Az elmúlt nyáron tapasztalt rendkívüli szárazság és 40 °C fok fölötti hőség Kelet- és Dél-Románia nagy kiterjedésű szántóföldjein óriási mértékben lecsökkentette a növényi termést.

Az ország délkeleti megyéiből álló, mintegy 2 millió hektárnyi területet korábban Európa csűrjének is nevezték, de 2024 nyarán itt késő őszig kiszáradt napraforgó- és kukoricatáblákat lehetett látni.

Ez egyes körzetekben akár 90 százalékos terméskiesést jelentett, és az adott terület termését a tavalyihoz viszonyítva napraforgóból 2,0 millióról 1,2 millió tonnára, kukoricából pedig 8,7 millióról 7,6 millió tonnára csökkentette, így a kiesés közel kétmillió euró értéket képvisel, ami több, korábban nyereséges gazdaságot a csőd szélére sodort.

napraforgó

2024 nyarán kiszáradt naparaforgó- és kukoricatáblákat lehetett látni – fotó: pixabay.com

Tekintettel arra, hogy az elmaradt termés nagy részét eredetileg exportra szánták, a kiesés nagyon érzékenyen érintette Románia exportbevételeit, sőt, egész Európa ellátásában éreztetni fogja hatását.

A romániai mezőgazdaság felelős irányítói szomorúan tapasztalhatják, hogy a múlt hibái megbosszulják magukat, mivel ha az ország 3,2 millió hektáros öntözött területét nem hagyják a felére csökkenni, akkor ez a katasztrófa jórészt megelőzhető, illetve fékezhető lett volna.


Az ebből levonható tanulságot más országoknak is érdemes megszívlelniük. A fent vázolt időjárási körülmények felerősítették Dolj megyében az ország első sivatagi területének kialakulását, illetve kiterjedését, amely sürgős ellenintézkedések híján súlyos következményekkel járhat.

Forrás: kettner-edelmetalle.at

Indexkép: pixabay.com