A kutatócsoport szerint, a Németországban 2017-ben megjelent „Krefeldi tanulmány” túlzottan sötét képet, egy igazi „rovarapokalipszist” vetített előre, miszerint 27 éven belül a biomassza 75 százalékos csökkenésével kell számolni. Ugyanakkor ezt az ütemezést és a tanulmány megállapításait gyakorlatilag senki sem ellenőrizte – írja az agrarheute.com.

A német kutatók 166 tanulmányt tekintettek át, melyeknek adatai 80 százalékban Európából és Észak-Amerikából származtak. Az első adatok 1925-re nyúlnak vissza, de az átfogó felmérés csak 1960-tól kezdődött. Ezek alapján a kutatócsoport elsősorban azt állapította meg, hogy egy kontinensnyi területre kiterjedő, folyamatos trendről tulajdonképpen nem lehet beszélni, mivel a rovarállomány évenkénti alakulásában még a szomszédos körzetek között is nagy különbségek lehetnek.

rovar

25 év alatt a rovarfauna közel egynegyede eltűnhet – fotó: Pixabay

Az állományok csökkenését és növekedését összevetve, a kihalás mértéke és üteme a fent említettnél jóval szerényebb, évente 0,9 százalékra becsülhető, ami azonban így is nagyon sok, mivel 25 év alatt a rovarfauna közel egynegyede eltűnhet.

A rovarkihalás okai elsősorban urbanizációban és a közlekedési hálózat bővítésében, a környezetszennyeződésben, valamint a legelő- és erdőgazdálkodás változásaiban keresendők, bár az okok pontos és részletes feltárásához még további vizsgálatokra van szükség.

Az USA vonatkozásában az áttekintett tanulmányok megállapításaiban lényeges ellentmondások is vannak. Egyesek szerint az ország rovarállománya az utóbbi évtizedekben nem csökkent, míg mások drasztikus pusztulásról beszélnek.