Globális szinten is az egyik legforróbb téma a hagyma kínálati hiánya, Lengyelországban is további drágulás következett be - írja a fruitveb.hu

hagyma

A vöröshagyma ára nagymértékben emelkedett – fotó: pixabay.com

Van, ahol már exportvámot kellett bevezetni

hagymahiány a világ zöldségpiacain jelenleg az egyik leggyakrabban szóba kerülő téma. Nem véletlenül, hiszen a világkereskedelem legfontosabb ellátóinak számító országokban nagyon kevés termett, ami miatt több ilyen állam is exporttilalmat vezetett be. Ilyen Kazahsztán és Üzbegisztán, Tádzsikisztán és Azerbajdzsán, valamint Pakisztán, ahol 180%-os exportvámot vezettek be.

Komoly ellátási problémák vannak Európában is: a fő szállítónak számító Hollandiában kezdenek elfogyni a készletek, Németország folyamatos hiánnyal küzd, Moldovában nagyon kevés hagyma van, Ukrajnában pedig rekordokat döntenek a hagymaárak.


vöröshagyma

Korlátozottak a készletek – fotó: pixabay.com

Többszörösére nőtt a kereslet

Az egyetlen olyan ország, amely relatíve közel is van és még készletei is akadnak Egyiptom, de ezek a készletek is korlátozottak, mivel stagnál a belföldi termelés stagnál, így a többszörösére nőtt európai keresletet aligha tudja kielégíteni. Ráadásul Oroszország is sorban áll az egyiptomi hagymáért, így szinte biztos, hogy az uniós piacokon tapasztalható áremelkedésnek nem lesz egyhamar vége.

Majdnem valamennyi európai országban jelentősen drágul a hagyma, már csak az a kérdés, hogy létezik-e az a határ, ahol már a piac keresletcsökkenéssel fog reagálni. Lengyelországban ez még nem következett be: az árak egyre gyorsuló ütemben emelkednek.

A nagybani piacokon 2,4-3 PLN/kg (195-240 Ft/kg) közötti áron szerezhető be a zsákos kiszerelésű vöröshagyma, ami az előző év azonos időszakában regisztrált árhoz képest 157%-os áremelkedést jelent.

Ami Ukrajnában történik az még ennél is rosszabb: ott már csak az előző évi ár négyszereséért lehet  hagymát kapni, sőt, az előző héthez(!) képest  is 10%-ot drágult a vöröshagyma.

Hazánkban visszaszorulóban van a vöröshagyma-termesztés: a 2022-ben beadott területalapú támogatások szerint tavaly 1292 hektáron termesztették a vöröshagymát (ebből 910 hektár tavaszi és 383 őszi volt), míg 2021-ben még 1574 hektáron termett a magyar konyha népszerű alapanyaga. Megdöbbentő az is, hogy amíg Makón és környékén húsz éve még 1500-2000 hektáron foglalkoztak vöröshagymával, tavaly 20-30 hektárra zsugorodott a termőterület nagysága.