Magyarországon az AKI PÁIR adatai szerint 2024. 30. héten áfa és szállítási költség nélkül, átlagosan így alakultak a termelői árak:

  • étkezési búza 73 929 Ft/t, 15 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi árat, és 8 százalékkal emelkedett 29. heti árhoz képest. Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy 2024. 22. hetén 75 124 Ft/t volt az ár, tehát az idei csúcspontját nem tudta felülmúlni,
  • takarmánybúza 65 749 Ft/t, éppen annyi, mint egy évvel ezelőtt, de 4 százalékkal magasabb, mint az előző heti ár,
  • takarmánykukorica 72 191 Ft/t, 9 százalékkal alacsonyabb, mint 2023. 30. hetén, de megegyezik az előző heti árral,
  • takarmányárpa 59 091 Ft/t, 12 százalékkal haladta meg a tavalyi árat és 7 százalékkal az előző heti árat.

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon

Az étkezési búza heti termelői ára Magyarországon – Fotó: AKI

A Budapesti Értéktőzsdén az euró búza augusztusi jegyzése változatlanul 67 ezer forint/tonna volt július 22. és augusztus 2. között. A chicagói árutőzsdén (CME/CBOT) a búza szeptemberi jegyzése 192–201 dollár/tonna tartományban mozgott ugyanekkor. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén (Euronext/MATIF) a termény szeptemberi jegyzése 215–226 euró/tonna között, jelentősen a május közepén kialakult csúcs alatt alakult.

Milyen a búza hozama?

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) júliusi előrevetítésében az előző szezonét 1 százalékkal meghaladó, 801 millió tonna globális búzatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évre vonatkozóan. A várható felhasználás 802 millió tonna lehet, és 269 millió tonna búza maradhat a tárolókban a szezon végén – írja jelentésében az Agrárközgazdasági Intézet (AKI).

Hozzáteszik, hogy a Tallage júliusi tájékoztatása szerint a dél- és délkelet-európai tagországokban július elején a végéhez közelített a búza betakarítása. Ezeken a területeken – Olaszország kivételével – hozamok és termésminőség tekintetében is jó eredmények születtek. A kezdeti eredmények Közép-Európában is pozitívak. Északnyugat-Európában a meglehetősen gyenge ősziárpa-termés miatt búzából is rosszabb terméseredményre számítanak, ugyanakkor Spanyolország kibocsátása a 2023. évinek több mint kétszeresére emelkedhet 2024-ben, 6,8 millió tonna lehet. A szakértők 122,3 millió tonnára módosították az Európai Unió várható búzatermését.

Magyarországon az őszi búza termésátlag országosan 5,8 t/ha-t közelítette idén

Magyarországon az őszi búza termésátlag országosan 5,8 t/ha-t közelítette idén – Fotó: Shutterstock

Magyarországon július közepéig az őszi búza betakarítása többnyire befejeződött, idén 5 millió tonna búza termett. Az előző évitől valamelyest elmaradva az őszi búza termésátlag országosan megközelítette az 5,8 t/ha-t, a legalacsonyabb Pest vármegyében (4,9 tonna/hektár), a legmagasabb Baranya vármegyében (6,9 tonna/hektár) volt. A durumbúza termésátlaga átlagosan 5,2 tonna volt hektáronként. Az őszi árpa termésátlaga országos szinten 5,7 t/ha, a 2023. évi átlaghoz képest 3,5 százalékkal emelkedett.


A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon

A takarmánykukorica heti termelői ára Magyarországon – Fotó: AKI

A Budapesti Értéktőzsdén az ISCC NUTS II fenntartható takarmánykukorica novemberi jegyzése 4000 forinttal 72 ezer forint/tonnára emelkedett július 22. és augusztus 2. között. Ezzel egy időben a chicagói árutőzsdén 150–160 dollár/tonna tartományban mozgott a kukorica szeptemberi jegyzése. A párizsi árutőzsdén a termény augusztusi tőzsdei elszámolóára a pár héttel ezelőtti csúcshoz képest esni kezdett és 203–223 euró/tonna között alakult ugyanekkor.

A kukorica különböző határidőre szóló jegyzése a párizsi árutőzsdén

A kukorica különböző határidőre szóló jegyzése a párizsi árutőzsdén – Fotó: AKI

Milyen lesz az idei kukoricatermés?

A Nemzetközi Gabonatanács júliusi előrevetítésében a 2023/2024. évit 1 millió tonnával meghaladó, 1225 millió tonna globális kukoricatermést jelez a 2024/2025. gazdasági évben. A felhasználás 1230 millió tonnára tehető, ami az előző szezonét 8 millió tonnával múlná felül. A 2024/2025. gazdasági év végére a 2023/2024. évinél 1 százalékkal kevesebb, 278 millió tonna kukorica maradhat a tárolókban – derül ki az AKI jelentésből.

Hozzáfűzik, hogy a Tallage szerint az eső hiánya és a magas hőmérséklet Bulgáriában és Romániában jelentősen csökkentheti a kukorica hozamát. KözépEurópában és Lengyelországban az egyenletlen csapadékeloszlás ellenére valamivel jobbak a kilátások. Nyugaton az ültetvények állapota kielégítő, de a vetési nehézségek és a növények lassú ütemű fejlődése Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban egyaránt kedvezőtlenül hathat a hozamokra. Az Európai Unióban 62 millió tonna kukoricatermésre számítanak a Tallage szakértői az idén, ami a 2023. évitől 1 százalékkal maradhat el. Az AM július végi tájékoztatása alapján Magyarország kukoricatermése 5,8 millió tonna körül alakulhat az idén – áll az AKI jelentésben.

Magyarországon is egyre súlyosabb az aszály, Raskó György, agrárközgazdász szerint hetek alatt felére csökkent a kukorica várható terméshozama.