Az üvegházi termesztők és kutatók közül sokan elérkezettnek látják az időt a hajtatott termesztésben évtizedek óta általánosan használt és szakmai szempontból kifogástalannak tekinthető tőzeg- és kőzetgyapot táptalajok új kombinációkkal való lecserélésére, mivel az előbbiek fenntarthatóságával kapcsolatban kérdések merülnek fel – írja a hortidaily.com.

Palánta

A több európai ország elismert szakértőinek együttműködésével folyó Horti BlueC kutatási projekt keretében több anyagot (pl. kókuszrostot, fakérget, orvosi szenet, kitint, stb.) megvizsgáltak, azok keverékeivel együtt. A szakértők átal kidolgozott és alternatívaként szóba jövő új táptalajok az előzőekkel gyakorlatilag azonos vagy azoknál valamivel jobb teljesítményt nyújtanak, ugyanakkor alkalmazásuk és kezelésük, illetve ismételt felhasználásuk jóval egyszerűbb.

Az új táptalajok között vannak olyanok is, amelyek képesek mérsékelni az ültetendő növényeket érő stresszhatásokat, aminek különösen fontos jelentősége lehet. Emellett – a készletek fokozatos kimerülése mellett – a régebbiek ellen szól az is, hogy a tőzeg kitermelése jelentős mennyiségű szén-dioxidot szabadít fel, és bocsát a légtérbe, a kőzetgyapot használat utáni kezelése pedig sok energiát igényel. De végül a táptalajok „versenyét” a tartós alkalmazás dönti el.