Alig pár héttel ezelőtt még zöld volt a határ, a hatalmas forróság azonban megtette a hatását Somogy Vármegyében. Sok gazda számára nem jött meg a várva várt eső, a parádi gazdaságoknak is be kellett érniük 3,5 mm-nyi csapadékkal ebben a hónapban. A súlyos csapadékhiány jelentősen megnehezíti a szántóföldi termesztést.

Már májusban sem volt elég

Somogy Vármegyében, Karád környékén májusban 57 mm, júniusban 73 mm, júliusban viszont alig 3,5 mm csapadék hullott. A júniusi adatok kedvezően hangozhatnak, azonban az eloszlás nem volt egyenletes, így a föld sem volt képes hasznosítani ezt a mennyiséget.  Bár pár napra megszűnt a 40 fokos hőség, a csapadék annyira kevés volt, hogy az nem jutott el a gyökérzónába - mondta el Tuboly Andor, agrármérnök, növényvédelmi szakmérnök a mostani helyzetről.

A növények már szinte teljesen felélték a talajban lévő tartalékot, sok helyen, főleg ahol a növény a domborzat miatt kitettebb, mint a dombtetőkön és domboldalakban, ott nagyon elválik a növény állapota a többitől, alulról sül felfelé a szárazságtól. Igaz ez a gyengébb talajadottságokkal rendelkező területekre egyaránt - írta meg a Növényvédőszer.

"Gyakorlatilag a cső szintjét még nem értük el, de ha 1-1,5 hétig még ilyen tartós hőség lesz, akkor az aszálykárt kb. 1,5 hét múlva, augusztusra be lehet jelenteni"

– tette hozzá a szakember.


Mi lesz így a kukoricával?

A kukorica van a legnagyobb veszélyben, de az kijelenthető, hogy a napraforgó számára sem kedvező az időjárása, hiszen itt is száradnak le az alsóbb levelek. A kukorica esetében, akik később vetettek, esetleg a címerhányás, a virágzás elkapta ezt a nagy meleget, azoknál szinte biztosan gond lesz a termékenyüléssel.

Mit tehetünk jelenleg?

Van pár aktuális növényvédelmi munkálat, amit most kellene elvégezni. A kártevők közül a kukoricabogárral nem volt eddig nagyobb probléma, sokkal inkább a gyapottok- bagolylepke hernyójának kártétele jelentkezik. Ez a kukorica csőbe rágja be magát és az elsődleges probléma pont a rágás, a másodlagos a fuzárium fertőzés, ami most kezd majd elindulni.

A következő feladat a napraforgó érés gyorsítása lesz. Itt fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a dikvát hatóanyagú készítmények AKG programban részt vevő területeken nem használhatóak fel.

Nem jók a kilátások a kukorica és a napraforgó kapcsán sem - fotó: pexels.com

Nem maradhatnak el a tarlóhántások sem

"Az aratást követően is be kell tartanunk egyes területalapon nyújtott támogatásokhoz kapcsolódó előírásokat. Ilyen többek között a talajborításra vonatkozó előírások, melynek értelmében a középmély lazítást a tiltott műveletek közé sorolta, a tarló 09.30-ig történő megőrzését írta elő"

– tette hozzá Mondok József, ügyvezető igazgató, majd azzal zárta a gondolatait, hogy elmondta, a tarlóhántást maximum 10 cm-es mélységben szabad elvégezni, nem lehet középmély lazítást végezni. Pedig ez inkább nyári feladat lenne, amikor száraz a talaj és ki lehet használni annak repesztő hatását.