Nézzük, milyen tippeket kaptunk a BAUHAUS Szakáruházak Kereskedelmi Bt. és a T-Markt Kereskedőház Kft. képviselőitől!
Bartha Erika kertészeti szaktanácsadó – BAUHAUS Szakáruházak Kereskedelmi Bt.
A kevesebb néha több! Itt is igaz ez a mondás, a kevesebbszer nagyobb vízadagokkal történő öntözés hatékonyabb, jobban hasznosul, mint a gyakran kis vízadagokkal történő öntözés. Miért? Egy-egy ilyen öntözéssel a talaj mélyebb rétegeibe is bekerül a víz, nemcsak elfolyik a talajfelszínen.
Mielőtt nekiállnánk az öntözésnek, nézzük meg, hogy szükség van-e rá egyáltalán, néha bizony a nagy nyári forróságban is megtörténhet, hogy túlöntözzük a növényeket, főleg a cserépben neveltek eshetnek áldozatul.
A hőmérséklet erősen befolyásolja, hogy milyen gyakran van szükség öntözésre. Kánikulában lehet, hogy szükség van akár naponta, kétnaponta, alacsonyabb hőmérsékleten elegendő lehet a kerti növényeket hetente egyszer-kétszer öntözni.
Mikor, milyen napszakban ideális? Ajánlott a kora reggeli órákra időzíteni az öntözést, amikor még hűvösebb van, a pázsitnak ez a legideálisabb. Ne várjunk azonban a hűvösebb esti vagy reggeli órákra, ha azt látjuk, hogy néhány növényünk erősen kókad. Ilyenkor azonnal adhatunk neki vizet, de ha van rá mód, ne a levelére locsoljuk, közvetlenül a tövéhez jusson!
Többféleképpen kijuttathatjuk a növények számára és a számunkra oly értékes vizet. Kiskertekben, ha időnk engedi, lehet a klasszikus locsolókannás megoldást választani, de ne egyszerre zúdítsuk a kanna tartalmát szegény növényünk tövéhez, hiszen a földön gyorsan elfolyik a víz anélkül, hogy hatékonyan beszívódna! Mindig annyit adjunk egyszerre, ami be is szívódik, és ezt több körben kell kijuttatni, hogy elegendő legyen. Érdemes ún. tányérokat kialakítani a növények tövénél, így biztosan egy helyen marad a víz.
Kiskertekben, ha időnk engedi, lehet a klasszikus locsolókannás megoldást választani – fotó: Bauhaus
Mulcsozni, mulcsozni, mulcsozni! Igen, ám nem mindegy, hogy mivel és milyen növényt! Egy nagyobb növényt lehet, egy éppen kelő vetést azonban teljesen elnyomná a mulcstakaró. A legideálisabb valamilyen növényi kaszálék, pl. fű vagy akár a levágott hajtások aprítéka, levelek, de lehet mulcsozni gyógynövényekkel is, pl. csalánnal vagy akár komposzttal is.
Mindig annyit adjunk egyszerre, ami be is szívódik – fotó: Bauhaus
Kapálni vagy nem kapálni: ez itt a kérdés!
Azokon a területeken, ahol a mulcsozás nem megoldott, esőt vagy nagyobb öntözést követően sekélyen kapálhatunk. Ilyenkor a talaj felső rétegén megszakítjuk a kapillárisokat, ezáltal nehezebben jut ki a víz a talajból, ez akár egy mulcstakarónak is megfelelhet.
Nézz szét a BAUHAUS webáruházban!
Dobovics Miklós – T-Markt Kereskedőház Kft.
Öntözési megoldások konyhakertek számára:
Reggel fél hétkor indulok munkába. Vajon fog esni? Ha igen, talán kevesebbet kell majd este locsolnom. Meleg van, nincs csapadék. Munka után fáradtan kimegyek a kiskertbe, megnézem, hogy áll a veteményes. Bizony, meg kell öntöznöm. Fogom a kannám, megtöltöm, majd szépen kiöntözöm a növényeim tövébe, vagy kitekerem a slagot, kinyitom a csapot, és csak öntözök, öntözök, öntözök... Ezek a legegyszerűbb megoldások, de vajon meddig bírom? Mennyivel jobb lenne hűvösben öntözni! 100 m2-es a konyhakertem. Mennyi ideig öntözzem?
Melegben, nyáron a kiskerti növények számára úgy 5 liter/m2 víz kell. Ez 100 m2-re 500 liter vizet jelent. Ha a slagból percenként 15 liter víz jön, akkor bő fél órát kell öntöznöm. Késő délutáni vagy kora esti kézi öntözés esetén a párolgási veszteségünk akár 40% is lehet, ezért több ideig kell öntöznöm, jelen esetben majdnem egy órát!
Automata öntözőrendszerrel kényelmesebben és víztakarékosabban lehet öntözni a konyhakertet is!
Automata öntözőrendszerrel kényelmesebben és víztakarékosabban lehet öntözni – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
Az automata öntöző elemei konyhakerthez: időzítő automatika, szűrő, szelep, nyomáscsökkentő, LPE (lágy polietilén) cső, csepegtető cső, csepegtető gombák, mikroszórók.
Az időzítőn beállítható, mikor legyen és mennyi ideig tartson az öntözés. A szűrő megszűri a vízben található szennyeződéseket. A szelepet a vezérlő nyitja és zárja. A nyomáscsökkentő a csepegtető cső számára csökkenti le a nyomást. Ez után következik az a tömör falú LPE cső, ami a csepegtető cső bemenetére van kötve.
Az időzítőn beállítható, mikor legyen és mennyi ideig tartson az öntözés – fotó: T-Markt Kereskedőház Kft.
A csepegtető csőben a csepegtető szemek jellemzően 33 cm távol vannak egymástól, és típustól függően óránként 2-4 liter víz csepeg ki belőlük. A csepegtető gombák tömör LPE cső és csepegtető cső esetén is használhatók. Nagyobb vízigénykor mikroszórók használhatók.
Elérhetőségek: www.tmarkt.hu, https://ontbolt-ontozorendszer.hu/
Automata öntözőrendszert saját magunk is készíthetünk: