A fenyőtű rendkívül sokoldalú, szirupként és tinktúraként is kiváló, tea formájában pedig a zöld teánál is hatékonyabb.

A fenyőtűlevél-tea magas antioxidáns-tartalommal rendelkezik, gazdag C-vitaminban, ásványi anyagokban, tartalmaz kalciumot, káliumot és cinket, tehát jótékony hatásai a zöld teáéval vetekszenek, de akár még jobb választás is lehet.

A fenyőtűlevél-tea eredete

Észak-Amerikában, különösen a mai Kanada területén számos őslakos kultúra használt gyógyászati célokra tűlevélből különféle teákat, de napjainkban Japánban, Koreában, Kínában és Oroszországban is fogyasztják.

A fenyőtűlevél-tea jótékony hatásai

A tűlevelekből készült tea íze rendkívül enyhe, minden korty után a szánkban érezhetjük a friss, fanyar, citrusos fenyőízt. Ha viszont a fiatal tavaszi rügyhajtásokból készítjük a teafüvet,  sokkal élénkebb, virágosabb, erőteljesebb aromát kapunk. E visszafogott ízvilág rendkívül komplex gyógyhatást rejt.


Kiváló C-vitamin-forrás

A fenyőtűtea kiváló C-vitamin-forrás, ezáltal segíti a sebek gyógyulását, a szövetek és csontok gyorsabb felépülését. Régen még a skorbut kezelésére is alkalmazták.

Antioxidánsokban gazdag

A fenyőtűlevél-tea A-vitaminban is gazdag, ezáltal támogatja a látást, az immunrendszert és a szervek egészséges működését. Ezenfelül antioxidánsokat és flavonoidokat is magas koncentrátumban tartalmaz, melyek csökkentik a sejtkárosodást, így segítenek visszaszorítani a rák és a szívbetegségek kockázatát. Egyes kutatások szerint a tűlevélteában található növényi vegyületek hatékonysága az adott fenyő fajtájától is függ. Egy 2023-as tanulmány szerint a japán vörösfenyő teája több katechint tartalmaz, mint a zöld tea, ami hozzájárulhat az egészséges bélflórához és a hosszú élethez.

Gyulladáscsökkentő

A tűnyalábos fenyők (például a fekete fenyő vagy az erdei fenyő) kivonata gyulladáscsökkentő hatással bír. A tűleveléből készült tea tehát alkalmazható gyulladások esetén, fájdalomcsillapításra vagy anyagcsereproblémák esetén is.

Javítja a szív és az agy egészségét

A fenyőtűlevél-tea a benne található flavonoidoknak köszönhetően támogatja a szív- és érrendszer egészségét, valamint fokozza szervezetünk védekező mechanizmusait. A flavonoidok a vérnyomás szabályozásában is a segítségünkre lehetnek.

fenyőtűlevél-tea

A fenyőtűlevél-tea a benne található flavonoidoknak köszönhetően támogatja a szív- és érrendszer egészségét – fotó: Shutterstock

Hogyan készíthetsz fenyőtűlevél-teát?

A legjobb módja a fenyőtűlevél-tea elkészítésének, ha egy bioboltban beszerezzük hozzá a biztonságos keveréket, melyek biztosan nem tartalmaznak mérgező vegyi anyagokat. Ha mégis magunk szeretnénk begyűjteni, kérjük ki szakember véleményét, melyik fenyő tűlevele ehető biztonsággal!

Ezt követően készítsünk elő egy kannában forró, de nem forrásban lévő vizet, és teatojásban áztassunk bele egy kisebb maréknyi tűlevelet 10-15 percig.

Fontos:

A szakértők szerint a legtöbb fenyőről bátran szedhetünk tűleveleket, azonban fontos tudni, hogy vannak olyan fajták, melyek nem ehetőek!

Az Észak-Amerikában őshonos amerikai sárgafenyő és az itthon is megtalálható tiszafa például nem alkalmasak fogyasztásra!

Tehát vagy válasszunk bolti változatot, vagy ha mi szeretnénk elkészíteni a teánkat, kérjük szakember segítségét!

Az antibakteriális fenyőkéreg jótékony hatásai

A fenyőkéreg-kivonattal kapcsolatban is nagyon sok vizsgálatot végeztek, és kiderült, hogy sok C- és E-vitamint tartalmaz, amely vitaminok nagyon jó hatással vannak a tüdőfunkciókra, remekül oldják a görcsöt, és a kognitív funkciókat is javítják.

A fenyőkéreg-kivonattal kapcsolatban számos kutatás számolt be arról, hogy hatékony a magas vérnyomás csökkentésében és a vérkeringés javításában.

Mivel antiallergén hatással is bír, segíti a megfelelő immunválaszt, ezzel csökkentve az allergia kellemetlen tüneteit. Az asztma tüneteit is enyhíti gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően. Emellett a görcsöket is nagyon hatékonyan oldja.

Hatékony lehet az Alzheimer-kór kockázatainak csökkentésében is, továbbá, mivel fokozza az agyi véráramlást, pozitívan hat a hangulatra, csökkenti a szorongást, fokozza a koncentrációt, és még a memóriára is pozitív hatást gyakorol.

A fenyőkéreg-kivonat képes csökkenteni a szervezetben az oxidatív stresszt, továbbá fokozza a sebgyógyulást is a gyulladás csökkentésével és a keringés javításával.

Támogatja az immunrendszert a fertőzések leküzdésében, és eredményesen harcol a baktériumokkal szemben antibakteriális hatásának köszönhetően.

A fenyőkéreg-kivonat segít magas vércukorszint és cukorbetegség esetén is azáltal, hogy szabályozza a vércukorszintet.

Továbbá a fenyőkéreg segít lerövidíteni a megfázás időtartamát és súlyosságát, valamint mérsékli a tünetek intenzitását.

A fenyőkéreg védelmet nyújthat a káros UVB-sugarakkal szemben is, és javíthatja a bőr védőfunkcióját.

Forrás: noklapja.hu, gyogyszernelkul.com