A Zalai Borvidéken, a Szentgyörgyvári-hegyen található úgynevezett boutique borászat a Cika Pince. Németh József, "Cika" – ahogy a helyi közösség hívja–, immár fél évszázada foglalkozik borszőlő termesztéssel és borkészítéssel. Kitartó munkája mostanra beérett: arany minősítést hozott el Berlinből, a világ legnagyobb mintaszámú borversenyéről.

A Szentgyörgyvári-hegy Nagykanizsa város és annak Miklósfa nevű kertvárosa között húzódik, mindössze 5 kilométerre található a városközponttól. A kis birtok három egymás mellett elhelyezkedő szőlőültetvényből tevődik össze, mely a második hegyháton, egy 1860 körül emelt kápolna közelében található.

Cika Pince

Radics Bálint és Németh József, "Cika" – forrás: Cika Pince

Németh József, a borász végzettséggel rendelkező tulajdonos évtizedeken keresztül másodlagos tevékenységként készítette a borait. Azonban az elmúlt 15 évben elért sikerek okán és a növekvő fogyasztói igényekre reagálva ma már fő tevékenysége a borászat. Mindemellett Cika immár 10 éve vezeti a dr. Kotnyek István Miklósfai Kertbarát Kört, továbbá büszke tagja a Da Bibere Zalai Borlovagrendnek is, melynek egyik célja a zalai borok hírnevének öregbítése.

Cika Pince

A díjnyertes nedű – forrás: Cika Pince

A Cika Pince szinte kizárólag fehér szőlőfajtákkal dolgozik: rajnai rizlinggel, olaszrizlinggel, királyleánykával, cserszegi fűszeressel. Az egyetlen, kis mennyiségű piros szőlő a pinot noir. Cika célja a kezdetek óta az, hogy a keze alól kikerülő borok örömet szerezzenek a borkedvelőknek.

"A borászatba vagy beleszületünk vagy belenősülünk" – vallja Radics Bálint, aki borkedvelőként véletlenül csöppent bele ebbe a világba, elvette a borász lányát, de hamar megszerette ő is az egész miliőt. Mindkettőjüknek minden év egy új kihívás és ugyanakkor új lehetőség is. Az idei év pedig különösen meghatározó lett.

Ugyanis az első rajnai rizling "tükét" közösen ültették és mostanra úgy tűnik, hogy a fajta a csúcsra ért, hiszen a Berliner Wine Trophy-n, a világ legnagyobb OIV borversenyén 2021-es évjáratú borukat aranyéremmel jutalmazták. Ez az elismerés különösen értékes, mivel az OIV szabályai szerint csak a kóstolt termékek 30%-a érdemelheti ki a díjat. Cika azon kevesek közé tartozik, akiket a DWM - Wine Trophy bírái aranyéremmel jutalmaztak. Zalai bor először hozott el aranyérmet Berlinből és külön dicsőség, hogy mindezt a rajnai rizlinggel, a német eredetű szőlőfajtával sikerült.

Cika Pince

Az elismerő oklevél – forrás: Cika Pince

Cika borászatának története egy olyan ember szenvedélyének és elkötelezettségének a története, aki az évek során a borászatban találta meg célját, vejében, Radics Bálintban pedig a társát, akinek ambíciójával jól kiegészítve, a rangos nemzetközi elismeréstől új lendülettel most, Márton-napon közösen megnyitják az új borházat, a Cika Pincét, ahol büszkén kóstoltatják az aranyérmes rajnai rizling borukat.