihenni, és így nem fognak megjelenni rajta laza szövetű, téli hajtások.

A muskátlit ne hagyjuk elszáradni a teleltetés alatt sem, azonban ilyenkor elég, ha csak két vagy három hetente öntözzük meg. Ehhez mindig figyeljük a talaj állapotát. Hagyjuk egy kissé kiszáradni, és úgy öntözzük meg, de soha ne álljon pangó vízben, mert akkor különféle gombás megbetegedések támadhatják meg a növényt.

Fontos, hogy ne teljesen sötét környezetben legyen a muskátli, hanem jusson be a számára egy kevés fény. Ha viszont nem áll rendelkezésünkre ilyen helyiség, és sötétben kellene lennie, akkor ne cserépben teleltessük.

Ebben az esetben szedjük ki a töveket a cserépből, tisztítsuk meg a földtől, és vágjuk vissza a gyökereket és a hajtásokat. Tekerjük óvatosan újságpapírba, és lógassuk fel fejjel lefelé, vagy fektessük őket egymás mellé egy ládába.

Ne tartsuk nedves helyen, hanem száraz helyet keressünk neki. Így tehát nem kell öntözni sem a töveket, csak tavasszal, amikor már nincsenek fagyok, el kell őket ültetni. Amikor itt a tavasz, a cserépben teleltetett muskátlin lehetnek új hajtások, azonban ezek nem maradnak meg. A legjobb, ha el is távolítjuk azokat, hogy a növénynek minden energiája meg tudjon maradni.

Addig is, ezt add meg a muskátlinak

Ahhoz, hogy igazán szép legyen a muskátli, néhány dologra oda kell figyelni. Mindig el kell távolítani róla az elszáradt leveleket és virágokat, mert így a növény minden energiájával az új virágok hozatalára tud koncentrálni.

Az ültetéskor használjunk kifejezetten muskátlik számára összeállított virágföldet, hogy minden tápanyagot megkapjon, amire csak szüksége van. Ügyeljünk rá, hogy soha ne száradjon ki, de nem állhat pangó vízben. Azért, hogy ne üsse fel a muskátlinál a fejét a gombás megbetegedés, ügyeljünk rá, hogy csak a földjét érje a víz, és ne a leveleit. Az sem árt, ha reggel öntözzük, mert úgy estig meg tud száradni a levele, ha mégis érte víz.

muskátli

A muskátli teleltetése elengedhetetlen, de így jövőre is megvéd minket a szúnyogoktól és megörvendeztet minket virágaival. Fotó: Shutterstock

Habár a legtöbb esetben önmagában díszít, nagyon jól érzi magát a fehér virágú mézike társaságában, és egyéb növény mellett is, így bátran kísérletezzünk vele. A muskátli nem csak öntözést igényel, hanem kéthetente tápoldatot is. Ennél gyakrabban ne adjunk neki, mert azzal pontosan az ellenkezőjét érjük el, és megmérgezzük a muskátlit. Bár szereti a napfényt, tűző napsütésnek ne tegyük ki a muskátlit.

Ismerd meg jobban a muskátlit

A muskátli nagyon sok ablakban ott van, mégis, csak egészen keveset tudunk róla. Pedig nem csak szép, de nagyon hasznos növény is.

1. Az első ismert muskátlifaj Dél-Afrikában volt őshonos. A szép növénynek a Pelargonium nevet Johannes Burman adta. A név a görög gólya szóból ered, mivel a növény virága hasonlít a gólya csőrére.

2. A muskátli még parfümök alapanyagaként is felhasználásra kerül, és főleg férfi illatoknál használják. De egyes muskátlik olajából különféle arcápolási termékeket is készítenek, mivel azok hatóanyaga kiváló a pattanásos bőr gyógyítására, serkenti a vérkeringést és erősíti a bőrt. Emiatt sok arcmaszkban, testápolóban és ajakbalzsamban is használják a muskátlit.

3. De a muskátlinak gombaölő, valamint antibakteriális hatása is van, és képes megállítani a vérzést vágások és egyéb sérülések esetén.

4. Habár a parfümökben kiváló az illata, a szúnyogok egyáltalán nem kedvelik, így érdemes belőle minél többet tartani a ház körül.

Nagyon sok, bőségesen virágzó muskátlit kívánunk!