Tűz volt az újév első napjára virradó éjjel a németországi Krefeld állatkertjében

a lángokban több mint harminc állat pusztult el, köztük csimpánzok, orángutánok és két idősebb gorilla is – jelentették szerda délelőtt az észak-rajna-vesztfáliai város hatóságai.

A tűzben a krefeldi állatkert majomháza égett le teljes egészében. Az elpusztult állatok között repülő kutyák és madarak is vannak – mondta el egy szóvivő. A gorillák majomházzal szomszédos kifutója ugyanakkor épségben maradt.
A közelben lakók nem sokkal hajnali fél egy után riasztották a tűzoltókat, mire azonban a tűzoltók néhány perccel később a helyszínre értek, a majomház már teljesen egészében lángokban állt.

Az állatkert vezetésének közleménye szerint a dolgozókat "sokkolta a szörnyű tragédia".

A Düsseldorf és Duisburg között fekvő Rajna menti város állatkertjének évente mintegy 400 ezer látogatója van.

A majomházban nem volt tűzjelző berendezés.

A tűzeset előtt röviddel a helyiek égi lámpás vagy repülő kívánságlámpás néven is ismert mini hőlégballonokat láttak a környék légterében, az állatkert parkolójában pedig három ilyen, a tűzveszély miatt Németországban is tiltott eszközre bukkantak rendőrök.

A hatóságok első feltételezése szerint a majomházi tűzvészt az okozta, hogy egy vagy több lámpás beleütközött az épületbe vagy fenn is akadt rajta, és lángba borította – ismertették az állatkert vezetősége, a rendőrség és a krefeldi ügyészség közös tájékoztatóján. Gondatlan tűzokozás miatt indíthatnak eljárást, ha beigazolódik a gyanú.

A sajtótájékoztató után többen önként jelentkeztek a rendőrségen. Kihallgatták őket, a következő lépésben pedig ellenőrzik állításaikat, és tűzvizsgálati szakértő bevonásával nyomoznak tovább. Az eredményekről legkorábban csütörtökön számolhatnak be.

A kínai eredetű kívánságlámpások forgalmazása és használata Németország legtöbb tartományában 2009 óta tilos. A nyílt lángot hordozó mini hőlégballonokat korábban főleg rendezvényeken, ünnepségeken használták, a sötét égbolton nyújtott látvány miatt. A tiltást azért vezették be, mert a ballonban üzemelő nyílt láng a felemelkedés után teljességgel ellenőrizhetetlen, és a ballon repülés közben bármikor gyúlékony anyagba – például épületek tetőszerkezetébe – ütközhet és tüzet okozhat.

fotó: Shutterstock

Az állatkerti stábnak köszönheti megmenekülését a tűzvésztől egy ausztrál állatkert

Az ausztráliai Új-Dél-Walesben egy állatkert az ott dolgozók személyes bátorságának köszönhetően menekült meg a környékén pusztító tűzvésztől – számolt be róla a BBC News.

Új-Dél-Walesnek azon a részén, ahol a Mogo Állatkert is található, kedden evakuálást rendeltek el a hatóságok a bozóttűz terjedése miatt. A park személyzete azonban úgy döntött, hogy nem hagyják magukra az állatokat, hanem megpróbálják megmenteni őket.

Az állatkertben különösen sok főemlős, számos zebra, zsiráf és orrszarvú él. A legtöbb példányt a park területén sikerült biztonságba helyezniük, de a majmok, pandák és egy tigris is az igazgatónál talált menedéket, aki saját házába fogadta be őket.

Chad Staples, az állatkert igazgatója "apokaliptikus" állapotokról számolt be, mint mondta, úgy érezte magát, mintha az Armageddon érkezett volna el.

Az állatkertje felkészült a tűzvészre, a gondozók pontos terv szerint menekítették az állatokat. Minden éghetőt eltávolítottak a közelükből. A nagyobb testű állatokat, az oroszlánokat, orangutánokat biztonságos éjszakai szállásaikra költöztették be, hogy védjék őket a tűztől és megőrizzék nyugalmukat, a kisebb állatok elhelyezéséhez azonban más helyet kellett keresniük, és végül Staples a saját házába fogadta be őket.

A zsiráfok és a zebrák maradhattak a saját kifutójukban, mivel az elég nagy volt ahhoz, hogy ne érjék el őket a lángok. A park stábjának sikerült megmentenie mind a 200 állatot.

Az állatkerti stáb több százezer liternyi vizet tartalékolt és helyezett el kisebb tartályokban járműveken, amelyekkel körbejárva oltani tudták a tűzfoltokat. Egész éjjel dolgoztak a mentésen, mint az igazgató hangsúlyozta: hősies erőfeszítéseik nélkül elpusztult volna az állatkert.

Miközben az állatkert megmenekült, maga a település, Mogo súlyos károkat szenvedett, több tucatnyi ház odaveszett a tűzben.

Az elmúlt néhány hónapban Ausztrália-szerte mintegy 5 millió hektárnyi földterület égett le, 16 ember meghalt és több mint ezer ház lett a lángok martaléka.